LXII Olimpiada Matematyczna I etap

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
patry93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1251
Rejestracja: 30 sty 2007, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koziegłówki/Wrocław
Podziękował: 352 razy
Pomógł: 33 razy

LXII Olimpiada Matematyczna I etap

Post autor: patry93 »

Świetne rozwiązania, dzięki
A jeszcze: \(\displaystyle{ |\vec{u}|\vec{v}+\vec{u}|\vec{v}|}\) - jak to wyprowadziłeś?
Awatar użytkownika
timon92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1657
Rejestracja: 6 paź 2008, o 16:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 472 razy

LXII Olimpiada Matematyczna I etap

Post autor: timon92 »

patry93 pisze:Świetne rozwiązania, dzięki
A jeszcze: \(\displaystyle{ |\vec{u}|\vec{v}+\vec{u}|\vec{v}|}\) - jak to wyprowadziłeś?
Zauważ, że wektory \(\displaystyle{ |\vec{u}|\vec{v}}\) i \(\displaystyle{ \vec{u}|\vec{v}|}\) mają tą samą długość i kierunki takie jak \(\displaystyle{ \vec{v}, \vec{u}}\). Wiadomo jak dodajemy wektory - reguła równoległoboku. Równoległobok ten ma równe boki, jest więc rombem. Zatem jego przekątna jest dwusieczną kąta między bokami rombu, więc ten śmieszny wektor jest dwusieczną kąta między wektorami \(\displaystyle{ \vec{u}, \vec{v}}\)
Ahhaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 14 paź 2010, o 22:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kraj walecznych obrońców krzyża
Pomógł: 3 razy

LXII Olimpiada Matematyczna I etap

Post autor: Ahhaa »

Pierwszy etap zakończony a w temacie dość cicho. Jak oceniacie trudność zadań w stosunku do poprzedniego roku? Wydaje mi się, poziom był porównywalny. Może troszeczke wyższy. Mimo, że zadania jak 1,2,3 nie były zbyt trudne to na pewno nie były tak łatwe jak zadania 1,2,3 z poprzedniego OM.
kubus1353
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 60
Rejestracja: 12 lis 2009, o 18:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

LXII Olimpiada Matematyczna I etap

Post autor: kubus1353 »

No zgadzam się. W ubiegłym roku zadania były troche łatwiejsze, chociaż zadanie 7 nadal jest jednym z zadań z planimetrii które zrobiły na mnie duże wrażenie (szczególnie rozwiązanie firmowe syntetyczne ) Ale nie sądzę, żeby opuścili przez to próg. Prawdopodobnie zostanie ten sam lub o mało większy.
Emce1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 129
Rejestracja: 20 lis 2010, o 19:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krk
Pomógł: 8 razy

LXII Olimpiada Matematyczna I etap

Post autor: Emce1 »

A moim zdaniem była trochę łatwiejsza. Nie było jakichś poronionych zadań w stylu c-fasolek, geometria była łatwiejsza( poza zadaniem z kątem wpisanym z tamtego roku), bardziej przystępne były zadania jeśli o mnie chodzi.
Awatar użytkownika
jerzozwierz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 526
Rejestracja: 22 lut 2009, o 10:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 42 razy

LXII Olimpiada Matematyczna I etap

Post autor: jerzozwierz »

Emce1 pisze:A moim zdaniem była trochę łatwiejsza. Nie było jakichś poronionych zadań w stylu c-fasolek, geometria była łatwiejsza( poza zadaniem z kątem wpisanym z tamtego roku), bardziej przystępne były zadania jeśli o mnie chodzi.
Wypluj to, fasolki były jednym z najfajniejszych zadań jakie kiedykolwiek widziałem.

A poziom uważam za bardzo porównywalny z rokiem poprzednim, czyli trochę niższy niż być powinien.
slepy_01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 60
Rejestracja: 13 lis 2010, o 23:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 1 raz

LXII Olimpiada Matematyczna I etap

Post autor: slepy_01 »

Jerzozwierz mam pytanie. Zrobiłeś może 12??
AmadeuszFurman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 8 gru 2010, o 18:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wielkopolska

LXII Olimpiada Matematyczna I etap

Post autor: AmadeuszFurman »

Witam. mam 2 pytania:

1. czy 30pkt+ wystarczy we wlkp. Wiem ze temat byl pare razy poruszany ale nie pytam ogolnie tylko o województwo. jak ktos wie to proszę o odp.
2. mega naiwne. Kolega zapodał mi takie oto rozwiazanie 12go: (pytam bo tego zadania kompletnie nie pojmuje i jest poza moim zasiegiem :D)

tak jak jest na stronie OM'a przepisujemy prawa strone i dalej rowna sie f(x)+f(-x-y)=f(y)+f(-x-y) skąd wnioskujemy że f(x)=f(y), czyli f(x)=a. to nie jest moje rozwiazanie! takze prosze bez komenta...:P chce tylko wiedziec czy jest to choc odrobine poprawne :) Pozdr. wzsystkich uczestnikow :P
Awatar użytkownika
smigol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3454
Rejestracja: 20 paź 2007, o 23:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 89 razy
Pomógł: 353 razy

LXII Olimpiada Matematyczna I etap

Post autor: smigol »

AmadeuszFurman, na 99% wystarczy.


Co przepisujemy ze strony OM'a?
Jeśli udowodniłby tę równość:\(\displaystyle{ f(x)+f(-x-y)=f(y)+f(-x-y)}\), dla dowolnych \(\displaystyle{ x,y}\), takich że\(\displaystyle{ x \neq y}\) to chyba byłoby ok.

Kwestia tego jak udowodnił te równość..
Ponadto (uwaga ś.p. Świstaka) \(\displaystyle{ f:\mathbb{R_+} \rightarrow \mathbb{R}}\)
AmadeuszFurman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 8 gru 2010, o 18:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wielkopolska

LXII Olimpiada Matematyczna I etap

Post autor: AmadeuszFurman »

Mówił że to wyjdzie z podstawienia. Po prostu za x i y dajemy -x-y i podstawiamy do lewej strony. Rzekomo wychodzi. (nie sprawdzałem) On to zadanie wziął z neta (ktos się spytał zaraz po rozpoczęciu zawodów na amerykańskim forum i ktos inny odpisał ) ja osobiscie tego nie pochwalam i nigdy bym tego nie wysłał... (no może jakbym zrobił sam innym sposobem ) ale nie można kumpla zakablować :D
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

LXII Olimpiada Matematyczna I etap

Post autor: bartek118 »

Jak możemy podstawić za x i y odpowiednio -x i -y, skoro funkcja jest okreslona tylko na argumentach dodatnich?
Awatar użytkownika
smigol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3454
Rejestracja: 20 paź 2007, o 23:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 89 razy
Pomógł: 353 razy

LXII Olimpiada Matematyczna I etap

Post autor: smigol »

No dobra, podstawienie podstawieniem, ale funkcja jest określona na zbiorze liczb rzeczywistych dodatnich, więc jeśli x,y>0, to -x-y<0...-- 8 grudnia 2010, 18:32 --yhm, zostałem wyprzedzony.
Awatar użytkownika
jerzozwierz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 526
Rejestracja: 22 lut 2009, o 10:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 42 razy

LXII Olimpiada Matematyczna I etap

Post autor: jerzozwierz »

slepy_01, nie zrobiłem, i jestem na siebie wściekły, bo od rozwiązania dzieliło mnie jedno uogólnienie (trywialne) pewnego spostrzeżenia.
A co to ma do rzeczy?
AmadeuszFurman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 8 gru 2010, o 18:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wielkopolska

LXII Olimpiada Matematyczna I etap

Post autor: AmadeuszFurman »

smigol, to co mówisz oczywiscie ma sens, także chyba będzie miał to źle. Zresztą szczerze mówiąc tak krótkie rozwiązanie wydawało mi się naiwne. A... może jako weterani OM'a powiecie mi jeszcze jedno. W zadaniu szóstym jak doszedłem do postaci sprzed zastosowania AM-GM, na które nie wpadłem tylko napisałem jakies głupoty o wypukłosci, których nie jestem pewien, a poza tym cały zarys rozwiązania mam dobrze, to ile byscie mi dali: 0 czy 2? :P

oczywiscie mowa o wzorcowce ze strony OM'a
kaszubki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 13:35
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 78 razy

LXII Olimpiada Matematyczna I etap

Post autor: kaszubki »

Bad, bad cheater ;(
Ale miło, że go ubili. Pewnie nawet mu się nie chciało treści do końca przepisywać.
Teraz taka krótka notka:
Podczas trwania zawodów I stopnia Olimpiady Matematycznej zauważyłem na jednym dosyć znanym międzynarodowym forum matematycznym próby oszustwa. Niestety, nie była to 1, czy 2 próby, ale \(\displaystyle{ n}\), gdzie \(\displaystyle{ n \rightarrow \infty}\). Przykładowym frajerem jest użytkownik Jordman, który chciał wyłudzić rozwiązania do zadań 6,7,8,10. (Binaj, Smigol - dzięki za szybkie odpisywanie ).
Mam nadzieję, że nikt z użytkowników matematyka.pl nie usiłował "rozwiązywać" zadań taką metodą.
ODPOWIEDZ