Otoczenia a zbiór otwarty

Własności przestrzeni; metryczność, zwartość, spójność... Przekształcenia i deformacje... Teoria wymiaru... słowem - topologia.
Bran
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2019, o 19:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 163 razy
Pomógł: 16 razy

Otoczenia a zbiór otwarty

Post autor: Bran »

Przy dowodzie pewnego faktu postanowiłem udowodnić, że:

dla każdych \(\displaystyle{ x_1, x_2 \in X}\), takich że \(\displaystyle{ x_1 \neq x_2}\) zachodzi \(\displaystyle{ \left( \exists_{U\in B(x_1)} \;\; x_2 \notin U\right) \Leftrightarrow \left( \exists_{U \in \tau} \; \; x_1 \in U, \; x_2 \notin U \right),}\)

gdzie \(\displaystyle{ (X, \tau)}\) jest przestrzenią, a \(\displaystyle{ B(x_1)}\) jest bazą punktu \(\displaystyle{ x_1.}\)

Mam problem przy przejściu w lewo:
Z definicji otoczenia wiemy, że zbiór otwarty \(\displaystyle{ U}\) zawierający \(\displaystyle{ x_1}\) i niezawierającym \(\displaystyle{ x_2}\) jest otoczeniem punktu \(\displaystyle{ x_1}\) niezawierającym \(\displaystyle{ x_2.}\)

Tylko czy jeżeli istnieje otoczenie punktu \(\displaystyle{ X}\) to koniecznie musi zawierać się w jakiejś bazie otoczeń? Czy to wystarczy to pokazania tej implikacji?
Ostatnio zmieniony 2 sty 2021, o 16:48 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10226
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2362 razy

Re: Otoczenia a zbiór otwarty

Post autor: Dasio11 »

Skorzystaj z definicji bazy otoczeń.
Bran
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2019, o 19:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 163 razy
Pomógł: 16 razy

Re: Otoczenia a zbiór otwarty

Post autor: Bran »

Dla każdego otoczenia \(\displaystyle{ U}\) punktu \(\displaystyle{ x_1}\) istnieje \(\displaystyle{ V \in B(x_1)}\) takie, że \(\displaystyle{ V \subset U}\).

Domyślam się, że o ten fragment definicji chodzi. Zastanawiałem się już nad tym i wydaje mi się, że otoczenia w bazie mogą być podzbiorami mojego otoczenia \(\displaystyle{ U}\), mogą być też jego nadzbiorami, ale nie mam pewności, że moje otoczenie będzie w bazie. Także nadal jestem w tym samym punkcie.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Otoczenia a zbiór otwarty

Post autor: a4karo »

A po co myślisz o nadzbiorach? Jeżeli \(\displaystyle{ x_2\not\in U}\) i \(\displaystyle{ B(x_1)\ni V\subset U}\) to co powiedz o warunku `x_2\in V`?
Bran
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2019, o 19:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 163 razy
Pomógł: 16 razy

Re: Otoczenia a zbiór otwarty

Post autor: Bran »

Że tym bardziej nie zachodzi. Tylko moje pytanie (może niezbyt precyzyjne, przepraszam) brzmiało troszkę inaczej.

Bo żeby pokazać warunek:
\(\displaystyle{ \left( \exists_{U \in B(x_1)} x \notin U \right) }\) muszę pokazać, że: \(\displaystyle{ U \in B(x_1).}\) Tutaj mam problem.
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10226
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2362 razy

Re: Otoczenia a zbiór otwarty

Post autor: Dasio11 »

Bran pisze: 2 sty 2021, o 13:16Bo żeby pokazać warunek:
\(\displaystyle{ \left( \exists_{U \in B(x_1)} x \notin U \right) }\) muszę pokazać, że: \(\displaystyle{ U \in B(x_1).}\)
Nie. Musisz wskazać jakikolwiek \(\displaystyle{ W \in B(x_1)}\) taki że \(\displaystyle{ x_2 \notin W}\), a tym \(\displaystyle{ W}\) wcale nie musi być \(\displaystyle{ U}\).
Bran
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2019, o 19:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 163 razy
Pomógł: 16 razy

Re: Otoczenia a zbiór otwarty

Post autor: Bran »

\(\displaystyle{ B(x_1)}\) jest dowolną bazą otoczeń punktu \(\displaystyle{ x_1}\)?
krl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 609
Rejestracja: 10 lis 2009, o 22:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 135 razy

Re: Otoczenia a zbiór otwarty

Post autor: krl »

Bran pisze: 2 sty 2021, o 09:09 \(\displaystyle{ \left( \exists_{U\in B(x_1) \;\; x_2 \notin U}\right) \Leftrightarrow \left( \exists_{U \in \tau \; \; x_1 \in U, \; x_2 \notin U} \right),}\)
\(\displaystyle{ U }\) w warunku po lewej stronie równoważności nie musi być to samo, co \(\displaystyle{ U}\) w warunku po prawej stronie.
Bran
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2019, o 19:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 163 razy
Pomógł: 16 razy

Re: Otoczenia a zbiór otwarty

Post autor: Bran »

Teraz jasne. Dziękuję chłopaki! :D
ODPOWIEDZ