LXV (65) OM - finał

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
Awatar użytkownika
Vax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2913
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 22:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biała Podlaska / Warszawa
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 612 razy

LXV (65) OM - finał

Post autor: Vax »

Jak wiadomo pojutrze odbędzie się już pierwszy dzień zawodów, więc to chyba dobra pora na założenie tematu Jak nastroje? No i standardowe już pytanie jaki zestaw obstawiacie?
porfirion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 319
Rejestracja: 6 gru 2011, o 20:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 26 razy

LXV (65) OM - finał

Post autor: porfirion »

3 x syf + robialne stereo + harde plani + zaje harde kombi XD
Logan123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 50
Rejestracja: 24 paź 2011, o 21:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 6 razy

LXV (65) OM - finał

Post autor: Logan123 »

Oby jak najhardsze plani i stereo (skoro już musi się pojawić to niech przynajmniej mało osób zrobi ). Liczę na jakieś ładne dowiedzenie podzielności/liczby pierwsze albo coś w stylu 6 z drugiego etapu.
Pinionrzek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 22 wrz 2013, o 21:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bonn
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 63 razy

LXV (65) OM - finał

Post autor: Pinionrzek »

1. Łatwe równanie/układ równań.
2.Harda plani.
3. Ciężka teoria liczb.
4. Dość łatwe równanie funkcyjne.
5. Harda stereo.
6. Najhardsza ze wszystkiego kombi.
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

LXV (65) OM - finał

Post autor: Ponewor »

A weźcie przestańcie Mam teraz tak ujemną formę, że dowolny zestaw mnie rozłoży.
Pinionrzek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 22 wrz 2013, o 21:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bonn
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 63 razy

LXV (65) OM - finał

Post autor: Pinionrzek »

Powodzenia wszystkim jutro
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

LXV (65) OM - finał

Post autor: bakala12 »

Ja również życzę powodzenia wszystkim. Chyba nie muszę przypominać, że będziemy niezmiernie wdzięczni jeśli ktoś wstawi zadania, zanim pojawią się na stronie
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

LXV (65) OM - finał

Post autor: Ponewor »

Ja jestem z kompem i jeśli jakiimś cudem fortuna się do mnie uśmiechnie i skończę wcześniej, to wklepię.
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

LXV (65) OM - finał

Post autor: bakala12 »

Dziękuję, Ponewor. Zapewniam Cię, że 5 godzin to naprawdę dużo czasu żeby cokolwiek wymyślić Także jeszcze raz powodzenia życzę, owocnej rozkminy i przede wszystkim frajdy z robienia fajnych zadanek
pawel98
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 11 lut 2013, o 18:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Goleniów

LXV (65) OM - finał

Post autor: pawel98 »

Dostałem zadania od jednego z uczestników, więc można się podzielić:
Zadanie 1. Dane są względnie pierwsze liczby całkowite \(\displaystyle{ k,n\geq 1}\). Na tablicy napisano w pewnej kolejności wszystkie dodatnie liczby całkowite nie przekraczające \(\displaystyle{ k+n}\). Ruch polega na zamianie miejscami dwóch liczb różniących się o \(\displaystyle{ k}\) lub \(\displaystyle{ n}\). Dowieść, że wykonać ciąg ruchów, który doprowadzi liczby do kolejności \(\displaystyle{ 1,2\ldots , n+k}\).
Zadanie 2. Dane są liczby całkowite \(\displaystyle{ k\geq 2}\), \(\displaystyle{ n\geq 1}\) oraz liczby całkowite \(\displaystyle{ a_1,a_2,\ldots a_k, b_1,b_2,\ldots ,b_n}\), że \(\displaystyle{ 1<a_1<a_2<\ldots < a_k<b_1<b_2\ldots<b_n}\). Wykazać, że jeżeli
\(\displaystyle{ a_1+a_2+\ldots a_k}\),
to
\(\displaystyle{ a_1a_2\cdots a_k=b_1b_2\cdots b_n.}\)
Zadanie 3. Czworościan \(\displaystyle{ ABCD}\) o ścianach ostrokątnych jest wpisany w sferę o środku w \(\displaystyle{ O}\). Prosta przechodząca przez \(\displaystyle{ O}\) i prostopadła do płaszczyzny \(\displaystyle{ ABC}\) przecina daną sferę w punkcie \(\displaystyle{ D'}\) leżącym po przeciwnej stronie płaszczyzny \(\displaystyle{ ABC}\) niż punkt \(\displaystyle{ D}\). Prosta \(\displaystyle{ DD'}\) przecina płaszczyznę \(\displaystyle{ ABC}\) w punkcie \(\displaystyle{ P}\) leżącym wewnątrz trójkąta \(\displaystyle{ \triangle ABC}\). Udowodnić, że jeżeli \(\displaystyle{ \angle APB = 2\angle ACB}\), to \(\displaystyle{ \angle ADD'= \angle BDD'}\).
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

LXV (65) OM - finał

Post autor: Ponewor »

Dopiero teraz mogę pisać:
1. Mamy względnie pierwsze \(\displaystyle{ n}\) i \(\displaystyle{ k}\) całkowite dodatnie oraz wypisane na tablicy kolejne liczby całkowite od \(\displaystyle{ 1}\) do \(\displaystyle{ n+k}\) w pewnej kolejności. Udowodnić, że możemy te liczby uporządkować rosnąco jeśli możemy jedynie zamieniać miejscami dwie liczby różniące się o \(\displaystyle{ n}\) lub \(\displaystyle{ k}\).

2. Mamy jakieś liczby całkowite takie, że \(\displaystyle{ 1 < a_{1} < a_{2} < \ldots < a_{k} < b_{1} < b_{2} < \ldots < b_{n}}\), gdzie \(\displaystyle{ k \ge 2}\) i \(\displaystyle{ n \ge 1}\), takie, że
\(\displaystyle{ a_{1}+a_{2}+\ldots a_{k} > b_{1}+b_{2}+\ldots + b_{n}}\)
Udowodnić, że \(\displaystyle{ a_{1}a_{2} \cdot \ldots \cdot a_{k} > b_{1}b_{2} \cdot \ldots \cdot b_{n}}\)

3. Mamy czworościan którego ściany są ostrokątne \(\displaystyle{ ABCD}\) i sferę na nim opisaną o środku w \(\displaystyle{ O}\). Prosta przez \(\displaystyle{ O}\) prostopadła do płaszczyzny \(\displaystyle{ ABC}\) tnie sferę w \(\displaystyle{ D'}\). Prosta \(\displaystyle{ DD'}\) tnie płaszczyznę \(\displaystyle{ ABC}\) w \(\displaystyle{ P}\). Pokazać \(\displaystyle{ \measuredangle APB = 2 \measuredangle ACB \Rightarrow \measuredangle ADD' = \measuredangle BDD'}\)
diana7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 17 lip 2012, o 20:38
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Pomógł: 13 razy

LXV (65) OM - finał

Post autor: diana7 »

3.
Ukryta treść:    
pawel98
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 11 lut 2013, o 18:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Goleniów

LXV (65) OM - finał

Post autor: pawel98 »

Tak, zdaję sobie sprawę, że to rozwiazanie to syf i pewnie jest kilka ładniejszych, jednakże to pierwsze co mi przyszło do głowy i jak wymyślę coś lepszego to napiszę. Mam nadzieję, że to rozwiązanie jest w miarę przejrzyste i nie zawiera większych błędów, bo pisałem na szybko.
Zadanie 1.:    
Zadanie 3.:    
Marcinek665
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1824
Rejestracja: 11 sty 2007, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice, Warszawa
Podziękował: 73 razy
Pomógł: 228 razy

LXV (65) OM - finał

Post autor: Marcinek665 »

Ktoś sklepał drugie? Bo nie umiem
pawel98
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 11 lut 2013, o 18:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Goleniów

LXV (65) OM - finał

Post autor: pawel98 »

Ktoś w ogóle zna jakieś statystyki kto ile zrobił?? Jakoś tak cicho jak na finał OMa
ODPOWIEDZ