Brak struktury zespolonej na 4 wymiarowej sferze

Własności przestrzeni; metryczność, zwartość, spójność... Przekształcenia i deformacje... Teoria wymiaru... słowem - topologia.
Awatar użytkownika
Peter Zof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 585
Rejestracja: 30 cze 2012, o 16:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa (MIMUW) / Pułtusk
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 66 razy

Brak struktury zespolonej na 4 wymiarowej sferze

Post autor: Peter Zof »

Czy zna ktoś dowód tego, że \(S^4\) nie ma struktury rozmaitości zespolonej? Znam dowód używający klas Pontryagina, ale to są bardzo "miękkie" rozumowania z topologi algebraicznej. Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś podał jakiś argument korzystający z teorii Hodge'a.
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 794
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 156 razy

Re: Brak struktury zespolonej na 4 wymiarowej sferze

Post autor: Slup »

Metodami klas charakterystycznych (np. przy użyciu klasy Pontryagina) jesteś w stanie uzyskać nawet to, że na \(\displaystyle{ S^4}\) nie ma struktury prawie zespolonej.

Teoria Hodge'a działa dla zwartych rozmaitości Riemmanowskich. W połączeniu z kompatybilną strukturą zespoloną otrzymujemy zwarte rozmaitości Kählerowskie, na których rozkład Hodge'a ma szczególną postać. Czy chciałbyś pokazać, że sfera \(\displaystyle{ S^4}\) nie może być rozmaitością Kählerowską? To jest stosunkowo proste, ale ma silniejsze założenia niż samo istnienie struktury zespolonej.
Ostatnio zmieniony 10 sty 2020, o 10:25 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
Peter Zof
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 585
Rejestracja: 30 cze 2012, o 16:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa (MIMUW) / Pułtusk
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 66 razy

Re: Brak struktury zespolonej na 4 wymiarowej sferze

Post autor: Peter Zof »

Slup pisze: 10 sty 2020, o 10:22 Metodami klas charakterystycznych (np. przy użyciu klasy Pontryagina) jesteś w stanie uzyskać nawet to, że na \(\displaystyle{ S^4}\) nie ma struktury prawie zespolonej.
To akurat znam, w sumie to o ten dowód mi chodziło, gdyż wchodzenie w to czy struktura niemal zespolona pochodzi od zespolonej wymaga przebadania tensora Nijenhuise'a. Jednak z tego co wiem to istnieją jakieś charakteryzacje tego w terminach klas charakterystycznych, przynajmniej dla rozmaitości 4 wymiarowych.

@edit: No ale okej, w sumie to można robić od razu dowód dla struktury zespolonej i argumentować przez rozkład wiązki stycznej która też jest wtedy siłą rzeczy rozmaitością zespoloną.

W sumie to nie wiem teraz o co mi chodziło z tą teorią Hodge'a, może to ma związek że uczę się do egzaminu ostatnio :) W każdym razie chodzi mi o jakieś inne metody dowodzenia takich rzeczy, bardziej w duchu geometrii różniczkowej. Wtedy czuję, że lepiej rozumiem dlaczego tak jest, bo dowód jest geometryczny, a nie tylko...topologiczny.
ODPOWIEDZ