Udowodnić zawieranie

Algebra zbiorów. Relacje, funkcje, iloczyny kartezjańskie... Nieskończoność, liczby kardynalne... Aksjomatyka.
zdl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 18 sie 2019, o 21:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 7 razy

Udowodnić zawieranie

Post autor: zdl »

Niech `f: X \rightarrow Y` będzie funkcją różnowartościową. Dla niepustej rodziny `\{A_i: i \in I\}` pozdbiorów `X` mamy ` \bigcap_{i \in I} f[A_i] \subseteq f[\bigcap_{i \in I} A_i]`.

Jeżeli się nie pomyliłem to kluczowe jest tutaj następujące przejście.
`(\forall i \in I)(\exists x)(x \in A_i \wedge y = f(x)) \Rightarrow (\exists x) (\forall i \in I) (x \in A_i \wedge y = f(x))`.

Tylko na tym przejściu chcę się skupić w tym zadaniu.

Załóżmy, że twierdzenie jest fałszywe. To oznacza, że poprzednik implikacji jest prawdziwy, a następnik jest fałszywy. Skoro następnik jest fałszywy to zdanie `\not( (\exists x) (\forall i \in I) (x \in A_i \wedge y = f(x)))` jest prawdziwe. Z kolei powyższe zdanie jest równowazne z `(\forall x) (\exists i \in I)(x \notin A_i \vee y \ne f(x))`.

Moje pytanie, czy mogę sobie wybrać `x_1` oraz `i_1 \in I` dla których `x_1 \notin A_{i_1} \wedge y = f(x_1)`? W takim przypadku mogę w łatwy sposób doprowadzić do sprzeczności z założeniem, ale intuicja mi podpowiada, że to chyba nie do końca o to chodzi w tym dowodzie.

Dodano po 43 minutach 58 sekundach:
Dowód na chłopski rozum wydaje się prostszy niż operowanie znaczkami, ale jednak chciałbym dojść do finiszu tamtym sposobem.

Bo na chłopski rozum zrobiłbym to tak. Weżmy dowolny `i \in I`. Dla dowolnego `i` istnieje `x_0` takie, że `x_0 \in A_i \wedge y = f(x_0)`. Zauważmy tutaj, że dla dowolnego `i` istnieje zawsze ten sam `x_0` spełniający powyższą funkcję zdaniową. Dlaczego? Bo gdyby dla jakiegoś `i` istniałby inny `x_1`, to mielibyśmy z funkcji różnowartościowej `y=f(x_0) \ne f(x_1) = y` co jest sprzeczne. Zatem istnieje `x_0` dla którego dla dowolnego `i` mamy `x_0 \in A_i \wedge y = f(x_0)`.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4068
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1393 razy

Re: Udowodnić zawieranie

Post autor: Janusz Tracz »

Na małym przykładzie to widać lepiej. Jeśli \(\displaystyle{ f}\) jest różnowartościowa to \(\displaystyle{ f\left[ A \right] \cap f\left[ B\right] \subseteq f\left[ A \cap B\right] }\). Ustalmy \(\displaystyle{ y\in f\left[ A \right] \cap f\left[ B\right] }\) co oznacza, że \(\displaystyle{ y\in f\left[ A \right] }\) i \(\displaystyle{ y\in f\left[ B\right]}\) a zatem istnieje takie \(\displaystyle{ x'\in A}\) oraz \(\displaystyle{ x''\in B}\), że \(\displaystyle{ f(x')=f(x'')=y}\) ale jako, że \(\displaystyle{ f}\) jest różnowartościowa to \(\displaystyle{ x'=x''}\) (nazwijmy je \(\displaystyle{ x}\)) czyli \(\displaystyle{ x\in A}\) i \(\displaystyle{ x\in B}\) zatem \(\displaystyle{ x\in A \cap B}\) oraz \(\displaystyle{ f(x)=y}\) ostatecznie \(\displaystyle{ y\in f\left[ A \cap B\right] }\).
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34281
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Udowodnić zawieranie

Post autor: Jan Kraszewski »

Ten dowód jednak lepiej wygląda (i jest prostszy), jak robi się go wprost.
zdl pisze: 17 mar 2020, o 00:50Moje pytanie, czy mogę sobie wybrać `x_1` oraz `i_1 \in I` dla których `x_1 \notin A_{i_1} \wedge y = f(x_1)`?
Na jakiej podstawie? Możesz robić, co chcesz, pod jednym wszelakoż warunkiem - musisz uzasadnić, na jakiej podstawie to robisz.
zdl pisze: 17 mar 2020, o 00:50Dowód na chłopski rozum wydaje się prostszy niż operowanie znaczkami, ale jednak chciałbym dojść do finiszu tamtym sposobem.
Ale po co?
zdl pisze: 17 mar 2020, o 00:50Bo na chłopski rozum zrobiłbym to tak. Weżmy dowolny `i \in I`. Dla dowolnego `i` istnieje `x_0` takie, że `x_0 \in A_i \wedge y = f(x_0)`. Zauważmy tutaj, że dla dowolnego `i` istnieje zawsze ten sam `x_0` spełniający powyższą funkcję zdaniową. Dlaczego? Bo gdyby dla jakiegoś `i` istniałby inny `x_1`, to mielibyśmy z funkcji różnowartościowej `y=f(x_0) \ne f(x_1) = y` co jest sprzeczne. Zatem istnieje `x_0` dla którego dla dowolnego `i` mamy `x_0 \in A_i \wedge y = f(x_0)`.
No i to jest dokładnie to, o czym napisałem na początku. W dodatku to jest porządnie opisane rozumowanie. Czego więcej chcesz?

JK
ODPOWIEDZ