OMG 2008/09 III etap

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

OMG 2008/09 III etap

Post autor: Swistak »

Wiem, ja sam z siebie też się powinienem śmiać ;P.
A propo 4, to było też takie ciekawe rozwiązanie - zupełnie na pałę ;P:
4 zad:    
Asterius
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 23 lut 2009, o 20:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 1 raz

OMG 2008/09 III etap

Post autor: Asterius »

Według mnie zadania 2 i 3 były do zrobienia dla rozgrzewki, bo rozwiązania były na prawdę banalne i trudno było na nie nie wpaść, a ponieważ próg był 9 pkt, to jeśli się było finalistą to od razu miało się laureata, bo i tak z małymi lukami ma się 5pkt+5pkt=10pkt. Oprócz tego do machnięcia było jeszcze 1 i 4 które po prostu wystarczy rozpisać i masz. Najtrudniejsze zaś według mnie było 5 bo trzeba było wpaść na pomysł i dysponować wyobraźnią.
Mruczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1114
Rejestracja: 26 paź 2008, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 157 razy

OMG 2008/09 III etap

Post autor: Mruczek »

Gratulacje!
Ilu jest laureatów?
kaszubki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 13:35
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 78 razy

OMG 2008/09 III etap

Post autor: kaszubki »

Jest 91 laureatów wszystkich stopni.
Awatar użytkownika
jerzozwierz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 526
Rejestracja: 22 lut 2009, o 10:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 42 razy

OMG 2008/09 III etap

Post autor: jerzozwierz »

15 pkt, laureat 3 stopnia. Niedosyt mam, bo punkty (na 99%) wyglądają tak: 25620, a więc w każdym zadaniu (opr. 5) miałem dobry pomysł, trochę lepiej to wszystko sformułować i byłaby pierwsza dziesiątka. Tak to ledwo 55 miejsce.
Nie wiem czy ktoś pamięta, ale referowałem zadanie trzecie jako pierwszy, i chyba moje rozwiązanie było najprostsze z możliwych łatwiejsze od firmówki nawet, a to na OMG się rzadko zdarza xD
patry93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1251
Rejestracja: 30 sty 2007, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koziegłówki/Wrocław
Podziękował: 352 razy
Pomógł: 33 razy

OMG 2008/09 III etap

Post autor: patry93 »

Dumel pisze:ale katowskie zadania jak dotąd zrobilem dwa: 2. w 2 minuty i 4. w 1,5 minuty

edit: oho 1. tez hardkorowe bo az na 3 minuty
Ja też potrafię w kilka minut zrobić zadania z podstawówki, ale czy to o czymś świadczy?


Ech, albo wtedy na II etapie miałem jakiś niesamowicie dobry dzień, albo poziom pomiędzy II a III etapem skoczył ogromnie, bo jak wtedy miałem 24 pkt, tak teraz pewnie mam 8 lub 6... ogólnie jutro idę się powiesić czy coś w tym stylu, mam nadzieję, że będzie mnie ktoś wspominał...

A co do moich bojów z zadaniami:
1 - pomysł miałem dobry i wszystko szło gładko, ale pod samą końcówkę nie zauważyłem tego jednego rozwiązania (nie wiem dlaczego tego nie zauważyłem, ech tak jakoś mi się napisało, że tam \(\displaystyle{ a_2}\) czy coś musi być równe 0) i napisałem, że nie ma takich liczb... albo 0, albo 2 za to mam
2 - jak przeczytałem treść to tylko się przestraszyłem, bo podobna kombi na II etapie to było właśnie jedyne zadanie, którego nie zrobiłem, ale troszkę spróbowałem i bawiłem się w nierówności (tzn. założenie, że grają dokładnie jeden mecz, a liczba wszystkich meczy jest mniejsza od tego itd.), ale kombi jak to u mnie z kombi - dno
3 - najłatwiejsze zadanie moim zdaniem i jedyne, z którego na pewno mam 6 pkt. Od razu po przeczytaniu treści skojarzyłem to z nierównością trójkąta. Jakieś 20min szukałem odpowiednich nierówności, aż w końcu ją znalazłem, teza wyszła, więc szybciutko przepisałem na czysto i wszystko to zajęło mi jakieś 0,5h
4 - tutaj niemądrze próbowałem znaleźć ładne i eleganckie rozwiązanie, więc w efekcie nie zrobiłem nic. Potem jak na omówieniu zobaczyłem, że wymnażając to "na pałę" wszystko wychodziło, to byłem tak niesamowicie zły na siebie, że bardziej już chyba nie można... :[
5 - moim zdaniem bardzo dziwne zadanie. Byłem na 90% pewny, że nie istnieje i cały czas dążyłem do tego, aby to udowodnić - oczywiście bezskutecznie... natomiast gdybym choć przez 5min pomyślał nad znalezieniem takiego wielościanu, to na 99% znalazłbym go bez problemu, bo dużej wyobraźni do tego nie było potrzeba... teraz się pytam samego siebie - dlaczego ta głupia myśl nie przeszła mi przez głowę? ...

Ogólnie w tym roku finał był o wiele trudniejszy, niż rok temu. W III edycji zadanie 1 było darmowe, planimetria podobnie łatwa jak w tym roku oraz kombinatoryka 2 razy prostsza, za bardzo skoczyli imo z poziomem...
zxcvbn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 14 mar 2009, o 20:44
Płeć: Mężczyzna

OMG 2008/09 III etap

Post autor: zxcvbn »

To że ty zwaliłeś, to znaczy, że skoczyli z poziomem? Nie żartuj. Zadania oprócz stereo były na podobnym poziomie, co zazwyczaj (czytaj: do zrobienia w 5min, jak ktoś zrobił w życiu podobne zadanie/jest dosyć dobry). Co do kombi, to eeeeeee. Nie wiem, czy jest łatwiejsze zadanie z tego działu niż to z 2 etapu. To na 3. było trochę trudniejsze, ale bez przesady.
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

OMG 2008/09 III etap

Post autor: Swistak »

Porównanie:
III OMG
1 zad - stosunkowo proste
2 zad - trudne
3 zad - średnio-trudne
4 zad - stosunkowo proste
5 zad - trudne

IV OMG
1 zad - darmowe
2 zad - średnio-proste
3 zad - darmowe
4 zad - średnie
5 zad - bardzo trudne

Łącznie zadania 1-4 były dla mnie bez porównanie łatwiejsze na IV OMG, lecz 5 zad mnie pokonało kompletnie.
MagdaW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 760
Rejestracja: 18 mar 2008, o 10:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: z Lublina
Podziękował: 32 razy
Pomógł: 177 razy

OMG 2008/09 III etap

Post autor: MagdaW »

A ja mam laureata III stopnia, ale w tym III stopniu nie jestem najgorsza. (Uff...) Po pierwszym dniu najpierw myślałam, że mam cztery, wieczorna wersja była, że dwa całe zadania. Wczoraj wszyscy się chwalili, że tak mają wszystkie zadania, więc myślałam, że będę najwyżej ostatnia wśród laureatów.
Ostatnio zmieniony 15 mar 2009, o 22:24 przez MagdaW, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jerzozwierz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 526
Rejestracja: 22 lut 2009, o 10:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 42 razy

OMG 2008/09 III etap

Post autor: jerzozwierz »

Porównując:
III OMG:
1- darmowe
2- średnie
3- dość trudne
4- proste
5- trudne

IV OMG:
1- dość proste (oczywiście ja, debil, musiałem coś popieprzyć xD) <2>
2- proste (chociaż na konkursie uznałem je, i moje rozwiązanie za trudne) <5>
3- darmowe (kolega zrobił z twierdzenia sinusów XD) <6>
4- trudne (jak zawsze przekombinowałem) <2>
5- piekielne <0>

Ogólnie wolałbym dostać takie jak były rok temu.
A, i wcześniej uważałem za niemożliwe dostać dwie dwójki na jednym etapie a jednak.
A ja jestem najgorszy z III stopnia xD i będę sobie pluł do końca życia w brodę, bo bez problemu mogłem mieć 24.
MagdaW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 760
Rejestracja: 18 mar 2008, o 10:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: z Lublina
Podziękował: 32 razy
Pomógł: 177 razy

OMG 2008/09 III etap

Post autor: MagdaW »

Nie wiecie, czy będzie można poznać swoje szczegółowe wyniki (nie znam nikogo z Komisji ani żaden mój znajomy nie zna) ?

Edit:
Miałam 19pkt.
Ostatnio zmieniony 16 mar 2009, o 15:32 przez MagdaW, łącznie zmieniany 1 raz.
patry93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1251
Rejestracja: 30 sty 2007, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koziegłówki/Wrocław
Podziękował: 352 razy
Pomógł: 33 razy

OMG 2008/09 III etap

Post autor: patry93 »

Cóż, widać każdy po swojemu porównuje finały Ja i tak będę stawiał przy swoim
Też jestem bardzo ciekaw czy będzie w ogóle można sprawdzić oceny za zadania, bo wydaje mi się, że powinienem dostać 22600 i miałbym laureata IV stopnia, a nic nie dostałem
Hm, ale za to już wiem dlaczego mi nie poszło! Otóż ja zawsze robię zadania/uczę się ze słuchawkami na uszach W ciszy nie potrafię się skupić i dlatego zrobiłem tak debilny błąd w pierwszym... tak to miałbym np. 52600 i to już byłoby coś... cóż, trudno...
kaszubki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 13:35
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 78 razy

OMG 2008/09 III etap

Post autor: kaszubki »

Ja mam 16 punktów i nie narzekam :p Swoją drogą ciekawe, czy będzie możliwość sprawdzenia ocen.
Awatar użytkownika
Swistak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 99 razy
Pomógł: 87 razy

OMG 2008/09 III etap

Post autor: Swistak »

Punkty można sprawdzić za pomoca karteczki, która otrzymało się na 2 etapie, jednak ja ją chyba wyrzuciłem .
P.S. Wooow, mój 666 post xD.
patry93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1251
Rejestracja: 30 sty 2007, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koziegłówki/Wrocław
Podziękował: 352 razy
Pomógł: 33 razy

OMG 2008/09 III etap

Post autor: patry93 »

Swistak - w jaki sposób? Bo ja takiej możliwości na stronie OMG nie widzę... a karteczkę mam cały czas
ODPOWIEDZ