Zapis wyniku na OM

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
Awatar użytkownika
cyberciq
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 450
Rejestracja: 19 kwie 2010, o 15:03
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 43 razy

Zapis wyniku na OM

Post autor: cyberciq »

Zastanawiam się czy w zadaniach gdzie mamy otrzymać końcowy wynik uzależniony od innych wartości (np. od boków trójkąta, danego kąta itp.) zostawimy końcowy rezultat w poprawnej ale brzydko wyglądającej formie, bo przykładowo po drodze używamy wzoru Herona albo coś w ten deseń to czy Komisja może obciąć punkty za formę zapisu? Przecież teoretycznie to jest to samo tylko, że zapisane w mniej przyjaznej postaci niż w firmówce...

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

Zapis wyniku na OM

Post autor: Swistak »

Takich zadań na OMie raczej nie spotkasz. Za to na OFie jak najbardziej .
binaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 547
Rejestracja: 20 lis 2007, o 15:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Podziękował: 37 razy
Pomógł: 120 razy

Zapis wyniku na OM

Post autor: binaj »

ja w 1 zadaniu na 2 etapie LXII OM miałem wynik w dużo brzydszej postaci, aczkolwiek było to równoważne i dostałem 6, liczy się ścieżka prowadząca do wyniku
Awatar użytkownika
cyberciq
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 450
Rejestracja: 19 kwie 2010, o 15:03
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 43 razy

Zapis wyniku na OM

Post autor: cyberciq »

Skoro tak to ok, wątpliwości rozwiane.
@ Swistak, wiem, że jest ich bardzo mało na samym OMie, ale zdarzają się w książeczkach przygotowujących.

pozdrawiam
patry93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1251
Rejestracja: 30 sty 2007, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koziegłówki/Wrocław
Podziękował: 352 razy
Pomógł: 33 razy

Zapis wyniku na OM

Post autor: patry93 »

Nie mam pojęcia jak to na prawdę wygląda, ale kojarzę, że na finale LXII OM ktoś zad. 3. "rozwiązał", przy czym wynik był zapisany chyba jako jakiś wyznacznik macierzy, czy coś (nie wiem, nie znam się na tym i nic z tego nie zrozumiałem...) i były kontrowersje, czy to aby jest rozwiązanie - chyba się okazało, że jednak nie. Może ktoś, kto to zrozumiał, napisze tu jak to dokładniej wyglądało, ja nie mam kompetencji
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

Zapis wyniku na OM

Post autor: Swistak »

Nie byle kto, tylko Jan Kanty Milczek ; p. Chodziło o to, że jak to informatyk liczbę ścieżek w grafie przedstawił na macierzy sąsiedztwa podniesionej do odpowiedniej potęgi, a że chodziło o cykle, to w tej macierzy interesował nas jej ślad, czyli suma liczb na głównej przekątnej. Jednak nikt nie ma chyba wątpliwości, że jeżeli w zadaniu każą nam coś obliczyć, to odpowiedź w formie ślad macierzy sąsiedztwa podniesionej do n-tej potęgi, nie jest odpowiedzią satysfakcjonującą .
ODPOWIEDZ