Nieskończoność- pytanie

Algebra zbiorów. Relacje, funkcje, iloczyny kartezjańskie... Nieskończoność, liczby kardynalne... Aksjomatyka.
Jakub Gurak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1407
Rejestracja: 20 lip 2012, o 21:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 66 razy
Pomógł: 83 razy

Nieskończoność- pytanie

Post autor: Jakub Gurak »

Jak prosto uzasadnić, że jeśli zbiór \(\displaystyle{ A}\)(rodzina zbiorów) jest nieskończony, to zbiór \(\displaystyle{ \bigcup A}\) jest nieskończony??

Na ważniaku po prostu z tego faktu skorzystano, co zapewne oznacza, że można to prosto uzasadnić, ale nie wiem jak. :?:

Dodano po 27 minutach 4 sekundach:
Dla \(\displaystyle{ A \subset P _{sk}\left( \NN\right) }\), gdzie \(\displaystyle{ P _{sk}\left( \NN\right) }\) oznacza rodzinę wszystkich skończonych podzbiorów zbioru liczb naturalnych.
matmatmm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2282
Rejestracja: 14 cze 2011, o 11:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 351 razy

Re: Nieskończoność- pytanie

Post autor: matmatmm »

Wynika to z \(\displaystyle{ A\subseteq \mathcal P(\bigcup A)}\). Zachodzi to dla dowolnego zbioru.
Jakub Gurak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1407
Rejestracja: 20 lip 2012, o 21:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 66 razy
Pomógł: 83 razy

Re: Nieskończoność- pytanie

Post autor: Jakub Gurak »

Ten fakt jest mi znany, ale mógłbyś wyjaśnić w jaki sposób to wynika, bo nie widzę tego, jeśli zbiór \(\displaystyle{ A}\) jest nieskończony, to również jego nadzbiór \(\displaystyle{ P\left( \bigcup A\right) }\) jest nieskończony, ale dlaczego \(\displaystyle{ \bigcup A}\) jest nieskończony ( nie podoba mi się argument typu, że jeśli zbiór X jest skończony, to \(\displaystyle{ P\left( X\right) }\) jest skończony, bo, choć to prawdziwe, to formalnie chyba nie takie proste, wolę inaczej).
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34276
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Nieskończoność- pytanie

Post autor: Jan Kraszewski »

Jakub Gurak pisze: 23 cze 2020, o 22:31( nie podoba mi się argument typu, że jeśli zbiór X jest skończony, to \(\displaystyle{ P\left( X\right) }\) jest skończony, bo, choć to prawdziwe, to formalnie chyba nie takie proste, wolę inaczej).
No ale to przecież podstawowy (i prosty) fakt, że jeśli \(\displaystyle{ |X|=n}\), to \(\displaystyle{ |P(X)|=2^n}\). Z jakichś niezbyt zrozumiałych powodów lubisz sobie komplikować życie.

JK
Jakub Gurak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1407
Rejestracja: 20 lip 2012, o 21:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 66 razy
Pomógł: 83 razy

Re: Nieskończoność- pytanie

Post autor: Jakub Gurak »

Tak, ale pamiętam, że jak chciałem udowodnić indukcyjnie, w oparciu o definicję skończoności von Neumanna, że jeśli zbiór \(\displaystyle{ X}\) jest skończony, to jego zbiór potęgowy jest również skończony, to nie było łatwo...
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34276
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Nieskończoność- pytanie

Post autor: Jan Kraszewski »

Nie wiem, co dowodziłeś, ale dowód indukcyjny faktu

\(\displaystyle{ (\forall n\in\NN)(\forall X)\left( |X|=n \Rightarrow |P(X)|=2^n\right)}\)

jest standardowy i prosty,

JK
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22209
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Nieskończoność- pytanie

Post autor: a4karo »

Jan Kraszewski pisze: 24 cze 2020, o 09:00 Nie wiem, co dowodziłeś, ale dowód indukcyjny faktu

\(\displaystyle{ (\forall n\in\NN)(\forall X)\left( |X|=n \Rightarrow |P(X)|=2^n\right)}\)

jest standardowy i prosty,

JK
No to problem jest taki :jak z faktu, że `n` jest skończone wynika, że `2^n` jest skończone :roll:
krl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 609
Rejestracja: 10 lis 2009, o 22:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 135 razy

Re: Nieskończoność- pytanie

Post autor: krl »

Każda liczba naturalna jest skończona (jako zbiór) z definicji, bo jest równoliczna sama ze sobą.
ODPOWIEDZ