Relacja przechodnia - dowód

Algebra zbiorów. Relacje, funkcje, iloczyny kartezjańskie... Nieskończoność, liczby kardynalne... Aksjomatyka.
salvia_palth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 1 paź 2020, o 19:27
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19
Podziękował: 4 razy

Relacja przechodnia - dowód

Post autor: salvia_palth »

Hej, czy powie mi ktoś jak przeprowadza się dowody tutaj?

a) \(\displaystyle{ \mathcal{R}}\) - przechodnia \(\displaystyle{ \Leftrightarrow}\) \(\displaystyle{ \mathcal{R}^2 \subset \mathcal{R}}\)
b) \(\displaystyle{ \mathcal{R}}\) - przechodnia \(\displaystyle{ \wedge}\) \(\displaystyle{ \mathcal{R}}\)- zwrotna \(\displaystyle{ \Rightarrow }\) \(\displaystyle{ \mathcal{R}^2 \subset \mathcal{R}}\)

W a) zaczynam od wypisania definicji relacji przechodniej, ale potem nie mam pojęcia jak ruszyć. Nie znam w ogóle "schematu" postępowania tutaj. Umiem zamienić prawą stronę na rachunek zdań, ale nie potrafię do niej dojść z lewej.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34314
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5204 razy

Re: Relacja przechodnia - dowód

Post autor: Jan Kraszewski »

Dowód nie polega na sprowadzaniu do rachunku zdań, tylko na zapisaniu prostego rozumowania zdaniami w języku polskim (nie wystarczy zatem wypisać znaczki, trzeba je jeszcze skomentować).

W podpunkcie a) musisz pokazać dwa wynikania, w podpunkcie b) - jedno. Skoro masz wynikanie, to masz założenie i tezę. Patrzysz na tezę i zastanawiasz się, co zrobić, żeby ją udowodnić. Przy czym zakładam, że w podpunkcie b) masz pomyłkę i teza to \(\displaystyle{ R^2=R}\) (a nie \(\displaystyle{ R^2 \subseteq R}\)).

Np. w podpunkcie b) masz udowodnić, że dla relacji \(\displaystyle{ R}\) zachodzi równość \(\displaystyle{ R^2 = R}\). Z podpunktu a) wiesz, że skoro relacja \(\displaystyle{ R}\) jest przechodnia, to \(\displaystyle{ R^2 \subseteq R}\), pozostaje Ci zatem pokazać, że \(\displaystyle{ R \subseteq R^2}\), czyli że dla dowolnej pary \(\displaystyle{ \left\langle x, y\right\rangle }\) jeśli \(\displaystyle{ \left\langle x,y\right\rangle\in R }\), to \(\displaystyle{ \left\langle x,y\right\rangle\in R^2.}\)

Ustalasz zatem dowolną parę \(\displaystyle{ \left\langle x,y\right\rangle\in R }\). Chcesz pokazać, że \(\displaystyle{ \left\langle x,y\right\rangle\in R^2=R\circ R}\) (co z definicji złożenia relacji oznacza, że istnieje "świadek "\(\displaystyle{ t}\) taki, że \(\displaystyle{ \left\langle x,t\right\rangle\in R }\) i \(\displaystyle{ \left\langle t,y\right\rangle\in R}\)). Ponieważ relacja \(\displaystyle{ R}\) jest zwrotna, więc wiesz, że w szczególności \(\displaystyle{ \left\langle y,y\right\rangle\in R }\), co - w połączeniu z założeniem, że \(\displaystyle{ \left\langle x,y\right\rangle\in R }\) - pozwala Ci przyjąć właśnie \(\displaystyle{ y}\) jako "świadka" na to, że \(\displaystyle{ \left\langle x,y\right\rangle\in R\circ R}\) i już.

JK
ODPOWIEDZ