Granica górna i dolna ciągu zbiorów

Algebra zbiorów. Relacje, funkcje, iloczyny kartezjańskie... Nieskończoność, liczby kardynalne... Aksjomatyka.
Karomatematycznie
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 24 mar 2020, o 18:26
Płeć: Kobieta
wiek: 21

Granica górna i dolna ciągu zbiorów

Post autor: Karomatematycznie »

Wyznaczyć \(\displaystyle{ \limsup_{n\to\infty}A_n }\) oraz \(\displaystyle{ \liminf_{n\to\infty}A_n }\), gdzie \(\displaystyle{ A_{n}=\left( \frac{1}{n+1},2+\left( -1\right)^{n+1}\right) }\) .
Ostatnio zmieniony 27 mar 2020, o 17:44 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z http://matematyka.pl/178502.htm . Temat umieszczony w złym dziale.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22206
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Re: Granica górna i dolna ciągu zbiorów

Post autor: a4karo »

A masz jakieś podejrzenia?
Karomatematycznie
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 24 mar 2020, o 18:26
Płeć: Kobieta
wiek: 21

Re: Granica górna i dolna ciągu zbiorów

Post autor: Karomatematycznie »

Tak, na granicę górną mam zbiór \(\displaystyle{ \left(1, \frac{1}{5}\right]}\), a na dolną \(\displaystyle{ (-1,2)}\), ale nie umiem tego wykazać jakoś formalnie :D
Ostatnio zmieniony 27 mar 2020, o 17:45 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z http://matematyka.pl/178502.htm .
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34238
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Granica górna i dolna ciągu zbiorów

Post autor: Jan Kraszewski »

Ale wiesz, że \(\displaystyle{ \liminf_{n\to\infty}A_n \subseteq \limsup_{n\to\infty}A_n}\) ? Co słabo pasuje do Twoich propozycji...

JK
Karomatematycznie
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 24 mar 2020, o 18:26
Płeć: Kobieta
wiek: 21

Re: Granica górna i dolna ciągu zbiorów

Post autor: Karomatematycznie »

Ajj, spojrzałam nie na ten przykład... Tutaj zarówno dolna, jak i górna granica wyszła mi równa zbiorowi \(\displaystyle{ (0,2)}\).
Ostatnio zmieniony 27 mar 2020, o 18:26 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34238
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Granica górna i dolna ciągu zbiorów

Post autor: Jan Kraszewski »

Karomatematycznie pisze: 27 mar 2020, o 18:09Tutaj zarówno dolna, jak i górna granica wyszła mi równa zbiorowi \(\displaystyle{ (0,2)}\).
To zła odpowiedź. Ani granica dolna, ani górna tyle nie wynoszą.

JK
Karomatematycznie
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 24 mar 2020, o 18:26
Płeć: Kobieta
wiek: 21

Re: Granica górna i dolna ciągu zbiorów

Post autor: Karomatematycznie »

Mogłabym prosić o naprowadzenie do poprawnego rozwiązania?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34238
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Granica górna i dolna ciągu zbiorów

Post autor: Jan Kraszewski »

Granica dolna ciągu \(\displaystyle{ \left( A_n\right) }\) to zbiór tych elementów, które należą do prawie wszystkich zbiorów \(\displaystyle{ A_n}\) (czyli do wszystkich z wyjątkiem skończenie wielu).

Granica górna ciągu \(\displaystyle{ \left( A_n\right) }\) to zbiór tych elementów, które należą do nieskończenie wielu zbiorów \(\displaystyle{ A_n}\).

JK
Karomatematycznie
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 24 mar 2020, o 18:26
Płeć: Kobieta
wiek: 21

Re: Granica górna i dolna ciągu zbiorów

Post autor: Karomatematycznie »

Czy poprawną odpowiedzią jest zatem zbiór \(\displaystyle{ ( \frac{1}{2} ,2)}\) zarówno dla granicy dolnej, jak i górnej?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: Granica górna i dolna ciągu zbiorów

Post autor: Premislav »

Skąd ten pomysł? [tak jak Pan Znany Ekonomista powiedział]

Żadna liczba nie mniejsza niż \(\displaystyle{ 1}\) nie należy do wszystkich spośród tych zbiorów poza skończoną liczbą, a to dlatego, że gdy \(\displaystyle{ n}\) jest parzyste, to \(\displaystyle{ 2+(-1)^{n+1}=1}\) jest prawym końcem przedziału.
Co się stało z lewym krańcem, to już w ogóle nie wiem, ale zauważ, że dla dowolnego \(\displaystyle{ x\in(0,1)}\) istnieje takie \(\displaystyle{ n_{0}\in\NN^{+}}\), że gdy tylko \(\displaystyle{ n>n_{0}}\), to \(\displaystyle{ \frac{1}{n_{0}+1}<x}\).
Karomatematycznie
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 24 mar 2020, o 18:26
Płeć: Kobieta
wiek: 21

Re: Granica górna i dolna ciągu zbiorów

Post autor: Karomatematycznie »

Mogłabym prosić o zweryfikowanie tego przykładu? Wyznaczyć \(\displaystyle{ \limsup_{n\to\infty}A_n }\) oraz \(\displaystyle{ \liminf_{n\to\infty}A_n }\), gdzie \(\displaystyle{ A_{n}=\left( \frac{\left(-1\right)^n\cdot n}{n+1},\frac{4n-15}{2n-7}\right) }\) . Tutaj otrzymałam granicę dolną równą zbiorowi \(\displaystyle{ [1,2)}\) a górną \(\displaystyle{ (-1,2)}\).
Ostatnio zmieniony 29 mar 2020, o 13:14 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Symbol mnożenia to \cdot.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34238
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Granica górna i dolna ciągu zbiorów

Post autor: Jan Kraszewski »

Karomatematycznie pisze: 29 mar 2020, o 13:06Mogłabym prosić o zweryfikowanie tego przykładu?
A w poprzednim co Ci wyszło?
Karomatematycznie pisze: 29 mar 2020, o 13:06 Wyznaczyć \(\displaystyle{ \limsup_{n\to\infty}A_n }\) oraz \(\displaystyle{ \liminf_{n\to\infty}A_n }\), gdzie \(\displaystyle{ A_{n}=\left( \frac{\left(-1\right)^n\cdot n}{n+1},\frac{4n-15}{2n-7}\right) }\) . Tutaj otrzymałam granicę dolną równą zbiorowi \(\displaystyle{ [1,2)}\) a górną \(\displaystyle{ (-1,2)}\).
Dobrze.

JK
Karomatematycznie
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 24 mar 2020, o 18:26
Płeć: Kobieta
wiek: 21

Re: Granica górna i dolna ciągu zbiorów

Post autor: Karomatematycznie »

Jan Kraszewski pisze: 29 mar 2020, o 13:18A w poprzednim co Ci wyszło?
Granica dolna \(\displaystyle{ (0,1)}\), a górna \(\displaystyle{ (0,3)}\). Mam nadzieję, że też w końcu poprawnie.
Ostatnio zmieniony 29 mar 2020, o 13:29 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34238
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Granica górna i dolna ciągu zbiorów

Post autor: Jan Kraszewski »

Karomatematycznie pisze: 29 mar 2020, o 13:23Granica dolna \(\displaystyle{ (0,1)}\), a górna \(\displaystyle{ (0,3)}\). Mam nadzieję, że też w końcu poprawnie.
Tak, poprawnie.

JK
ODPOWIEDZ