Materiały związane z Olimpiadami Matematycznymi

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
snm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 468
Rejestracja: 10 mar 2007, o 12:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: inąd
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 54 razy

Materiały związane z Olimpiadami Matematycznymi

Post autor: snm »

Tak
Awatar użytkownika
BSP
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 69
Rejestracja: 2 gru 2008, o 11:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: W pewnym otoczeniu nieskończoności (Wrocław)
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 6 razy

Materiały związane z Olimpiadami Matematycznymi

Post autor: BSP »

Dziwię się, iż nikt nie wspomniał o bardzo ciekawej pozycji jaką jest "Problem-Solving Strategies" Arthur'a Engel'a. Zapewne dlatego, iż książka nie została wydana w Polsce, aczkolwiek wg. mnie powinna być pierwszą po Pawłowskim (jeżeli nie przed w niektórych kwestiach np. dowodzenia różnych ciekawych własności) książką pomocną w przygotowaniu do olimpiady matematycznej. Ze względu na poruszane w niej ciekawe rodzaje problemów związanych np. z dowodzeniem przez kolorowanie, zasadą szufladkową Dirichleta, niezmiennikami, zasadą ekstremum czy choćby kombinatoryką obliczeniową, książka może się okazać bardzo przydatna w przygotowaniach także do innych konkursów jak np. Kangur czy Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych. W końcu prawie każdy w dzisiejszych czasach zna angielski, a różnego typu słowników online jest na pęczki, nie powinno więc być to dużą przeszkodą :wink:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

Materiały związane z Olimpiadami Matematycznymi

Post autor: Swistak »

Samej pozycji nie znam, ale aktualnie już wiem, że jest sporo pozycji lepszych od Pawłowskiego, a Kangur i GMiL zdecydowanie nie wymagają jakiegokolwiek bardziej skomplikowanego rozumowania (jedynie w tym drugim możemy spotkać się z zadaniami wymagającymi rozpatrzenia n przypadków, gdzie \(\displaystyle{ n \rightarrow \infty}\)).
Co do samej książki, to brzmi ciekawie. Czy da się ją znaleźć w formie elektronicznej?
Awatar użytkownika
Kvasir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 19 paź 2009, o 18:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 6 razy

Materiały związane z Olimpiadami Matematycznymi

Post autor: Kvasir »

Swistak pisze:Samej pozycji nie znam, ale aktualnie już wiem, że jest sporo pozycji lepszych od Pawłowskiego,
Może podzielisz się z nami tą wiedzą?
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

Materiały związane z Olimpiadami Matematycznymi

Post autor: Swistak »

Chodziło mi głównie o takie zagraniczne pdf-y typu ... kstkut&p=0. Można ich znaleźć sporo na różne tematy. W zasadzie to z tych zagranicznych pdf-ów przeczytałem ze 3 strony pdf-a o równaniach funkcyjnych, głównie opieram się na plotkach xP. Oczywiście są też doskonale znane każdemu olimpijczykowi sprawozdania z poszczególnych OM-ów i obozów naukowych w Zwardoniu (jak ktoś woli formę elektryczną, to znaczną część, o ile nie wszystko to znajduje się na stronie ).
Ostatnio zmieniony 26 paź 2009, o 19:15 przez Swistak, łącznie zmieniany 1 raz.
Piotr Rutkowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2234
Rejestracja: 26 paź 2006, o 18:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 390 razy

Materiały związane z Olimpiadami Matematycznymi

Post autor: Piotr Rutkowski »

Co do zaproponowanych książek na IMO, to widać, że zarówno nierówności jak i teoria liczb zostały potraktowane po macoszemu.
Wracając do tych o najszerszym spektrum...
Podane Problem-Solving Strategies to świetna pozycja, a od siebie dorzucę The Art and Craft of Problem Solving Paula Zeitz'a.
Co do nierówności to oczywiście nic nie może się równać z całą serią pozycji Vasila Cirtoaje. Oczywiście ktoś już wcześniej wspomniał o pracach wymiataczy z Wietnamu, więc nie będę się powtarzał :wink:
Pozdrawiam
pawliszak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 26 paź 2008, o 16:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Podlasie
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 6 razy

Materiały związane z Olimpiadami Matematycznymi

Post autor: pawliszak »

cześć, mam w planach startować w kolejnej edycji olimpiady matematycznej dla gimnazjum i już chcę zacząć jakieś przygotowania, a przy okazji za tydzień czeka mnie finał wojewódzkiego konkursu z matmy. Przeczytałem forum i wybrałem takie książki, powiedzcie mi czy warto je kupywać do OMG:
1.Zadania z matematyki dla olimpijczyków, gimnazjalistów i licealistów H. Pawłowski
2. Wędrówki po krainie nierówności
3. Olimpiady i konkursy matematyczne H. Pawłowski
4. Na olimpijskim szlaku. Zadania dla kółek matematycznych w szkołach podstawowych i gimnazjach H. Pawłowski
5. Liga Zadaniowa Zbiór zadań dla uczniów zaintersowanych matematyką

Czy warto coś zmienić, coś dokupić? Czy te książki nie przewyższają poziomu OMG i czy są w nich rozwiązania?
Awatar użytkownika
kluczyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 441
Rejestracja: 20 paź 2006, o 22:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Małopolska
Podziękował: 77 razy
Pomógł: 12 razy

Materiały związane z Olimpiadami Matematycznymi

Post autor: kluczyk »

2 pozycję możesz narazie odrzucić. Reszta chyba ok.
pawliszak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 26 paź 2008, o 16:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Podlasie
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 6 razy

Materiały związane z Olimpiadami Matematycznymi

Post autor: pawliszak »

jak kogoś to interesi to kupiłem krowę, wędrówki po krainie nierówności (niech będą na przyszłość) i ligę zadaniową, zrezygnowałem z pozostałych bo za dużo tam łamigłówek itp.
xanowron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1996
Rejestracja: 20 maja 2008, o 15:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa/Stalowa Wola
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 247 razy

Materiały związane z Olimpiadami Matematycznymi

Post autor: xanowron »

I moim zdaniem do OMG to Ci wystarczy + oczywiście zadania z poprzednich olimpiad i wizyty na naszym forum.
wojtusp7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 167
Rejestracja: 24 wrz 2008, o 19:30
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 12 razy

Materiały związane z Olimpiadami Matematycznymi

Post autor: wojtusp7 »

Polecam zadania z krową , (do wojewódzkiego przyda się "Zadania z wesołym kangurem")
No oczywiście konieczne jest przerobienie zadań z poprzednich olimpiad.
monylad
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 7 sty 2011, o 15:09
Płeć: Kobieta
Podziękował: 2 razy

Materiały związane z Olimpiadami Matematycznymi

Post autor: monylad »

Mam takie małe pytanie. Chciałabym się przygotować do OM na przyszły rok. Póki co te zadania trochę mnie przerastają, chciałabym przejść przez coś lżejszego jak na razie. Jaką pozycję lub źródło polecacie, aby korzystać z niego? Ważne, aby były do tego odpowiedzi, bo raczej będę to robić sama.
Panda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 342
Rejestracja: 31 maja 2008, o 19:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 28 razy

Materiały związane z Olimpiadami Matematycznymi

Post autor: Panda »


Koła, olimpiady, wszystko.
Poza tym, na taki poziom jest książka wydana m. in. z krową na okładce autorstwa Pawłowskiego, tytułu zabij mnie, nie pamiętam. Na pewno jest w tym temacie.

Kod: Zaznacz cały

http://matma.ilo.pl/images/pompe.pdf
do geometrii, ale niekoniecznie proste. Mniej złożone niż na OM raczej, ale poziom rośnie z czasem. Niestety/na szczęście, brak rozwiązań w jednym miejscu (czasem sie da wygooglać).

Potem weź się za te wszystkie polskie wymienione tutaj książki do olimpiad Kurlandczyka, Pawłowskiego, tam jest wszystko omawiane, to nie są suche zbiory.
Awatar użytkownika
harlire
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 31 lip 2014, o 18:02
Płeć: Kobieta

Materiały związane z Olimpiadami Matematycznymi

Post autor: harlire »

Cześć. W tym roku szkolnym wyląduję w pierwszej klasie liceum i z miłości do matematyki chciałabym się trochę zacząć przygotowywać do OM (albo przynajmniej się podciągać z matmy). Byłam w trzeciej klasie laureatką OMG, a teraz mam pytanie do doświadczonej kadry: czy OMG daje w miarę dobre podstawy do OM i czy miałabym szanse (przy pracy) dojść chociaż do drugiego etapu za rok? I też mam pytanie czy warto próbować trochę już w pierwszej klasie? Czy czekać
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

Materiały związane z Olimpiadami Matematycznymi

Post autor: Ponewor »

Przy pracy to i możesz pojechać na IMO w pierwszej klasie.
Koniecznie należy próbować już w pierwszej klasie.
ODPOWIEDZ