Relacje

Algebra zbiorów. Relacje, funkcje, iloczyny kartezjańskie... Nieskończoność, liczby kardynalne... Aksjomatyka.
bartekw2213
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 60
Rejestracja: 1 paź 2020, o 16:18
Płeć: Mężczyzna
wiek: 20
Podziękował: 33 razy

Relacje

Post autor: bartekw2213 »

Mam taką relację:

\(\displaystyle{ \rho \subseteq \mathbb{N}^2 \quad a\rho b \Leftrightarrow \mbox{min}\{a,b\} = 3}\)

Wypisuję przykładowe elementy relacji:

\(\displaystyle{ \rho = \{(3, 20), (58, 3), (3,43), \dots\}}\)

W odpowiedziach mam napisane, że ta relacja nie jest zwrotna, a jako kontrprzykład podany jest element \((1,1)\)

Nie rozumiem tego, przecież \((1,1)\) w ogóle nie należy do tej relacji więc czemu bierzemy je pod uwagę?
Czy podczas oceniania własności relacji patrzymy na dziedzinę relacji czyli w tym przypadku liczby naturalne? A nie zaś na elementy,
które w relacji się zawierają?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34287
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Relacje

Post autor: Jan Kraszewski »

bartekw2213 pisze: 5 kwie 2021, o 16:25W odpowiedziach mam napisane, że ta relacja nie jest zwrotna, a jako kontrprzykład podany jest element \((1,1)\)

Nie rozumiem tego, przecież \((1,1)\) w ogóle nie należy do tej relacji więc czemu bierzemy je pod uwagę?
A znasz definicję zwrotności i rozumiesz termin "kontrprzykład"?
bartekw2213 pisze: 5 kwie 2021, o 16:25Czy podczas oceniania własności relacji patrzymy na dziedzinę relacji czyli w tym przypadku liczby naturalne? A nie zaś na elementy, które w relacji się zawierają?
Elementy nie zawierają się w, tylko należą do relacji.

Patrzymy na definicję własności i postępujemy zgodnie z nią.

JK
ODPOWIEDZ