Czy przestrzeń jest zupełna?

Własności przestrzeni; metryczność, zwartość, spójność... Przekształcenia i deformacje... Teoria wymiaru... słowem - topologia.
Milo_17
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 14 sty 2018, o 19:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 28 razy

Czy przestrzeń jest zupełna?

Post autor: Milo_17 »

Cześć,

Niech \(\displaystyle{ (X,d_{x})}\) będzie przestrzenią metryczną zupełną, a \(\displaystyle{ (Y,d_{y})}\) będzie przestrzenią metryczną oraz niech \(\displaystyle{ f: X \rightarrow Y}\) będzie ciągłe. Czy przestrzeń \(\displaystyle{ (Y,d_{y})}\) jest przestrzenią zupełną?

Wydaję mi się że niekoniecznie. Mój kontrprzykład:
\(\displaystyle{ d_{x} i d_{y}}\) to metryki euklidesowe. \(\displaystyle{ X=[0,1] ; Y=(0,1)}\) oraz \(\displaystyle{ f(x)= \frac{1}{2}}\) Warunki zadania są spełnione, a np. ciąg \(\displaystyle{ \frac{1}{n}}\) nie jest zbieżny w \(\displaystyle{ (Y,d_{y})}\). Czy to jest dobrze? Mam wrażenie że za łatwo poszło rzuci ktoś okiem?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Czy przestrzeń jest zupełna?

Post autor: a4karo »

Dobrze, ale trywialnie. Ewidentnie brakuje jakiegoś założenia (np \(\displaystyle{ f}\) jest "na"), lub zadanie powinno brzmieć: \(\displaystyle{ (f(X),d_y)}\) jest zupełna.
Kaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 826
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 11:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 187 razy

Re: Czy przestrzeń jest zupełna?

Post autor: Kaf »

Mogłoby nawet być "\(\displaystyle{ f}\) jest homeomorfizmem", a odpowiedź dalej byłaby negatywna.
ODPOWIEDZ