LXIV (64) OM - finał

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

LXIV (64) OM - finał

Post autor: Ponewor »

Mam trzy pytania: 1. Czy to nie dziś był finał? 2. Dlaczego więc nie pojawiły się tu jeszcze zadania? 3. Czy jeśli to możliwe, mógłby się ktoś podzielić treścią owych zadań?
Marcinek665
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1824
Rejestracja: 11 sty 2007, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice, Warszawa
Podziękował: 73 razy
Pomógł: 228 razy

LXIV (64) OM - II etap

Post autor: Marcinek665 »

Zadanka już lecą. Nikt nie wrzucił, bo jest ponoć bardzo słabo z netem. Takie dostałem smsem:

Zadanie 1.

Rozwiązać w całkowitych równanie \(\displaystyle{ x^4 + y = x^3 + y^2}\).

Zadanie 2.

Dane są liczby całkowite \(\displaystyle{ a,b}\) takie, że \(\displaystyle{ a \neq 0}\) oraz \(\displaystyle{ 6a|3+a+b^2}\). Udowodnić, że \(\displaystyle{ a<0}\).

Zadanie 3.

W czworokąt \(\displaystyle{ ABCD}\) da się wpisać okrąg. Odcinki \(\displaystyle{ AB,BC,CD,DA}\) są średnicami odpowiednio okręgów \(\displaystyle{ o_1,o_2,o_3,o_4}\). Udowodnić, że istnieje okrąg styczny do każdego z okręgów \(\displaystyle{ o_1,o_2,o_3,o_4}\).
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

LXIV (64) OM - II etap

Post autor: Ponewor »

[hide="ARCYPrzedziwne rozwiązanie zadania 2., trąci moim haniebnym błędem]Otóż udowodnię, że takie liczby nie istnieją. Załóżmy, że istnieją takie, że taka podzielność zachodzi, a zatem istnieje takie całkowite \(\displaystyle{ k}\), że \(\displaystyle{ a+b^{2}+3=6ka \Leftrightarrow b^{2}+3=\left( 6k-1\right)a}\)
Udowodnimy, że \(\displaystyle{ 6k-1}\), ma dzielnik pierwszy postaci \(\displaystyle{ 6l-1}\). Załóżmy, że nie ma. Ponieważ jest to liczba nieparzysta, niepodzielna przez \(\displaystyle{ 3}\), to ma dzielniki pierwsze postaci \(\displaystyle{ 6l+1}\), a jak będziemy mnożyć tą jedynkę w kongruencji to nijak nie wyjdzie \(\displaystyle{ 6k-1}\). Jest więc liczba pierwsza \(\displaystyle{ p=6l-1}\), która dzieli \(\displaystyle{ 6k-1}\), więc dzieli i \(\displaystyle{ b^{2}+3}\). Zachodzi więc \(\displaystyle{ b^{2} \equiv -3 \pmod{p}}\), a ponieważ \(\displaystyle{ p \equiv 2 \pmod{3}}\), to sprzeczność na mocy lematu. Skoro więc poprzednik implikacji jest fałszywy, to implikacja jest prawdziwa.[/hide]
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2013, o 22:29 przez Ponewor, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Post przeniesiony z innego tematu, stąd dziwnie może wyglądać następny post Świstaka.
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

LXIV (64) OM - finał

Post autor: Swistak »

2:    
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

LXIV (64) OM - II etap

Post autor: Swistak »

Hm, nie rozumiem, czemu ma być niby takie ARCYMADAFAKAPRZEDZIWNE, przecież jest absolutnie normalne. Zamieściłem identyczne w drugim temacie, bo nie spodziewałem się, że alternatywne rozwiązanie może być w temacie o II etapie .
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2013, o 22:38 przez Ponewor, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Ktoś z nienacka przeniósł niektóre posty. Mam nadzieję, że już wszystko naprawiłem.
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

LXIV (64) OM - finał

Post autor: Ponewor »

o widzę, że byłem blisko, ale jakąś smętną głupotkę popełniłem
Panda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 342
Rejestracja: 31 maja 2008, o 19:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 28 razy

LXIV (64) OM - finał

Post autor: Panda »

Dokładnie - pierwsze zadanie z OMa o jakim mi wiadomo, że jakaś hardsza teoria tak bardzo różnicuje wyniki (nikt nie zrobił 2. inaczej, niż to rozwiązanie podane przez Ponewora, wzorcówka jest oczywiście "normalna"). Ale teraz wiem, że z podobną teorią z finału 61OM było podobnie...

Trzecie z parę osób ma, być może tylko jedna. Dość nietypowa geometria.

Chyba tylko jeden komplet.
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

LXIV (64) OM - finał

Post autor: Ponewor »

Co to ma być, to zadanie drugie: łatwe zadanie na zastosowanie teorii, czyli coś co totalnie rozmija się z ideą OM.
Panda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 342
Rejestracja: 31 maja 2008, o 19:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 28 razy

LXIV (64) OM - finał

Post autor: Panda »

Wzorcowe do drugiego faktycznie jest ładne (ale trudne do wpadnięcia), więc pan Kuczma mówił, że zadanie jest jak najbardziej zgodne z ideą. Ale problem leży głównie w tym, że znajomość Leżandra różnicuje wyniki.
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

LXIV (64) OM - finał

Post autor: Swistak »

No świetnie, nie da się ukryć, że prawo wzajemności reszt kwadratowych jest ładne i można je elementarnie ładnie dowieść, ale no plis . Nawet jeżeli można jakoś bez niego dowieść ten główny lemat, no to co z tego ; d?
A co do 61-3-5, to tam też istniało rozw. z wykorzystaniem tego samego lematu, ale tutaj to było jak na dłoni, a tam dojście do tego wcale nie było proste, a wzorcówka z Fermata wcale nie była "z kapelusza".
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

LXIV (64) OM - finał

Post autor: Ponewor »

Nawiasem mówiąc pierwsze zadanie też nietrudne, tylko wzorcówkowe przekształcenia "z nikąd" należy zastąpić obliczeniem delty i tyle.
Marcinek665
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1824
Rejestracja: 11 sty 2007, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice, Warszawa
Podziękował: 73 razy
Pomógł: 228 razy

LXIV (64) OM - finał

Post autor: Marcinek665 »

No pierwsze wyjątkowo na zachętę. Z drugim moje zmagania były trochę nieregulaminowe, bo zanim poznałem treść, już słyszałem plotki, że idzie z prawa wzajemności reszt kwadratowych, więc kminienia za bardzo nie było. Nie wiem, czy wpadłbym na to w trakcie zawodów. No a trzecie to typowe zadanie na rozkminę (sprzeczałbym się, czy robialne przy ograniczeniu się do 5h), którego oczywiście nie rozkminiłem

Mimo wszystko czytając wzorcówki, ma się wrażenie "jakie to proste i piękne", więc finał chyba na odpowiednim poziomie. I warto trochę obronić drugie, bo jednak finał jest finałem i jakąś szerszą wiedzę z matmy już wypada mieć.
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

LXIV (64) OM - finał

Post autor: Ponewor »

Z ostatnim się zgadzam. Jak ktoś chce być laureatem, to wypada takie rzeczy znać.
A odnośnie ostatniego: dowód, że tak skonstruowany okrąg spełnia warunki zadania to trywiał, ale wymyślić tą konstrukcję...-- 18 kwi 2013, o 09:25 --Oczywiście nie muszę chyba pisać, że będę rad jak wstawicie zadania z dnia drugiego, gdy tylko będzie się dało.
patry93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1251
Rejestracja: 30 sty 2007, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koziegłówki/Wrocław
Podziękował: 352 razy
Pomógł: 33 razy

LXIV (64) OM - finał

Post autor: patry93 »

Trzecie jest piękne <3.
Ciekawe, co przyniesie dzisiejszy dzień : )
Marcinek665
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1824
Rejestracja: 11 sty 2007, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice, Warszawa
Podziękował: 73 razy
Pomógł: 228 razy

LXIV (64) OM - finał

Post autor: Marcinek665 »

Jak mi Vax wyśle, to wstawię xD
ODPOWIEDZ