Znalezc wymiar jadra i obrazu przeksztalcenia

Własności przestrzeni; metryczność, zwartość, spójność... Przekształcenia i deformacje... Teoria wymiaru... słowem - topologia.
Przemek R.

Znalezc wymiar jadra i obrazu przeksztalcenia

Post autor: Przemek R. »

Witam!
Jezeli byloby to mozliwe prosze o schemat takiego zadania (nie def. te znam)

znalezc wymiar jadra i obrazu przeksztalcenia fi: R^4->R^3 zadanego wzorem fi(x,y,z,w)=(x+y,x+w,z-w)

Z gory dziekuje i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Arek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1729
Rejestracja: 9 sie 2004, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 12 razy

Znalezc wymiar jadra i obrazu przeksztalcenia

Post autor: Arek »

Słuchaj, przekształcenie wygląda na jakieś regularne, tzn., to jest - juz pomijając fakt, że z R^4, mamy do czynienia z parametrycznie zadaną rozmaitością w R^3.

Ale nie wiem... Gdybyto przekształcenie miało jakąś postac konkretnie algebraiczną typu: fi(x,y,z)=?, to byłoby już prościej...

Sorry, ale poszukam... Obiecuję...

Pozdrawiam
Gość

Znalezc wymiar jadra i obrazu przeksztalcenia

Post autor: Gość »

ja jestem ciekawa czy masz poblem z wyznaczeniem tych przestrzeni, czy z wyznaczeniem ich wymiaru.
1) Wyznaczanie jadra przekształcenia:
czyli szukamy wszystkich wektorów, dla których wartość przekształcenia jest wektorem zerowym.
Czyli po ludzku to bierzesz "przepis" odwzorowania i przyrównujesz do wektora zerowego.
2) Wyznaczenie obrazu. To jest prostsze gdy masz jawny wzór funkcji. Obrazem odwzorowania są po prostu wektory które da się zapisac w takiej postaci jaką wskazuje przepis funkcji
3) wyznaczenie wymiaru przestrzeni. najpierw wyznaczymy bazę- ilośc wektorów w niej to wymiar przestrzeni. Definicje z resztą znasz więc może wyznaczymy wymiar obrazu na przykładzie tej funkcji którą podałeś. Czyli:
Im f={v: v=(x+y,x+w,z-w)} trzeba zauważyć, że (x+y,x+w, z-w)=x*(1,1,0)+y*(1,0,0)+w*(0,1,-1)
wektory (1,1,0) (1,0,0) (0,1,-1) są liniowo niezależne i generują Imf więc stanowią baze, czyli dim Im f=3
ODPOWIEDZ