[regulaminowy] Dyskusje o Olimpiadzie Matematycznej

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
Awatar użytkownika
Arek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1729
Rejestracja: 9 sie 2004, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 12 razy

[regulaminowy] Dyskusje o Olimpiadzie Matematycznej

Post autor: Arek »

Dyskusje o Olimpiadzie Matematycznej
(Ogłoszenie regulaminowe - ostatnia aktualizacja - 13.09.2009r. - Sylwek)


Cześć

Jak wiecie, Olimpiada Matematyczna organizowana jest w każdym kolejnym roku szkolnym, stąd też dla utrzymania pewnego ładu w dyskusji, prosiłbym o zastosowanie się do następującej kwestii:

Regulamin p.III, 7
III, 7. Zabrania się podawania zadań z aktualnie trwających konkursów matematycznych. W przypadku wykrycia takiego faktu, wobec autora zostaną wyciągnięte konsekwencje, w zależności od wagi konkursu, od upomnienia, przez ostrzeżenie do BANA.
A także mój własny cytat w jednym z tematów:
Przypominam, że w TRAKCIE trwania odpowiednich serii I etapu OM, ZABRONIONE jest publikowanie postów z prośbami o wskazówki do rozwiązywanych zadań (a wierzcie mi, że użytkownicy, moderatorzy, a nawet admini - nie wspominajac juz o Klubie Miłośników Owoców... są wyjątkowo przeczuleni na tym punckie) lub co gorsze - publikowanie jakichkolwiek wskazówek lub rozwiązań.

Złamanie tego zakazu będzie niosło za sobą usunięcie tematu i BAN IP użytkownika na czas trwania I etapu.
Oprócz tego kilka wskazówek technicznych (w razie czego będziemy poprawiać, bez ostrzeżeń - chodzi po prostu skupienie dyskusji na dany temat w jednym wątku):

Nazywając pisany przez siebie temat w tym dziale stosować przed jego nazwą jedno z oznaczeń:

a) Jeżeli temat dotyczy etapu KONKRETNEJ EDYCJI OM, MOM, AUSTROPOLU, BALTIC WAY (takie konkursy rozważamy na tym forum) to w nawiasach kwadratowych piszecie:

["nr edycji" "nazwa zawodów"] - dla OM
["nazwa zawodów" "rok"] - dla reszty

dla przykładu:

[LIX OM] Zadania II etapu
[AUSTROPOL 2006] Jak poszło naszym?

itd.

b) Jeżeli temat dotyczny dyskusji ogólnej na temat Olimpiady, lub jest związany z przygotowaniami do OM, piszcie:

[przygotowanie]

lub

[dyskusja]

--

ZASADA NADRZĘDNA

Zanim założycie temat upewnijcie się, ze nikt nie zrobił tego przed Wami i że nie powielacie zagadnienia rozważanego gdzie indziej.

Nawiasy kwadratowe to pewna idea mająca w tym pomóc.

--

Jak wspomniałem nie jest to obowiązek, ale miło będzie, jeżeli choć moderatorzy zwrócą uwagę na te nazewnictwo. Zachęcam jednak wszystkich Mam nadzieję, że dzięki temu będzie Wam łatwiej dostać się do ciekawych niekiedy informacji związanych z OM, nie zmuszając wszystkich do powtarzania ich po raz n - ty w kolejnych tematach

--

Jako że ostatnimi czasy poziom dyskusji w tematach o olimpiadzie upadł bardzo nisko, zostało wprowadzonych kilka zasad poprawnej dyskusji. Najlepiej wyrazi to cytat z pewnej dyskusji o OM:
Nie piszcie o każdym jednoprocentowym postępie w robieniu zadania, nie śmiejcie się z pytań, umiejętności i watpliwości innych, nie sugerujcie nic "niechcący" nawet z chęci zaszpanowania wiedzą i umiejętnościami. [...] Jeśli ktoś chce się chwalić to niech to zrobi w klasie, założy sobie stronę itp. A jeśli chodzi o zamieszczanie tekstów typu "zajęło mi to ...", "wystarczyło coś zobaczyć ...", "z twierdzenia pewnego poszło od ...", "podobne widziałem....", "to zadanie ma więcej z kombinatoryki niż z teorii liczb". Może nie pomagają zawsze... Sytuacja z mojego byłego gimnazjum po konkursie szkolnym, kiedy to jeden kolega na lekcji pochwalił się, że zrobił "na jedno kopyto zadanie X i Y". Niby nic nie powiedział a dał rozwiązanie. Jakimś cudem prawie wszyscy mieli zrobione podobnie. Fakt, ze było tak najłatwiej, ale powstał problem, bo Ci co przegrali zaczęli uważać, że była podpowiedź i vice versa. Warto unikać takich sytuacji, bo ktoś zawsze może czuć się poszkodowany i nieważne czy chodzi o konkurs szkolny, powiatowy czy ogólnopolski. Dla mnie to jest sprawdzenie MOICH uimejętności, a gdy przyjdą wyniki to porównam je do wyników kolegów czy innych forumowiczów.
Jak widać, te zasady podlegają pod zdrowy rozsądek, więc ich ostateczna interpretacja będzie zależeć do moderatora. Wszelkie próby naginania tych zasad będą karane ostrzeżeniami bądź banami, więc zamiast płakać i wyć wniebogłosy "po szkodzie" , należy pomyśleć, czy na pewno to, co mam na myśli, powinno się teraz znaleźć na forum publicznym.

--

Pozdr.

PS. Powodzenia na kolejnych OM!
ciekawski1668
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 18 kwie 2010, o 11:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: gdzies w polsce

[regulaminowy] Dyskusje o Olimpiadzie Matematycznej

Post autor: ciekawski1668 »

czy jest jakies ograniczenie wiekowe na uczestnikow olimpiady matematycznej ?
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

[regulaminowy] Dyskusje o Olimpiadzie Matematycznej

Post autor: Swistak »

Tak. Górne xp.
ciekawski1668
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 18 kwie 2010, o 11:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: gdzies w polsce

[regulaminowy] Dyskusje o Olimpiadzie Matematycznej

Post autor: ciekawski1668 »

ze gorne do sie domyslilem
tylko czy ktos wie ile ono wynosi ??
w regulaminie nic o tym nie ma!!
ODPOWIEDZ