LXV (65) OM - II etap.

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
nobuddy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 119
Rejestracja: 24 gru 2010, o 07:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krosno
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 3 razy

LXV (65) OM - II etap.

Post autor: nobuddy »

Skomentowałby ktoś? Ładnie proszę!
nobuddy pisze:Mógłby ktoś ogarnięty się wypowiedzieć na temat tego rozwiązania? Zapisanego tak jak poniżej, bo jest nieścisłe, a zależy mi wiedzieć ile warte:
1:    
Marson
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 13 sty 2014, o 23:47
Płeć: Mężczyzna

LXV (65) OM - II etap.

Post autor: Marson »

W tym roku próg będzie wynosić 23/24 punkty, tak sądze
Awatar użytkownika
Msciwoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 229
Rejestracja: 18 lut 2012, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Londyn
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 36 razy

LXV (65) OM - II etap.

Post autor: Msciwoj »

Jeżeli byłoby nieparzyście wiele drużyn, to w każdej kolejce istniałaby jedna, która nie gra w ogóle meczu, wobec tego definicja drużyny podróżującej musiałaby ulec zmianie.

nobuddy - Gdybym ja sprawdzał, na pewno nie dostałbyś za to 6. Jest zbyt wiele niedomówień i nieścisłości. Z drugiej strony, zadanie zostało rozwiązane, chociaż dosyć koślawo. Używasz niepotrzebnie dowodu nie wprost - z ostatniego argumentu można było łatwo pokazać, że po prostu odpowiednia nierówność zachodzi w drugą stronę, co jest równoważne z tezą. Poza tym zakładanie, że \(\displaystyle{ x}\) ma tylko dwa dzielniki pierwsze jest słabe... Mogłeś tak naprawdę powiedzieć po prostu, że\(\displaystyle{ q}\) to jest "reszta" \(\displaystyle{ x}\), to wymagałoby jednak pozbycia się wykładnika (bo nie wiemy, że jest taki sam na pozostałych liczbach pierwszych) i dwóch z czterech nierówności, z których tak naprawdę w ogóle nie korzystasz, prawdę mówiąc.

Chociaż... Tak naprawdę "naprawienie" tego dowodu wymagałoby praktycznie całkowitego przeformułowania.
Hmm... myślałem, że napiszę, że dałbym 5, ale po namyśle to chyba jest 2. Aczkolwiek nie wiem, ja sprawdzałem zadania olimpijskie tylko raz, i było to na obozie OMG dla młodszych, tam jednak mieliśmy polecenie ciąć, jeżeli można, żeby uczestnicy się czegoś nauczyli, ponieważ nic nie zależało od tych wyników.
Po jeszcze głębszym namyśle, mi za podobne braki ścinano do 2, więc raczej na twoim miejscu właśnie na 2 bym liczył. Lekka nadzieja na 5 istnieje, ale nie trzymaj się jej za bardzo.
nobuddy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 119
Rejestracja: 24 gru 2010, o 07:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krosno
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 3 razy

LXV (65) OM - II etap.

Post autor: nobuddy »

Msciwoj pisze:Po jeszcze głębszym namyśle, mi za podobne braki ścinano do 2, więc raczej na twoim miejscu właśnie na 2 bym liczył. Lekka nadzieja na 5 istnieje, ale nie trzymaj się jej za bardzo.
To nie jest moje rozwiązanie, osoba która je pisała miała bardzo mało czasu i stąd te nieścisłości. Ja też nie oceniłem go na 6, najbardziej mi przeszkadza założenie o dwóch dzielnikach pierwszych, i myślałem optymistycznie ze 5, a różnica między 2 a 5 może tutaj zaważyć o przejściu na finał. Ciężko przewidzieć czy dokładnie tak to wygląda w pracy, i co pomyśli o tym oceniający, ale dzięki za taką długą opinię... Ktoś jeszcze mógłby coś dodać?
Logan123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 50
Rejestracja: 24 paź 2011, o 21:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 6 razy

LXV (65) OM - II etap.

Post autor: Logan123 »

Również chciałbym Was prosić o ocenę mojego rozwiązania. Jest to zadanie 4. Napisałem w skrócie tak:
Dowodzę, że jeśli drużyna jest podróżująca i była gospodarzem w kolejce o nieparzystym numerze to była gospodarzem we wszystkich kolejkach o numerach nieparzystych (analogicznie gościem). Załóżmy, że istnieją 3 drużyny podróżujące X, Y, Z. Jeśli X była gospodarzem w pierwszej kolejce to była w każdej nieparzystej, więc Y i Z musiałyby być gośćmi w każdej kolejce nieparzystej (inaczej nie mogłyby rozegrać meczu z X, gdyż w każdym meczu jest jeden gospodarz i jeden gość). Zatem Y i Z są w tych samych kolejkach gośćmi i w tych samych gospodarzami, więc nie mogą rozegrać meczu między sobą. Nie istnieją zatem 3 drużyny podróżujące (więc istnieją co najwyżej 2).

I teraz mnie to męczy bo prawdopodobnie z roztargnienia zapomniałem napisać "analogicznie rozumujemy, gdy X jest gościem w pierwszej kolejce".
Czy to jest drobny błąd i nie utną? Czy jeśli utną to co najwyżej do 5, czy jest szansa, że poleci do 2.
Może to zaważyć na przejście, bo oprócz tego mam 3 zadanka raczej na 6.
Marcinek665
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1824
Rejestracja: 11 sty 2007, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice, Warszawa
Podziękował: 73 razy
Pomógł: 228 razy

LXV (65) OM - II etap.

Post autor: Marcinek665 »

Nawet jak poleci do 2p, to próg nie przekroczy 19p, więc i tak powinieneś przejść (jeśli rzeczywiście tamte pozostałe masz na 6p).

Swoją drogą ja bym nic nie ciął, a jeśli cokolwiek, to chyba do 5p, ale ja się nie znam
Logan123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 50
Rejestracja: 24 paź 2011, o 21:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 6 razy

LXV (65) OM - II etap.

Post autor: Logan123 »

No to mnie pocieszyłeś . 2p wydają mi się nierealne, a tamtych zadań jestem dość pewien, ale obawiam się progu 24-25 i męczy mnie to niedopatrzenie, przez które może być 23.
nobuddy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 119
Rejestracja: 24 gru 2010, o 07:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krosno
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 3 razy

LXV (65) OM - II etap.

Post autor: nobuddy »

Logan123 pisze:Czy to jest drobny błąd i nie utną? Czy jeśli utną to co najwyżej do 5, czy jest szansa, że poleci do 2.
Jest to jakieś niedopatrzenie w bardzo prostym zadaniu, więc myślę że istnieje pewna szansa że utną do 5, ale nie sądze żeby więcej.
Marcinek665 pisze:Nawet jak poleci do 2p, to próg nie przekroczy 19p, więc i tak powinieneś przejść (jeśli rzeczywiście tamte pozostałe masz na 6p).
W takim razie korzystając z twojej pewności że nie przekroczy 19 i tego że dokładnie 18 punktów ma prawdopodobnie dużo osób (no chyba że jednak potną za konfiguracje w 5!) próg wyniesie 19 punktów
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

LXV (65) OM - II etap.

Post autor: bakala12 »

Logan123, za to rozwiązanie zostaniesz ścięty do 5, bo zadanie jest niewątpliwie rozwiązane a być może komitet stwierdzi, że usterka jest bardzo mało istotna (bo taka jest) i możesz dostać nawet 6.
W każdym bądź razie mniej niż 5 na pewno nie dostaniesz. Więc nie masz się czym martwić
Logan123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 50
Rejestracja: 24 paź 2011, o 21:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 6 razy

LXV (65) OM - II etap.

Post autor: Logan123 »

Czy nie mam się czym martwić to nie wiem, bo jeśli z mojej szkoły miałoby przejść tyle osób, co w zeszłym roku to mogę nie osiągnąć progu, bez względu na ocenę tego zadania. No, ale nie ma co gdybać, bo wiadomo, że potem wyniki mogą być znacznie niższe od przewidywanych.
Dziękuję bardzo za ocenę
przemos01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 5 lis 2011, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 1 raz

LXV (65) OM - II etap.

Post autor: przemos01 »

Cały czas nie chce mi się wierzyć w progi w granicach 19 pkt, ale oby tak było.
Ja cały czas czuję że próg będzie w granicach 26 pkt...
Logan123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 50
Rejestracja: 24 paź 2011, o 21:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 6 razy

LXV (65) OM - II etap.

Post autor: Logan123 »

Gdzie jest finał w tym roku? Nie znalazłem informacji nigdzie xD?
Oildale
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 29 gru 2012, o 23:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pruszków
Pomógł: 3 razy

LXV (65) OM - II etap.

Post autor: Oildale »

Nie znalazłeś.
diana7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 17 lip 2012, o 20:38
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Pomógł: 13 razy

LXV (65) OM - II etap.

Post autor: diana7 »

Finał jest w Iławie.
ElEski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 304
Rejestracja: 22 maja 2010, o 17:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 12 razy

LXV (65) OM - II etap.

Post autor: ElEski »

Słabo
ODPOWIEDZ