LXII OM - finał

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
Jerzy_q
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 300
Rejestracja: 6 lut 2009, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 16 razy
Pomógł: 39 razy

LXII OM - finał

Post autor: Jerzy_q »

Według jakich kryteriów przebiega kwalifikacja na zawody międzynarodowe/obóz OM?
Awatar użytkownika
XMaS11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 382
Rejestracja: 6 mar 2008, o 21:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suchedniów/Kielce
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 47 razy

LXII OM - finał

Post autor: XMaS11 »

Na zawody międzynarodowe :
Idac od najlepszych : bierzemy uczestnika i jedzie on na te zawody, na ktore jescze nie jest wybrana cala delegacja i ktore sa mozliwie najwyzej w jego preferencjach (maturzysci oczywiscie tylko na imo moga jechac).
Oboz OM : Po pierwsze nie mozna byc wiecej niz dwa razy, po drugie w trzeciej klasie mozna sie zalapac tylko kiedy sie jest na IMO lub na jest sie rezerwa na IMO. Dalej wybiera sie jakas ustalona ilosc najlepszych, ktorych obecnosc na obozie nie stoi w sprzecznosci z powyzszymi zasadami. Chyba tak to wyglada.
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

LXII OM - finał

Post autor: Swistak »

Czy poza dziećmi głodującymi w Afryce, mężami bijącymi swoje żony i kilkoma innymi takimi rzeczami istnieje na świecie smutniejszy widok niż ten:

((((((((

Rady dla przyszłych pokoleń:
1. Nawet jak macie maxa i wszystko sprawdziliście po 2 razy, nie wychodźcie przed czasem - może was to kosztować IMO.
2. Nawet jak macie przewagę zadania nad wieloma osobami z pierwszego dnia i drugiego po godzinie macie spisane 2 zadania, nie myślcie, że macie IMO w kieszeni - może was to kosztować IMO.
3. Nie dzielcie się z innymi fajnymi trikami tuż przed zawodami - może was to kosztować IMO.
Ja (11-04-2011 20:40)
ej
Ja (11-04-2011 20:40)
a wiesz czemu
Ja (11-04-2011 20:40)
w czworoscianie ortocentrycznym
Ja (11-04-2011 20:40)
istnieje sfera dwunastu punktow?
Tomek Cieśla (11-04-2011 20:40)
nie
Ja (11-04-2011 20:40)
spodki wysokosci, srodki ciezkosci scian i jeszcze 4 takie sabie punkty
Tomek Cieśla (11-04-2011 20:41)
pewnie jakos analogicznie idzie jak okrag 9 punktow


Jednak na pocieszenie nie starcza mi to, że w szybkości rozwiązywania zadania nr 5 jestem drugi. Zrobiłem je minus trzy dni przed zawodami (sam odkryłem taką zależność). Przegrywam jedynie z Damianem Orlefem, który mówi, że zrobił je minus dziewięć miesięcy temu.


I jeszcze mała poprawka do zasad kwalifikacji na obóz OM (Ale to suabo brzmi w porównaniu do Zwardonia. No ale Fiedorowie mają za swoje za podwyższanie cen.). Od tego roku po zerowe jedzie się, jak się jest na IMO, bez względu na to, ile razy się było na Zwardoniu.
Awatar użytkownika
XMaS11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 382
Rejestracja: 6 mar 2008, o 21:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suchedniów/Kielce
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 47 razy

LXII OM - finał

Post autor: XMaS11 »

To wytlumacz mi czemu nie jade.
Awatar użytkownika
tkrass
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1464
Rejestracja: 21 lut 2008, o 13:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Cambridge / Warszawa
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 186 razy

LXII OM - finał

Post autor: tkrass »

minus trzy dni przed zawodami to trzy dni po zawodach, a minus dziewięć miesięcy temu to za dziewięć miesięcy
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

LXII OM - finał

Post autor: Swistak »

XMaS11 pisze:To wytlumacz mi czemu nie jade.
Ups :x. No to nie wiem. Maciek jedzie, mimo, że był na tych samych Zwardoniach, co ty
Marcinek665
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1824
Rejestracja: 11 sty 2007, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice, Warszawa
Podziękował: 73 razy
Pomógł: 228 razy

LXII OM - finał

Post autor: Marcinek665 »

limes123 pisze:Z zadaniem 5 tez jest zwiazana ciekawa historia.
Chodzi o coś innego niż o wpadkę Świstaka ze sferą 12 punktów?
wally
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 3 paź 2007, o 13:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Pomógł: 6 razy

LXII OM - finał

Post autor: wally »

Świstak, widzę, że jesteś po prostu zbyt pewnym siebie człowiekiem. Jesteś mocny, to fakt, ale mam nadzieję, że czegoś się nauczysz (jeżeli nie to polecam spotkać się z jakimś megakoksem i zobaczyć, że tak naprawdę to nic nie umiesz).
Jednocześnie nie zgadzam się z Twoją radą nr 3, celem OM-a jest rozpowszechnianie ciekawej matematyki, czyli też m.in. ciekawych trików. Zachowywanie dla siebie tych trikasów jest niezgodne z duchem olimpiady. To jest tak jakby przestać prowadzić kółka matematyczne i całą wiedzę zachowywać dla siebie, ew. dzielić się nią za opłatą.

Filip, treść zadania podobna, jednak nie ma zbyt dużego połączenia między rozwiązaniami ich. Chociażby w tym ze Zwardonia wychodzi \(\displaystyle{ 3 \cdot 2^{n-2}}\) i jedyne co się bada to sumę bez ostatniego elementu i tworzy się rekurencję. W tym zadanku z finału trzeba było przypilnować parzystość, i sumę bez ostatniego, a potem bez dwóch ostatnich, co w sumie jest w miarę typowym podejściem do czegoś takiego ;P

A no i jak widać się zmieniło trochę z obozami OM w tym roku i faktycznie limit jest 2 wyjazdy, ale dla IMOwców jest ten obóz w Cracovie
Awatar użytkownika
limes123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 666
Rejestracja: 21 sty 2008, o 22:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ustroń
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 93 razy

LXII OM - finał

Post autor: limes123 »

Marcinek665 pisze:
limes123 pisze:Z zadaniem 5 tez jest zwiazana ciekawa historia.
Chodzi o coś innego niż o wpadkę Świstaka ze sferą 12 punktów?
Pewien kretyn napisal niedawno do delty artykul, z ktorego latwo wynika teza zadania 5. Zeby bylo ciekawiej, sam to zadanie zaproponowal. Po drugie rozwiazanie firmowe bylo oceniane na tyle samo punktow co napisanie, ze teza wynika w prosty sposob z istnienia sfery 12 punktow (z ewentualnym powolaniem sie na artykul, w ktorym nawet nie ma dowodu tego faktu, bo jest zostawiony jako cwiczenie dla czytelnika). Osobiscie jestem troche wkurzony, bo znam osoby, ktore w czasie zawodow nie umialy rozwiazac zadania 'firmowo" ani pokazac, ze istnieje taka sfera i dostaly za swoje sciemy (zreszta proste do wymyslenia) po 6 punktow.
wally
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 3 paź 2007, o 13:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Pomógł: 6 razy

LXII OM - finał

Post autor: wally »

Fakt, powołanie się na twierdzenie bez dowodu, wskazanie na pozycję, gdzie go nie ma nie jest dowodem, jest w sumie jak powołanie się na hipotezę Riemanna i powołanie się na artykuł z ćwiczeniem: "Udowodnij, że [tu hipoteza riemanna]". Jednak sam fakt, że jakieś zadanie idzie prosto z jakiegoś twierdzonka, nie powinien wzbudzać emocji (mimo, że nie jest fajny),
Awatar użytkownika
adamm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 253
Rejestracja: 1 paź 2009, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sopot/Warszawa
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 15 razy

LXII OM - finał

Post autor: adamm »

Zapisanie istniejącego źródła z dowodem zadania jako rozwiązania jest punktowane na 6 i takie "rozwiązania" są normalnie honorowane?
Awatar użytkownika
limes123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 666
Rejestracja: 21 sty 2008, o 22:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ustroń
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 93 razy

LXII OM - finał

Post autor: limes123 »

wally pisze:Fakt, powołanie się na twierdzenie bez dowodu, wskazanie na pozycję, gdzie go nie ma nie jest dowodem, jest w sumie jak powołanie się na hipotezę Riemanna i powołanie się na artykuł z ćwiczeniem: "Udowodnij, że [tu hipoteza riemanna]". Jednak sam fakt, że jakieś zadanie idzie prosto z jakiegoś twierdzonka, nie powinien wzbudzać emocji (mimo, że nie jest fajny),
Ale w tym przypadku zakladajac, ze teza jest prawdziwa to twierdzenie mozna nawet wymyslic (i z tego co slyszalem kilku osobom sie to udalo).
binaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 547
Rejestracja: 20 lis 2007, o 15:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Podziękował: 37 razy
Pomógł: 120 razy

LXII OM - finał

Post autor: binaj »

Swistak pisze:Czy poza dziećmi głodującymi w Afryce, mężami bijącymi swoje żony i kilkoma innymi takimi rzeczami istnieje na świecie smutniejszy widok niż ten:
mój wynik w zeszłym roku był smutniejszy
wally
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 3 paź 2007, o 13:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Pomógł: 6 razy

LXII OM - finał

Post autor: wally »

adamm pisze:Zapisanie istniejącego źródła z dowodem zadania jako rozwiązania jest punktowane na 6 i takie "rozwiązania" są normalnie honorowane?
Jak najbardziej, sporo osób już z tego skorzystało na przestrzeni lat. Wystarczy podać np. książkę i ew. rozdział lub nr strony (wtedy potrzebne wydanie pewnie).
limes123 pisze:Ale w tym przypadku zakladajac, ze teza jest prawdziwa to twierdzenie mozna nawet wymyslic (i z tego co slyszalem kilku osobom sie to udalo).
No, ale tak czy siak trzebaby znać nazwę tego tw. (mimo, że nazwa tw. o 12 pkt, jest całkiem intuicyjne), bo przecież nie można napisać "no to tu korzystam z tego tw. co mówi, że liczba postaci \(\displaystyle{ 8m + 7}\) jest nieprzedstawialna w postaci sumy trzech kwadratów liczb całkowitych.
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2011, o 20:56 przez Sylwek, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Prywatne docinki nie tutaj.
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

LXII OM - finał

Post autor: Swistak »

Marcinek665 pisze:
limes123 pisze: Z zadaniem 5 tez jest zwiazana ciekawa historia.
Chodzi o coś innego niż o wpadkę Świstaka ze sferą 12 punktów?
Jaką moją wpadkę?
wally pisze:Świstak, widzę, że jesteś po prostu zbyt pewnym siebie człowiekiem. Jesteś mocny, to fakt, ale mam nadzieję, że czegoś się nauczysz (jeżeli nie to polecam spotkać się z jakimś megakoksem i zobaczyć, że tak naprawdę to nic nie umiesz).
Przed OM-em nie byłem zbyt pewny siebie i jakbym się tak po prostu nie dostał, to nie byłoby tragedii. Ale to w jaki sposób przegrałem...
wally pisze: Jednocześnie nie zgadzam się z Twoją radą nr 3, celem OM-a jest rozpowszechnianie ciekawej matematyki, czyli też m.in. ciekawych trików. Zachowywanie dla siebie tych trikasów jest niezgodne z duchem olimpiady. To jest tak jakby przestać prowadzić kółka matematyczne i całą wiedzę zachowywać dla siebie, ew. dzielić się nią za opłatą.
Oczywiście nie mówiłem tego całkowicie poważnie. Chciałem tylko zwrócić uwagę na fakt, że w poniedziałek powiedziałem Tomkowi o czymś takim jak sfera 12 punktów i sam mówi, że przez 3h nie potrafił zrobić tego zadania, pomyślał o sferze 12 punktów i dość prędko rozwiązał. I przyznaje, że to zadanie zrobił głównie dzięki mnie ...
limes123 pisze: Po drugie rozwiazanie firmowe bylo oceniane na tyle samo punktow co napisanie, ze teza wynika w prosty sposob z istnienia sfery 12 punktow (z ewentualnym powolaniem sie na artykul, w ktorym nawet nie ma dowodu tego faktu, bo jest zostawiony jako cwiczenie dla czytelnika)
Ale za to jest tutaj: ... atkowe.pdf
i np. ja się na to powołałem (oczywiście nie pamiętałem dokładnego linku, napisałem, że dowód jest na stronie w dziale Numery Archiwalne, Delta 01/11, Kącik przestrzenny - czworościany ortocentryczne - zadania dodatkowe).
Mimo wszystko nie jest to bardzo wyszukane twierdzenie, cytując Joasię: "Sfera 12 punktów nie stała się sławna, kiedy Kieza napisał o niej w Delcie. Ja ją znałam, kiedy on był jeszcze w przedszkolu." .

Muszę jednak przyznać, że pojawienie się takiego zadania rzeczywiście było dość niefajne. Choć jednak ja nie powinienem narzekać .-- 18 kwietnia 2011, 15:14 --Poza tym już n razy słyszałem narzekania na to, że jest tak mało nierówności. A co się dzieje z kombi!? Jest ona n razy obszerniejszym i ciekawszym dzialem, a ostatni raz na finale, kombi która mogła o czymś decydować (taka, którą zrobiło jakoś mniej niż 20 osób) pojawiła się na 56 OM ...
W tym roku elementów kombi można się było jedynie dopatrzeć w zadaniu 3, ale ograniczało się to do policzenia ile jest ciągów zer i jedynek nieparzystej ustalonej długości, w których jest nieparzyście wiele zer, a to nie wydaje mi się jakimś superciekawym problemem ... Ewentualnie było też rozwiązanie prezentowane na omówieniu, ale raczej nikt normalny nie wymyśla takich rozwiązań na zawodach. Rok temu było tylko zad. 1, w którym główna trudność polegała na dokładnym przeczytaniu treści, dwa lata temu było zad. 4, które też do tych decydujących o jakichkolwiek międzynarodowych raczej nie należało.
ODPOWIEDZ