[LVIII OM] I etap

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
olwe
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 27 lis 2005, o 18:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wejherowo
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 3 razy

[LVIII OM] I etap

Post autor: olwe »

Narysuj sobie 2 czworokaty, ktore maja wspolny bok i faktycznie sa przystajace. Teraz, przesun sobie rownolegle przeciwlegly bok do tego wspolnego o jakistam wektor.
hmmm a to chyba tak jest dla rownoleglobokow, moj czworokat napewno nie jest rownoleglobokiem, czy moze sie myle ?
TomciO
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 289
Rejestracja: 16 paź 2004, o 23:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 38 razy

[LVIII OM] I etap

Post autor: TomciO »

Nie rozumiem troche o co Ci chodzi, wiec inaczej. Blad jest w miejscu:
"odpowiednie katy czworokata ... to czworokaty te sa przystajace"

Bo tak jak pisalismy wczesniej, wez na przyklad prostokat i kwadrat, ktory maja 1 wspolny bok. Wszystko jest tak jak napisales, a jakos nie sa przystajace...
olwe
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 27 lis 2005, o 18:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wejherowo
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 3 razy

[LVIII OM] I etap

Post autor: olwe »

tak wiem rozumiem o co chodzi, cos mi sie pomylilo
Awatar użytkownika
Bierut
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 26 paź 2006, o 17:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 84 razy

[LVIII OM] I etap

Post autor: Bierut »

Mam pytanie w związku z olimpiadą. W tym roku nie startuje. Ale słyszałem, że np. w olimpiadzie biologicznej pierwszym etapem konkursu jest napisanie pracy badawczej na wybrany temat. chciałem się dowiedzieć, czy w olimpiadzie matematycznej lub fizycznej też jest takie coś.
Awatar użytkownika
Calasilyar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2656
Rejestracja: 2 maja 2006, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław/Sieradz
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 410 razy

[LVIII OM] I etap

Post autor: Calasilyar »

Bierut pisze:chciałem się dowiedzieć, czy w olimpiadzie matematycznej lub fizycznej też jest takie coś.
nie. jest wiele konkursów polegających na tym, ale w olimpiadzie nie ma czegoś takiego.
MarcinT
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 175
Rejestracja: 23 kwie 2006, o 16:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Otyń/Zielona Góra
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 4 razy

[LVIII OM] I etap

Post autor: MarcinT »

dodajmy ze pierwszy etap z OM to rozwiazywanie zadan. a OF to rozwiazywanie zadan + doswiadczenia.
Awatar użytkownika
Ziom Ziomisław
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 255
Rejestracja: 12 sty 2006, o 21:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: I LO Inowrocław
Pomógł: 20 razy

[LVIII OM] I etap

Post autor: Ziom Ziomisław »

Hmm zwrócił ktos uwagę na komunikat na om.edu.pl gdzie pisze, że w tym roku nie będzie można kożystać ze swoich tablic. Zamiat tego będą rozdawać firmowe tablice by CKE. Trochę lipnie ??:
gabriel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 20 lis 2006, o 17:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: zabrze
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1 raz

[LVIII OM] I etap

Post autor: gabriel »

troche? chyba nawet bardzo, te tablice to bieda maksymalna, przynajmniej jesli chodzi o geometrie i pochodne... tylko trygonometria jakos moze byc
Awatar użytkownika
DEXiu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1174
Rejestracja: 17 lut 2005, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 69 razy

[LVIII OM] I etap

Post autor: DEXiu »

Ehh. Już rok temu słyszałem że ma tak być, ale liczyłem że jeszcze w tym roku będzie można. Przecież te "tablice" to jest parodia. Jaki jest sens wykuwania wszystkich przydatnych rzeczy na pamięć? Odnoszę wrażenie, że Komitet się troszkę zapędził w swoim przekonaniu, że każde zadanie z OM można zrobić elementarnie i tylko takie rozwiązanie jest słuszne :/
szpieg
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 13 wrz 2005, o 15:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: dlaczego?
Pomógł: 1 raz

[LVIII OM] I etap

Post autor: szpieg »

w sumie taka prawda: wiekszosc mozna spokojnie zrobic bez pomocy zadnych tablic.
Awatar użytkownika
qsiarz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 202
Rejestracja: 15 kwie 2006, o 15:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 18 razy

[LVIII OM] I etap

Post autor: qsiarz »

ale bedzie wyrownaniej troche, a jak ktos koniecznie chce umiec to sie wykuje i tylko na plus mu to wyjdzie
Piotr Rutkowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2234
Rejestracja: 26 paź 2006, o 18:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 390 razy

[LVIII OM] I etap

Post autor: Piotr Rutkowski »

Ej, ale przyznacie przecież, że tu chodzi o zrozumienie wzoru i umiejętność jego zastosowania. Jeśli ktoś podczas olimpiady w tablicach znajdzie jakiś totalnie niepoznany wcześniej wzór, to praktycznie prawie zawsze nic mu z tego nie przyjdzie, jeśli go wcześniej nie przetrenował na jakichś zadaniach. Przyznacie przecież, że jedyny pożytek z tablic podczas olimpiady to sprawdzanie i upewnianie się co do własnych wzorów i niezliczone tożsamości trygonometryczne, które dość trudno spamiętać. Jeśli chodzi o całki i pochodne to (poprawcie mnie jeśli się mylę) na OM-ie nie widziałem żadnych zadań z ich użyciem do tej pory (może niedokładnie przeglądałem stronę OM-a ).
Awatar użytkownika
Ziom Ziomisław
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 255
Rejestracja: 12 sty 2006, o 21:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: I LO Inowrocław
Pomógł: 20 razy

[LVIII OM] I etap

Post autor: Ziom Ziomisław »

Mówcie co chceci, ale mi osobiście rok temu na drugim etapie tablice sporo pomogły (no ciut za mało żeby przejść). Szanse tak czy siak były wyrównane - tablice szły na wspólną kupkę i jak potrzebowałes to ci ktoś z komisji podawał. IMO zdecydowanie lepiej byłoby zostawić mozliwość kozytania z jakiś normalnych tablic, a nie tych ulotek. Mogłyby być te sugerowne zesłoroczne (takie niebieskie). Polskimisiek może ty potrafisz spamiętać wszytskie pożyteczne wzorki i zależności, ale ja nie. A tak jak był kłopot to mogłeś oblukać jak coś szło i był git. Ponadto zapewniam Cię, że nie trzeba miec dokłebnie przetrenowny jakiś wzór żeby móc go swobodnie używać np. na OM-ie.
Iron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 3 lis 2006, o 22:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ...ęsowane mleko

[LVIII OM] I etap

Post autor: Iron »

Nie rozumiem co komu szkodziłyby tablice, przecież to co jest w tablicach maturalnych umiem (no dobra, poza wzorami na sin sumy etc. ), więc mogli by ich w ogóle nie dawać, gorszych tablic w życiu nie widziałem... OM powinno sprawdzać umiejętność radzenia sobie z rozwiązywaniem zadań, a nie kto zapamięta więcej wzorów i zależności... może napiszemy petycję do komisji głównej co??
MarcinT
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 175
Rejestracja: 23 kwie 2006, o 16:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Otyń/Zielona Góra
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 4 razy

[LVIII OM] I etap

Post autor: MarcinT »

Te ulotki co maja być dostępne na OM to żart. Przecież tam prócz tożsamości trygonometrycznych nie ma co szukać, same rzeczy które powinien olimpijczyk mieć w małym palcu... Ja bym oczekiwał od tablic jakiś nierówności etc. (Czebyszew, Holder etc )
ODPOWIEDZ