Rozwinięcie dwójkowe liczby rzeczywistej

Algebra zbiorów. Relacje, funkcje, iloczyny kartezjańskie... Nieskończoność, liczby kardynalne... Aksjomatyka.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34294
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Rozwinięcie dwójkowe liczby rzeczywistej

Post autor: Jan Kraszewski »

Jakub Gurak pisze: 14 kwie 2020, o 02:06 A jeśli wpływa, to dlaczego Pan odrzucił \(\displaystyle{ n}\) pierwszych składników :?: Czegoś tu nie rozumiem. :(
To wróć do swojego posta:
Jakub Gurak pisze: 12 kwie 2020, o 00:08niech \(\displaystyle{ n}\) będzie najmniejszym numerem dla którego \(\displaystyle{ a\left( n\right) \neq b\left( n\right).}\)
JK
Jakub Gurak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1407
Rejestracja: 20 lip 2012, o 21:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 66 razy
Pomógł: 83 razy

Re: Rozwinięcie dwójkowe liczby rzeczywistej

Post autor: Jakub Gurak »

Czyli dla każdego \(\displaystyle{ k<n, }\) mamy \(\displaystyle{ a(k) =b(k)}\), tak :?:
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34294
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Rozwinięcie dwójkowe liczby rzeczywistej

Post autor: Jan Kraszewski »

A jak inaczej chciałbyś rozumieć stwierdzenie
Jakub Gurak pisze: 12 kwie 2020, o 00:08niech \(\displaystyle{ n}\) będzie najmniejszym numerem dla którego \(\displaystyle{ a\left( n\right) \neq b\left( n\right).}\)
?

JK
Jakub Gurak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1407
Rejestracja: 20 lip 2012, o 21:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 66 razy
Pomógł: 83 razy

Re: Rozwinięcie dwójkowe liczby rzeczywistej

Post autor: Jakub Gurak »

No najmniejsze \(\displaystyle{ n}\), gdzie ciągi \(\displaystyle{ a,b}\) się różnią co do wartości.

Chodzi Panu o to, że gdyby dla \(\displaystyle{ k< n}\) byłoby \(\displaystyle{ a\left( k\right) \neq b\left( k\right) ,}\) to \(\displaystyle{ k}\) byłoby mniejsze od \(\displaystyle{ n}\), i \(\displaystyle{ a\left( k\right) \neq b\left( k\right) , }\) a \(\displaystyle{ n}\) jest najmniejszą taką liczbą- sprzeczność. O to chodzi :?:
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Rozwinięcie dwójkowe liczby rzeczywistej

Post autor: a4karo »

Jakub, nie szukaj wszędzie sprzecznosci. Po prostu myśl. Matematyka na poziomie jest prosta.
Jakub Gurak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1407
Rejestracja: 20 lip 2012, o 21:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 66 razy
Pomógł: 83 razy

Re: Rozwinięcie dwójkowe liczby rzeczywistej

Post autor: Jakub Gurak »

To chyba dobrze, że zadaje pytania, od tego się robi dobre rozumienie. :)

I matematyka nie jest prosta, żaden poważny matematyk tak nie powie.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Rozwinięcie dwójkowe liczby rzeczywistej

Post autor: a4karo »

fakt, matematyka nie jest prosta. W tym, co napisałem powyżej zabrakło słowa "tym". Matematyka na tym poziomie jest prosta.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34294
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Rozwinięcie dwójkowe liczby rzeczywistej

Post autor: Jan Kraszewski »

Jakub Gurak pisze: 14 kwie 2020, o 21:17 To chyba dobrze, że zadaje pytania, od tego się robi dobre rozumienie. :)
Możesz oczywiście zadawać, ale to wygląda tak, jakbyś bał się samodzielnie rozumować.

Skoro bierzesz najmniejszy indeks dla którego wyrazy ciągów się różnią, to oczywiste jest, że wyrazy o mniejszych indeksach są równe. To nie jest matematyka wyższa. A Ty robisz z tego problem, który wymaga oddzielnego dowodu...

JK
Jakub Gurak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1407
Rejestracja: 20 lip 2012, o 21:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 66 razy
Pomógł: 83 razy

Re: Rozwinięcie dwójkowe liczbyrw rzeczywistej

Post autor: Jakub Gurak »

No więc kontynuując:

\(\displaystyle{ 0= \sum_{k \in \NN} \frac{b\left( k\right)- a\left( k\right) }{2 ^{k+1} }= \sum_{k<n} \frac{b\left( k\right)- a\left( k\right) }{2 ^{k+1} }+ \sum_{k \ge n} \frac{b\left( k\right)- a\left( k\right) }{2 ^{k+1} }= \sum_{k<n} \frac{b\left( k\right)-b\left( k\right) } {2 ^{k+1} }+ \sum_{k \ge n} \frac{b\left( k\right)- a\left( k\right) }{2 ^{k+1} }= \\ =\sum_{k<n} 0+ \frac{b\left( n\right) - a\left( n\right) }{2 ^{n+1} } + \sum_{k \ge n'=n+1} \frac{b \left( k\right) - a\left( k\right) }{2 ^{k+1} } \stackrel {a(n)=0,b(n)=1 }{=} 0+ \frac{1}{2 ^{n+1} }+ \sum_{k \ge n'} \frac{b\left( k\right) - a\left( k\right) }{2 ^{k+1} }= \frac{1}{2 ^{n+1} } + \sum_{k \ge n'} \frac{b\left( k\right)- a\left( k\right) }{2 ^{k+1} } \ge }\), co możemy oszacować (gdyż \(\displaystyle{ a\left( k\right) \in \left\{ 0,1\right\} }\)), więc to jest większe lub równe od:

\(\displaystyle{ \frac{1}{2 ^{n+1} } + \sum_{k \ge n'} \frac{b\left( k\right) -1}{2 ^{k+1} } }\), i dalej, ponieważ \(\displaystyle{ b \left( k\right) \in\left\{ 0,1\right\},}\) więc to jest większe lub równe niż:

\(\displaystyle{ \frac{1}{2 ^{n+1} }+ \sum_{k \ge n'} \frac{0-1}{2 ^{k+1} } = \frac{1}{2 ^{n+1} }-\left( \frac{1}{2 ^{n+2} }+ \frac{1}{2 ^{n+3} }+\ldots \right)= \frac{1}{2 ^{n+1} }- \frac{1}{2 ^{n+1} }=0.}\)

No więc \(\displaystyle{ \frac{1}{2 ^{n+1} }+ \sum_{k \ge n'} \frac{b \left( k \right)-1 }{2 ^{k+1} } =0.}\)

I podobnie drugie wyrażenie jest równe \(\displaystyle{ 0}\) może nie będę przepisywał go.

A więc w końcu mogę się zgodzić. :)

Co to oznacza, no wtedy obydwa te szeregi mają tą samą sumę, równą \(\displaystyle{ \frac{-1}{2 ^{n+1} }. }\) No nie wiem :?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Rozwinięcie dwójkowe liczby rzeczywistej

Post autor: a4karo »

Cóż, na razie sprawdziłeś, że to, co napisałem jest prawdą Masz zatem ciąg: nierówności:

\(\displaystyle{ 0=A\geq B\geq C\geq 0}\)
(teraz mi sie nie chce przepisywać)

Co z tego wynika? Kiedy to zachodzi?

Dodano po 3 godzinach 30 minutach 53 sekundach:
Re: Rozwinięcie dwójkowe liczby rzeczywistej
Dopiero teraz przypatrzyłem się dokładnie jak przerobiłeś moje nierównośći
Jakub Gurak pisze: 15 kwie 2020, o 02:06 No więc kontynuując:

\(\displaystyle{ 0= \sum_{k \in \NN} \frac{b\left( k\right)- a\left( k\right) }{2 ^{k+1} }= \sum_{k<n} \frac{b\left( k\right)- a\left( k\right) }{2 ^{k+1} }+ \sum_{k \ge n} \frac{b\left( k\right)- a\left( k\right) }{2 ^{k+1} }= \sum_{k<n} \frac{b\left( k\right)-b\left( k\right) } {2 ^{k+1} }+ \sum_{k \ge n} \frac{b\left( k\right)- a\left( k\right) }{2 ^{k+1} }= \\ =\sum_{k<n} 0+ \frac{b\left( n\right) - a\left( n\right) }{2 ^{n+1} } + \sum_{k \ge n'=n+1} \frac{b \left( k\right) - a\left( k\right) }{2 ^{k+1} } \stackrel {a(n)=0,b(n)=1 }{=} 0+ \frac{1}{2 ^{n+1} }+ \sum_{k \ge n'} \frac{b\left( k\right) - a\left( k\right) }{2 ^{k+1} }= \frac{1}{2 ^{n+1} } + \sum_{k \ge n'} \frac{b\left( k\right)- a\left( k\right) }{2 ^{k+1} } \ge }\), co możemy oszacować (gdyż \(\displaystyle{ a\left( k\right) \in \left\{ 0,1\right\} }\)), więc to jest większe lub równe od:
Po co nowy byt `n'`?

\(\displaystyle{ \frac{1}{2 ^{n+1} } + \sum_{k \ge n'} \frac{b\left( k\right) -1}{2 ^{k+1} } }\), i dalej, ponieważ \(\displaystyle{ b \left( k\right) \in\left\{ 0,1\right\},}\) więc to jest większe lub równe niż:

\(\displaystyle{ \frac{1}{2 ^{n+1} }+ \sum_{k \ge n'} \frac{0-1}{2 ^{k+1} } = \frac{1}{2 ^{n+1} }-\left( \frac{1}{2 ^{n+2} }+ \frac{1}{2 ^{n+3} }+\ldots \right)= \frac{1}{2 ^{n+1} }- \frac{1}{2 ^{n+1} }=0.}\)

No więc \(\displaystyle{ \frac{1}{2 ^{n+1} }+ \sum_{k \ge n'} \frac{b \left( k \right)-1 }{2 ^{k+1} } =0.}\)
No to akurat nie jest prawdą. Chyba że...
Jakie drugie wyrażenie?

I podobnie drugie wyrażenie jest równe \(\displaystyle{ 0}\) może nie będę przepisywał go.

A więc w końcu mogę się zgodzić. :)

Co to oznacza, no wtedy obydwa te szeregi mają tą samą sumę, równą \(\displaystyle{ \frac{-1}{2 ^{n+1} }. }\) No nie wiem :?
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2020, o 11:52 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Jakub Gurak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1407
Rejestracja: 20 lip 2012, o 21:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 66 razy
Pomógł: 83 razy

Re: Rozwinięcie dwójkowe liczby rzeczywistej

Post autor: Jakub Gurak »

a4karo pisze: 15 kwie 2020, o 10:02 Masz zatem ciąg: nierówności:

\(\displaystyle{ 0=A\geq B\geq C\geq 0.}\)
Mamy nawet wprost \(\displaystyle{ C=0}\). :)
Co z tego wynika? Kiedy to zachodzi?
\(\displaystyle{ B=0}\) (i oczywiście \(\displaystyle{ A=0=C}\)).
Po co nowy byt "n' "?
Tak oznaczyłem następnik \(\displaystyle{ n}\)- \(\displaystyle{ n+1}\), żeby skrócić zapis pod symbolem \(\displaystyle{ \sum .}\)
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Rozwinięcie dwójkowe liczby rzeczywistej

Post autor: a4karo »

Ale to znaczy również, że nierówności są równościami. Wróć do nich i zbadaj kiedy zachodzą równości (czyli zrób to, o co proszę od dwóch dni).
Jakub Gurak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1407
Rejestracja: 20 lip 2012, o 21:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 66 razy
Pomógł: 83 razy

Re: Rozwinięcie dwójkowe liczbyrw rzeczywistej

Post autor: Jakub Gurak »

\(\displaystyle{ \sum_{k \ge n'} \frac{b\left( k\right)- a\left( k\right) }{2 ^{k+1} } =\frac{-1}{2 ^{n+1} }= \sum_{k \ge n'} \frac{b\left( k\right) -1}{2 ^{k+1} }.}\)

Pewnie oczekuje Pan bardziej semantycznej odpowiedzi, ale ja nie wiem, dla mnie te szeregi mają tylko tą samą sumę, ale nie wiem, z szeregów nie jestem dobry. :?

Może jakaś wskazówka :?:
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34294
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Rozwinięcie dwójkowe liczby rzeczywistej

Post autor: Jan Kraszewski »

\(\displaystyle{ \sum_{k=n+1}^\infty \frac{1}{2 ^{k+1} } =\frac{1}{2 ^{n+1} }}\)

JK
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Rozwinięcie dwójkowe liczby rzeczywistej

Post autor: a4karo »

No to niech tymi rozwinięciami będą `b=.001010010010010101...` i `a=.00010101010..`
Wyznacz `n`
Oblicz sześć pierwszych sum częściowych szeregów
\(\displaystyle{ \displaystyle{ \sum_{k \ge n'} \frac{b\left( k\right)- a\left( k\right) }{2 ^{k+1} } }}\)
i
\(\displaystyle{ \displaystyle{ \sum_{k \ge n'} \frac{b\left( k\right) -1}{2 ^{k+1} }.}}\)



Wydają Ci się równe?

Czyżby mi się wydawało, że uważasz szeregi za jakieś magiczne zapisy??? Przecież ich sumy to zwykłe liczby: jak dodasz mniejsze kawałki to suma będzie mniejsza, dodasz większe - to większa. Jak w życiu
ODPOWIEDZ