Udowodnić równość dwóch topologii generowanych przez metryki

Własności przestrzeni; metryczność, zwartość, spójność... Przekształcenia i deformacje... Teoria wymiaru... słowem - topologia.
Awatar użytkownika
niunix98
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 19 lis 2017, o 20:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 17 razy

Udowodnić równość dwóch topologii generowanych przez metryki

Post autor: niunix98 »

Cześć,

Mam do rozwiązania zadanie, w którym muszę pokazać równość dwóch topologii generowanych przez metryki. Zastanawiałem się, w jaki sposób to zrobić i doszedłem do następujących wniosków. Czy mógłby ktoś sprawdzić, czy moje rozumowanie jest poprawne?

Niech \(\displaystyle{ (X, d_1)}\) oraz \(\displaystyle{ (X, d_2)}\) będą przestrzeniami metrycznymi. Chcemy pokazać \(\displaystyle{ \tau (d_1) = \tau (d_2)}\), czyli \(\displaystyle{ \forall_{Z \subseteq X} (Z \in \tau (d_1) \leftrightarrow Z \in \tau (d_2))}\). Ten krok był w miarę oczywisty, ale zastanawiam się nad poprawnością następnego: wystarczy więc pokazać \(\displaystyle{ \forall_{Z \subseteq X} \forall_{z \in Z} (\exists_{r_1 > 0} B(z, r_1)_{d_1} \subseteq Z \leftrightarrow \exists_{r_2 > 0} B(z,r_2)_{d_2} \subseteq Z )}\).

W szczególności, czy jeżeli pokażę, że dla dowolnego \(\displaystyle{ z \in X}\) i \(\displaystyle{ r_1 > 0}\) istnieje takie \(\displaystyle{ r_2 > 0}\), że \(\displaystyle{ B(z,r_2)_{d_2} \subseteq B(z,r_1)_{d_1}}\) (oraz vice versa, dla zamienionych indeksów \(\displaystyle{ 1}\) i \(\displaystyle{ 2}\)), to będę miał poprawny dowód?
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10225
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2362 razy

Re: Udowodnić równość dwóch topologii generowanych przez metryki

Post autor: Dasio11 »

Tak.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Udowodnić równość dwóch topologii generowanych przez metryki

Post autor: a4karo »

niunix98 pisze: 6 paź 2021, o 16:05 Cześć,

Mam do rozwiązania zadanie, w którym muszę pokazać równość dwóch topologii generowanych przez metryki. Zastanawiałem się, w jaki sposób to zrobić i doszedłem do następujących wniosków. Czy mógłby ktoś sprawdzić, czy moje rozumowanie jest poprawne?

Niech \(\displaystyle{ (X, d_1)}\) oraz \(\displaystyle{ (X, d_2)}\) będą przestrzeniami metrycznymi. Chcemy pokazać \(\displaystyle{ \tau (d_1) = \tau (d_2)}\), czyli \(\displaystyle{ \forall_{Z \subseteq X} (Z \in \tau (d_1) \leftrightarrow Z \in \tau (d_2))}\). Ten krok był w miarę oczywisty, ale zastanawiam się nad poprawnością następnego: wystarczy więc pokazać \(\displaystyle{ \forall_{Z \subseteq X} \forall_{z \in Z} (\exists_{r_1 > 0} B(z, r_1)_{d_1} \subseteq Z \leftrightarrow \exists_{r_2 > 0} B(z,r_2)_{d_2} \subseteq Z )}\).
Ten warunek chyba nie tak powinien być sformułowany

W szczególności, czy jeżeli pokażę, że dla dowolnego \(\displaystyle{ z \in X}\) i \(\displaystyle{ r_1 > 0}\) istnieje takie \(\displaystyle{ r_2 > 0}\), że \(\displaystyle{ B(z,r_2)_{d_2} \subseteq B(z,r_1)_{d_1}}\) (oraz vice versa, dla zamienionych indeksów \(\displaystyle{ 1}\) i \(\displaystyle{ 2}\)), to będę miał poprawny dowód?
matmatmm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2282
Rejestracja: 14 cze 2011, o 11:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 351 razy

Re: Udowodnić równość dwóch topologii generowanych przez metryki

Post autor: matmatmm »

Bo tutaj mamy trzy różne warunki, ale każdy z nich jest równoważny równości topologii generowanych przez metryki.

Ten warunek
\(\displaystyle{ \forall_{Z \subseteq X} \forall_{z \in Z} (\exists_{r_1 > 0} B(z, r_1)_{d_1} \subseteq Z \leftrightarrow \exists_{r_2 > 0} B(z,r_2)_{d_2} \subseteq Z )}\).

mówi, że dla każdego zbioru \(\displaystyle{ Z}\) i punktu \(\displaystyle{ z}\): \(\displaystyle{ z}\) należy do wnętrza \(\displaystyle{ Z}\) w jednej metryce wtedy i tylko wtedy, gdy \(\displaystyle{ z}\) należy do wnętrza \(\displaystyle{ Z}\) w drugiej metryce.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Udowodnić równość dwóch topologii generowanych przez metryki

Post autor: a4karo »

Chyba nie. Niech `d_1` i `d_2` będą nierównoważnymi metrykami na przestrzeni `X` takimi, że średnica całej przestrzeni w obu metrykach jest równa `1`.

Wtedy kładąc `r_1=r_2=2` warunek wygląda tak: \(\displaystyle{ \forall_{Z \subseteq X} \forall_{z \in Z} (X\subseteq Z \Leftrightarrow X\subseteq Z)}\) i jest oczywiście spełniony
Awatar użytkownika
niunix98
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 19 lis 2017, o 20:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 17 razy

Re: Udowodnić równość dwóch topologii generowanych przez metryki

Post autor: niunix98 »

Tylko jak już mamy wybrany \(\displaystyle{ Z \subseteq X}\) oraz \(\displaystyle{ z \in Z}\), to zdanie "\(\displaystyle{ \exists_{r_1 > 0} B(z,r_1)_{d_1} \subseteq Z}\)" ma już pewną zdefiniowaną wartość logiczną (w poprzednim przykładzie nie możemy sobie wybrać \(\displaystyle{ r_1 = 2}\) i powiedzieć, że zdanie to ma taką wartość jak dla \(\displaystyle{ r_1 = 2}\)). Chyba, że źle rozumuję.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Udowodnić równość dwóch topologii generowanych przez metryki

Post autor: a4karo »

A niby dlaczego w tym absolutnie symetrycznym wyrażeniu jedna jego część miałaby mieć jakąkolwiek przewagę nad drugą?
Awatar użytkownika
niunix98
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 96
Rejestracja: 19 lis 2017, o 20:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 17 razy

Re: Udowodnić równość dwóch topologii generowanych przez metryki

Post autor: niunix98 »

Chyba nie do końca rozumiem. Jeżeli mamy wybrane \(\displaystyle{ Z \subseteq X}\) i \(\displaystyle{ z \in Z}\) to możemy napisać zdania \(\displaystyle{ \zeta_i}\): "\(\displaystyle{ \exists_{r_i > 0} B(z,r_i)_{d_i} \subseteq Z}\)" dla \(\displaystyle{ i = 1,2}\). Chcemy pokazać \(\displaystyle{ \zeta_1 \leftrightarrow \zeta_2}\), co, jak mi się wydaje, jest symetryczne.

Dodano po 3 minutach 37 sekundach:
Dodam tylko, że przy ustalonych \(\displaystyle{ Z}\) i \(\displaystyle{ z}\) zdania \(\displaystyle{ \zeta_i}\) mają pewną określoną wartość logiczną.
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10225
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2362 razy

Re: Udowodnić równość dwóch topologii generowanych przez metryki

Post autor: Dasio11 »

a4karo pisze: 7 paź 2021, o 10:38Wtedy kładąc `r_1=r_2=2` warunek wygląda tak: \(\displaystyle{ \forall_{Z \subseteq X} \forall_{z \in Z} (X\subseteq Z \Leftrightarrow X\subseteq Z)}\) i jest oczywiście spełniony
Nie rozumiem argumentu - jeśli warunek \(\displaystyle{ (\exists r_1 > 0) \, B(z, r_1)_{d_1} \subseteq Z}\) ma być spełniony, to świadczą o tym możliwie najmniejsze wartości \(\displaystyle{ r_1}\). Tym samym podstawienie \(\displaystyle{ r_1=2}\) nic nie mówi o prawdziwości warunku.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Udowodnić równość dwóch topologii generowanych przez metryki

Post autor: a4karo »

Mądrze prawisz, Dasio, tyle, że w tak zapisanym warunku nie ma ani znaczka świadczącego o tym, że chodzi o dowolnie małe `r`.

I dlatego zażartowałem sobie, wziąłem duże `r`, żeby wykazać, że tak zapisany warunek bynajmniej nie definiuje różnoważności topologii.
matmatmm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2282
Rejestracja: 14 cze 2011, o 11:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 351 razy

Re: Udowodnić równość dwóch topologii generowanych przez metryki

Post autor: matmatmm »

Zupełnie nie zrozumiałem tego "żartu", a skoro moja teza
matmatmm pisze: 7 paź 2021, o 10:16 Ten warunek
\(\displaystyle{ \forall_{Z \subseteq X} \forall_{z \in Z} (\exists_{r_1 > 0} B(z, r_1)_{d_1} \subseteq Z \leftrightarrow \exists_{r_2 > 0} B(z,r_2)_{d_2} \subseteq Z )}\).

mówi, że dla każdego zbioru \(\displaystyle{ Z}\) i punktu \(\displaystyle{ z}\): \(\displaystyle{ z}\) należy do wnętrza \(\displaystyle{ Z}\) w jednej metryce wtedy i tylko wtedy, gdy \(\displaystyle{ z}\) należy do wnętrza \(\displaystyle{ Z}\) w drugiej metryce.
została zakwestionowana, to proszę o jakiś rzeczowy argument.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Udowodnić równość dwóch topologii generowanych przez metryki

Post autor: a4karo »

A podany kontrprzykład nie wystarczy?
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10225
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2362 razy

Re: Udowodnić równość dwóch topologii generowanych przez metryki

Post autor: Dasio11 »

Nie podałeś żadnego kontrprzykładu.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Udowodnić równość dwóch topologii generowanych przez metryki

Post autor: a4karo »

To może zamiast dwóch nierównoważnych metryk, o których pisałem, weź odcinek jednostkowy z metryką euklidesową i dyskretną
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10225
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2362 razy

Re: Udowodnić równość dwóch topologii generowanych przez metryki

Post autor: Dasio11 »

Wtedy warunek jest nieprawdziwy - dla \(\displaystyle{ Z = \{ 0 \}}\) i \(\displaystyle{ z = 0}\) prawdą jest, że \(\displaystyle{ (\exists r > 0) \, B(z, r)_{d_c} \subseteq Z}\) (o czym świadczy \(\displaystyle{ \textstyle r = \frac{1}{2}}\)), ale nie jest prawdą, że \(\displaystyle{ (\exists r > 0) \, B(z, r)_{d_e} \subseteq Z}\).
ODPOWIEDZ