[LVIII OM] II etap

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
szpieg
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 13 wrz 2005, o 15:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: dlaczego?
Pomógł: 1 raz

[LVIII OM] II etap

Post autor: szpieg »

cholera a juz myslalem ze ta nierownosc miala takie piekne rozwiazanie. czyli jednak jedynym sposobem zostaje ten lemat z firmowki?
Twarz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 15 paź 2005, o 09:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin

[LVIII OM] II etap

Post autor: Twarz »

Szpieg: Nie, Michal Kieza, tworca tego zadania odwiedzil nasz okreg, zbluzgal tworcow firmowki, przedstawil jak mozna to udowodnic bez "wymyslania" lematu z firmowki. Przy okazji powiedzial, ze moj dowod (zaprezentowany na matematyka.org) jest ok. Wiec sa conajmniej 3 rozwiazania.
adrian1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 6 sty 2007, o 15:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka
Podziękował: 1 raz

[LVIII OM] II etap

Post autor: adrian1 »

kurcze rzeczywiście lepiej już o tym nie myśleć
co będzie to będzie
ten próg może być naprawde zaskakujący cokolwiek by miało to znaczyć
palazi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 175
Rejestracja: 6 wrz 2006, o 21:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łapy/Białystok
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 37 razy

[LVIII OM] II etap

Post autor: palazi »

Sorry, ale moi dwaj znajomi (jeden to właśnie Joachim, a drugi to taki koleś, który 4-tego nie zrobił...-zacmienie ) maja rozw. firmowe do tej nierównosci. To oszacowanie niby z dupy wzięte, naprawde ładnie dało sie po ludzku oszacować.
TomciO
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 289
Rejestracja: 16 paź 2004, o 23:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 38 razy

[LVIII OM] II etap

Post autor: TomciO »

Tego oszacowania nie trzeba bylo zgadywac, latwo bylo mozna do niego dojsc. Wystarczylo rozwazyc szczegolny przypadek a=c, b=d no i po przeksztalceniach i wykorzystaniu warunku \(\displaystyle{ \frac{1}{a} + \frac{1}{b} = 2}\) okazywalo sie ze trzeba udowodnic wlasnie ten lemat. A potem to juz bylo dosyc logiczne zeby sprobowac go zastosowac w wyjsciowej nierownosci.
Voover
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 6 wrz 2006, o 14:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jarosław

[LVIII OM] II etap

Post autor: Voover »

Twarz pisze:Szpieg: Nie, Michal Kieza, tworca tego zadania odwiedzil nasz okreg, zbluzgal tworcow firmowki, przedstawil jak mozna to udowodnic bez "wymyslania" lematu z firmowki. Przy okazji powiedzial, ze moj dowod (zaprezentowany na matematyka.org) jest ok. Wiec sa conajmniej 3 rozwiazania.
Ja bym się na Twoim miejscu tak nie cieszył - uważam, że bez dowodu wklęsłości 2 pkt za to zadanie.

Ja mam inne pytanie. To co gość mówił, że bez dowodu, że \(\displaystyle{ a+d-b-c1}\) to jest 1/4 zadania, to jest chore.
Ja rozpatrywałem osobno przypadek, że a=b=c=d=1... tylko że nie zauważyłem, że nie jest spełnione założenie (:D), napisałem, że spełniona jest teza. Ile punktów za to poleci?
Ostatnio zmieniony 27 lut 2007, o 20:51 przez Voover, łącznie zmieniany 1 raz.
TomciO
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 289
Rejestracja: 16 paź 2004, o 23:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 38 razy

[LVIII OM] II etap

Post autor: TomciO »

? A czemu ma cos za to poleciec O.O? Pokazales, ze nawet jezeli te liczby spelniaja zalozenie to teza i tak zachodzi - w czym jest problem?
Swoja droga mam nadzieje, ze kiedys znowu sie zobaczymy - jezeli tym razem juz pewnie nie w Zwardoniu to przynajmniej na finale : .
Ostatnio zmieniony 27 lut 2007, o 20:53 przez TomciO, łącznie zmieniany 1 raz.
Voover
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 6 wrz 2006, o 14:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jarosław

[LVIII OM] II etap

Post autor: Voover »

Heh ja w tym nie widzę problemu, ale szanowny pan z komisji tak :/

BTW. Jeśli jest ok, to 5 zadań jest

E: No ja też Do Zwardonia też by było fajnie pojechać, może już boisko ogrodzili ;D Ale u mnie szanse na to niezawielkie:)
TomciO
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 289
Rejestracja: 16 paź 2004, o 23:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 38 razy

[LVIII OM] II etap

Post autor: TomciO »

Widac sie cos kolesiowi pomylilo...
Twarz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 15 paź 2005, o 09:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin

[LVIII OM] II etap

Post autor: Twarz »

Facet z komisji do ciebie sie przyczepil, bo \(\displaystyle{ ad=b^2+bc+c^2}\) i to nie bardzo jest spelnione dla \(\displaystyle{ a=b=c=d=1}\). Wiesz, dla mnie 2 pkt za nierownosc beda wlasciwie wystarczajace, o ile mi dadza 2 za zad nr 4.
TomciO
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 289
Rejestracja: 16 paź 2004, o 23:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 38 razy

[LVIII OM] II etap

Post autor: TomciO »

Ale do czego sie przyczepil? Mamy zdanie:
Jezeli liczby 1, 1, 1, 1 spelniaja warunek ... to 1^2+1^2+1^2+1^2 jest liczba zlozona.
Implikacja jest falszywa jezeli poprzednik jest prawdziwy, a nastepnik jest falszywy. A wiec skoro nastepnik jest prawdziwy to zdanie MUSI byc prawdziwe! Gdzie tu jest jakis problem, bo nie moge tego zrozumiec : P?
tharkang
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 6 wrz 2006, o 19:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce

[LVIII OM] II etap

Post autor: tharkang »

Ale \(\displaystyle{ 1^2+1^2+1^2+1^2 = 4}\) jest złożone.
A pokazując że dla takiej sytuacji nie zachodzi \(\displaystyle{ a^2 + b^2 + c^2 + d^2}\) pierwsze pokazał że dla \(\displaystyle{ a = b = c = d = 1}\) z \(\displaystyle{ a, b, c, d \mathbb{Z_+}, ad = b^2 + bc + c^2}\) nie wynika, że suma kwadratów jest pierwsza, co załatwia przypadek. Wszystko implikuje fałsz. Więc punktów nie mogą mu pociąć.
tuben
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 21 maja 2006, o 12:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Chełm

[LVIII OM] II etap

Post autor: tuben »

Przy obiedzie właśnie Michał Kieza (jako przedstawiciel komitetu głównego) i jeszcze jedna osoba z komitetu okręgowego mówili, że w czwartym bez uwzględnienia 1 są 2 punkty. Nie wiem na ile jest to prawdą. Na omówieniu tego zadania właśnie wyszedłem i już nie słyszałem dyskusji na sali.
Voover
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 6 wrz 2006, o 14:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jarosław

[LVIII OM] II etap

Post autor: Voover »

@TomciO, tharkang - dokładnie to samo mu powiedziałem... odpowiedź: "No... z fałszu wszystko wynika.... hahaha..."

No, ale gdyby to miało zaważyć o awansie to się będę odwoływać do skutku
Awatar użytkownika
matti
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 6 kwie 2006, o 18:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krosno
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1 raz

[LVIII OM] II etap

Post autor: matti »

Ciekawe jak długo tym razem trzeba będzie czekać na wyniki. Na stronie omu jest napisane, że 24 należy się spodziewać, ale zapewne termin ten się przeciągnie.
ODPOWIEDZ