LXVII (67) OM - I etap

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
Filipos38
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 91
Rejestracja: 20 mar 2013, o 19:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Garwolin
Podziękował: 8 razy

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: Filipos38 »

Zadanka wreszcie są
... om67_1.pdf
Powodzenia wszystkim i miłego kminienia!
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: bakala12 »

Dołączam się do tematu. Jednocześnie, jak co roku, przypominam o zasadach panujących w tego typu tematach.
Wszystkim którzy mogą startować życzę powodzenia, a tym którzy już zakończyli swoje zmagania z OM (jak ja ), ale pozostali jej wielkimi fanami, życzę miłej zabawy
Awatar użytkownika
Michalinho
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 495
Rejestracja: 17 wrz 2013, o 16:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Chełm
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 104 razy

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: Michalinho »

I jak ogólne wrażenia?
wielkireturner
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 403
Rejestracja: 8 lut 2015, o 10:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: London ChinaTown
Podziękował: 151 razy
Pomógł: 4 razy

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: wielkireturner »

Michalinho pisze:I jak ogólne wrażenia?
Pierwsze zrobiłem w dość interesujący sposób. Poziom trudności pozostałych nie wygląda na dobijący.
marcin7Cd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 139
Rejestracja: 31 gru 2013, o 13:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: łódź
Pomógł: 61 razy

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: marcin7Cd »

Tegoroczne zadania wyglądają na łatwiejsze od zeszłorocznych. Komitet główny postarał się, aby naprawić swój błąd z poprzedniego roku. Sami się nawet do tego błędu przyznają (patrz najnowsze wydanie delty)
Michal Krych pisze:Wiele osób, w tym niżej podpisany, uznało, że zadania domowe były za trudne i nie zachęcały uczniów spoza szkół o dużych tradycjach olimpijskich (a raczej uczniów nauczycieli, którzy uczą matematyki, a nie tylko przygotowują do zdania matury) do startowania w tych zawodach.
Nie wiem czy nie za bardzo zaniżyli poziom trudności, ale wydaje mi się, że nie. Na pewno postarali się dobrać jak najbardziej przyjazne zadania. Stereometrie i układ równań dali jako ostatnie pewnie po to, aby nikogo nie wystraszyć. Chociaż to może być spowodowane faktem, że zazwyczaj ostatnie seria jest najtrudniejsza. Dziwi mnie jeszcze obecność funkcji kwadratowej w zadaniu 3 , ale chyba zawsze musi być zadanie "szkolne". Jeszcze tak na marginesie numeracje kolumn i wierszy od 0 jest trochę dziwna.

Ogólnie to zadania są ładne i nie wiem co można o nich jeszcze bezpiecznie powiedzieć.
Awatar użytkownika
Msciwoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 229
Rejestracja: 18 lut 2012, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Londyn
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 36 razy

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: Msciwoj »

Jako osoba która już po raz trzeci nie może brać udziału w olimpiadzie, ale była w finale dwa razy, stwierdzam że zadania rzeczywiście są dużo prostsze niż w zeszłym roku. Chociaż niektóre z moich rozwiązań wymagały wytoczenia ciężkich dział. Jestem ciekaw rozwiązań uczestników, które tych szalonych twierdzeń nie wykorzystują. Ale na to będziemy musieli poczekać jeszcze miesiąc.
wielkireturner
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 403
Rejestracja: 8 lut 2015, o 10:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: London ChinaTown
Podziękował: 151 razy
Pomógł: 4 razy

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: wielkireturner »

Od razu uprzedzam, że nie pytam się o sposób rozwiązania, a jedynie o poprawność sformułowania zadania.
Czy w zadaniu 4 nie powinno być znaku \(\displaystyle{ >}\) zamiast \(\displaystyle{ \ge}\)?
KPR
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 254
Rejestracja: 11 lip 2009, o 20:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 31 razy

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: KPR »

Jeżeli teza z nierównością ostrą jest prawdziwa, to z nieostrą tym bardziej.
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: Ponewor »

Panowie, nawołuję o większą wstrzemięźliwość w komentowaniu tych zadań. Nawet komentarze o poziomie trudności mogą być nieeleganckie i dla innych uczestników zawodów deprymujące.
Filipos38
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 91
Rejestracja: 20 mar 2013, o 19:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Garwolin
Podziękował: 8 razy

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: Filipos38 »

Mam pytanie odnośnie treści zadania czwartego (wydaje mi się, że takie pytanie akurat zadać mogę). Czy wyrażenie "punkt leży wewnątrz wielokąta" oznacza, że może on leżeć na jednym z boków tego wielokąta?
Awatar użytkownika
Michalinho
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 495
Rejestracja: 17 wrz 2013, o 16:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Chełm
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 104 razy

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: Michalinho »

Punkt wewnątrz to punkt wewnątrz i myślę, że nic nie wymaga tu tłumaczenia. Ale dla świętego spokoju, możesz przecież nawet ten przypadek rozpatrzeć, bo jest trywialny
kakashi118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 27 wrz 2015, o 16:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wierzbie

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: kakashi118 »

Czy można wysyłać jedno zadanie na więcej niż jednej kartce i jak je oznaczyć, oraz czy zadania moga być napisane na komputerze?
rosyjska dusza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 9 sie 2014, o 12:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Pomógł: 1 raz

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: rosyjska dusza »

Tak, można wysłać jedno zadane na więcej niż jednej kartce (mówi o tym regulamin).
Tak, zadania mogą być napisane na komputerze.
starszypan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 3 lut 2012, o 09:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: starszypan »

Rozwiązania różnych zadań muszą być pisane na różnych kartkach. co jest napisane pod każdą czwórką zadań: "Rozwiązania powyższych zadań (każde na osobnym arkuszu, pisane jednostronnie) należy
wysłać listem poleconym na adres komitetu okręgowego Olimpiady właściwego terytorialnie
dla szkoły" . Wyjaśniam dodatkowo: każde zadanie jest sprawdzane przez inny zespół, więc kartki, na których rozwiązane są różne zadania spotykają się dopiero na zebraniu kwalifikacyjnym (w styczniu).
Michał Krych, wiceprzewodniczący KGOM
Awatar użytkownika
Andrzej Andrzej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 27 lut 2015, o 16:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Małopolska

LXVII (67) OM - I etap

Post autor: Andrzej Andrzej »

Możemy już rozmawiać o zadankach z pierwszej serii? Jeżeli tak, to jak wrażenia ?
ODPOWIEDZ