Materiały związane z Olimpiadami Matematycznymi

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
Awatar użytkownika
harlire
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 31 lip 2014, o 18:02
Płeć: Kobieta

Materiały związane z Olimpiadami Matematycznymi

Post autor: harlire »

Oj taka mocna żeby dojść do finału wogole w pierwszej to nie jestem. Jestem umysłem ścisłym i nigdy nie miałam problemów z matma (chyba tylko braki natchnienia przy kosmicznych zadaniach Xddd).
Ponawiam pytanie o powiązanie OM i OMG.
kaszubki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 13:35
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 78 razy

Materiały związane z Olimpiadami Matematycznymi

Post autor: kaszubki »

Cześć. Wygrałem kiedyś OMGa, a w tym roku OMa, więc chyba jestem doświadczony.

OMG nie może dawać dobrych podstaw do OMa, bo w OMGu nawet nie trzeba myśleć poza bardzo nielicznymi zadaniami. Początkowe edycje trzymały naprawdę dobry poziom, ale potem poszło w komerchę i niektóre zadania są po prostu śmieszne.

Ale OMG jest dobrym wstępem do OMa. Pokazuje mniej więcej strukturę olimpiady, pokazuje że każde zadanie da się zrobić z niemal zerową wiedzą i że każde zadanie ma wzorcówkę na co najwyżej 1 stronę. Uczy spisywania rozwiązań i uświadamia, że żeby wygrać to trzeba trochę przyfarcić.

Ciężko wejść do finału OMa nie będąc laureatem OMGa (no chyba że jakimś cudem o OMGu się nie słyszało). Nawet jak ktoś spisze od kogoś zadania z 1 etapu, to na 2 już trzeba zacząć myśleć. Pojawiają się np. zadania z geometrii, które nie idą na same kąty. Pojawiają się równania funkcyjne, które idą na 1 z \(\displaystyle{ n}\) standardowych podstawień o których losowy gimnazjalista nie słyszał. Pojawiają się zadania z kombinatoryki nie będące kolorowankami i nie idące w 1 zdanie z zasady szufladkowej. Pojawiają się zadania ze stereometrii, w których w treści jest "udowodnij", a nie "rozstrzygnij". Wszystko zaczyna się robić inne (niekoniecznie trudniejsze) i trzeba się do tego dostosować.
Jasne że wystarczy się nauczyć \(\displaystyle{ n}\) schematów rozwiązywania równań funkcyjnych i wielomianowych, 4 nowych metod robienia planimetrii, podstaw teorii liczb i kombinatoryki a potem porobić jakieś kilkadziesiąt zadań ze starych 2 etapów i jakoś ten finał siądzie. Jednak wymaga to trochę czasu. A chyba warto go stracić w 1 klasie i mieć potem z górki, niż spinać się w 3 klasie (być może 2 razy, raz na 2 etapie i drugi raz na maturze).

Podsumowując, gadanie "w 1 klasie to i tak do finału nie przejdę" jest idiotyczne.
Awatar użytkownika
harlire
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 31 lip 2014, o 18:02
Płeć: Kobieta

Materiały związane z Olimpiadami Matematycznymi

Post autor: harlire »

Słuchaj facet, dobrze że jesteś doświadczony, dzięki że udzieliłeś informacji, fajnie że się znasz na rzeczy, ale bez komentów na temat osoby pytającej, ok?
Ps: laureatem którego stopnia byłeś? Mam rozumieć że pierwszego? (po loginie, stylu wypowiedzi, lokalizacji, słowie "wygrałem")
kaszubki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 13:35
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 78 razy

Materiały związane z Olimpiadami Matematycznymi

Post autor: kaszubki »

O, gdzie zrobiłem komenty na temat osoby pytającej? Starałem się tego unikać, ale z niektórymi przyzwyczajeniami ciężko walczyć.

Ps: wygrałem w sensie nikt nie był ode mnie w danej edycji olimpiady lepszy.
Awatar użytkownika
harlire
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 31 lip 2014, o 18:02
Płeć: Kobieta

Materiały związane z Olimpiadami Matematycznymi

Post autor: harlire »

Ostatnie zdanie można było tak potraktować. Sorry, tak mam że czasami się czepiam dziwnych rzeczy.
Ps1: czyli wiem z kim mam do czynienia, mistrzu
Ps2: zazdro talentu, jak czytam choćby zadania z pierwszego etapu OM to czasami załama łapie....(choć kilka się zrobić udało)
Ps3: znasz może serię książek Kurlyandchika "Kącik olimpijski"? Jeśli tak to czy byłyby przydatne do przygotowań do OM?
kaszubki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 13:35
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 78 razy

Materiały związane z Olimpiadami Matematycznymi

Post autor: kaszubki »

Znam tę serię, osobiście mi się nie spodobała, ale może się jakoś przydać do przygotowań. Jedynymi książkami które mogę szczerze polecić do przygotowań (bo sam z nich korzystałem w dawnych czasach) są niebieski i różowy "pawłowski". Za to jest masa bardzo dobrych anglojęzycznych pdfów (chyba darmowych, ale nie gwarantuję, że do pobraniu ich do drzwi nie zapukają smutni panowie).
Do kombinatoryki polecam "Problem Solving Strategies" Atrhura Engela. Tam jest trochę wszystkiego, jest dużo zadań z rozwiązaniami i w ogóle jest wszystko ładnie zrobione.
Jest też "102 combinatorial problems from the training of the usa imo team". Jest podzielone na 2 grupy - zadania łatwiejsze i zadania trudniejsze, są też hinty i rozwiązania, więc może być dobre. Ludzie na mathinksie polecali. Z tej serii "ileś jakiś zadań z usa imo training" jest też wersja z teorii liczb, chyba także całkiem spoko.
A co do geometrii, to w niedalekiej przyszłości zamierzam napisać 3 "prace", jedna o wszystkim, jedna o inwersji i jedna o zespolonych. Ta o wszystkim powinna być gotowa na początku września i założenie jest takie, żeby to było dobre. Jak skończę, to wstawię gdzieś linka na forum.
Awatar użytkownika
harlire
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 31 lip 2014, o 18:02
Płeć: Kobieta

Materiały związane z Olimpiadami Matematycznymi

Post autor: harlire »

Matematyka po angielsku...
A tak z ciekawości to jak długie byłyby te prace?
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

Materiały związane z Olimpiadami Matematycznymi

Post autor: Swistak »

harlire pisze:Matematyka po angielsku...
Powodzenia przy szukaniu jakichkolwiek sensownych materiałów po polsku .
Awatar użytkownika
harlire
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 31 lip 2014, o 18:02
Płeć: Kobieta

Materiały związane z Olimpiadami Matematycznymi

Post autor: harlire »

Znany ból
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

Materiały związane z Olimpiadami Matematycznymi

Post autor: Ponewor »

Niezależnie od poziomu angielskiego jaki nabędziesz w swym życiu, ten ból pozostanie dopóki nie przebrniesz swojej pierwszej pracy po angielsku. A jak już to zrobisz, to ból przeminie, nie zwlekaj.
lukasz1996
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 24 sty 2012, o 17:55
Płeć: Mężczyzna

Materiały związane z Olimpiadami Matematycznymi

Post autor: lukasz1996 »

Jak tam postęp z pracami na temat geometrii kaszubki?
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

Materiały związane z Olimpiadami Matematycznymi

Post autor: Ponewor »

kaszubki pisze:Ciężko wejść do finału OMa nie będąc laureatem OMGa (no chyba że jakimś cudem o OMGu się nie słyszało).
he he he kontrprzykład tutaj
bakala12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3044
Rejestracja: 25 mar 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gołąb
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 513 razy

Materiały związane z Olimpiadami Matematycznymi

Post autor: bakala12 »

Ja też jestem kontrprzykładem
michalkieza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 24 kwie 2015, o 17:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Materiały związane z Olimpiadami Matematycznymi

Post autor: michalkieza »

Jeśli chodzi o stereometrię, to są Kąciki przestrzenne w Delcie, zaś na nieco łatwiejszym poziomie jest Zbiór zadań z geometrii przestrzennej - Michał Kieza (czyli mój ). Wystarcza on na olimpiadę gimnazjalną, jak i te łatwiejsze zadania 3D na olimpiadzie matematycznej.
Elayne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 926
Rejestracja: 24 paź 2011, o 01:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 274 razy

Materiały związane z Olimpiadami Matematycznymi

Post autor: Elayne »

Książki anglojęzyczne:
Do kombinatoryki można polecić książkę Herberta Wilfa: Generatingfunctionology
Do pobrania w formacie pdf do użytku niekomercyjnego z tego adresu:


Warto przeczytać też:
- A Course in Combinatorics - J.H.van Lint, R.M.Wilson;
- Counting and Configurations - J.Herman, R.Kucera, J.Simsa;
- 102 Combinatorial Problems : From the Training of the USA IMO Team - Titu Andreescu, Zuming Feng.

Z geometrii, to:
- Geometry and the Imagination - D. Hilbert, S.Cohn-Vossen;
- Challenges In Geometry: For Mathematical Olympians Past And Present - C.J.Bradley;
- Geometry Revisited - H.S.M.Coxeter, S.L.Greitzer;
- Introduction to Geometry - H.S.M.Coxeter;
- Out of the Labyrinth: Setting Mathematics Free - E.Kaplan, R.Kaplan;
- Circle in a Box - S.Vandervelde;
- A Decade of the Berkeley Math Circle: The American Experience, Volume 1 -Z.Stankova, T.Rike.
ODPOWIEDZ