Zbiór nie zawiera żadnego nieskończonego podzbiory gęstego

Algebra zbiorów. Relacje, funkcje, iloczyny kartezjańskie... Nieskończoność, liczby kardynalne... Aksjomatyka.
stefcio2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 15 sie 2019, o 11:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Podziękował: 6 razy

Zbiór nie zawiera żadnego nieskończonego podzbiory gęstego

Post autor: stefcio2 »

Treść zadania:
Udowodnić, że zbiór wszystkich liczb postaci \(\displaystyle{ \frac{1}{n}}\), gdzie \(\displaystyle{ n \in \ZZ - \left\{ 0\right\}}\), (\(\displaystyle{ \ZZ}\) jest zbiorem wszystkich liczb całkowitych), nie zawiera żadnego nieskończonego podzbioru gęstego
Mam dwa pytanie Pierwsze to nie wiem, czy dobrze zrozumiałem treść. Rozumuję w ten sposób: mam udowodnić, że zbiór \(\displaystyle{ \left(\ZZ, \le \right)}\) jest zbiorem liniowo uporządkowanym przez relację \(\displaystyle{ \le}\) nie zawiera podzbioru nieskończonego \(\displaystyle{ \left( A, \le \right)}\) takiego, który byłby liniowo uporządkowany w typ gęsty. Czyli nie ma tak, że dla każdej pary \(\displaystyle{ x, y \in A}\) istnieje \(\displaystyle{ z \in A}\), takie że \(\displaystyle{ x \prec z \prec y}\).

Drugie pytanie: jeśli moje rozumowanie jest poprawne, to czy można prosić o jakąś wskazówkę, na co zwrócić uwagę, żeby rozwiązać to zadanie?
Ostatnio zmieniony 15 sie 2019, o 13:25 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Zbiór nie zawiera żadnego nieskończonego podzbiory gęstego

Post autor: Premislav »

Dziwne jest to zadanie. Nie wciśniesz żadnego elementu tego zbioru między liczbę \(\displaystyle{ \frac{1}{k+1}}\) a \(\displaystyle{ \frac{1}{k}}\), bo to by w szczególności znaczyło, że istnieje liczba całkowita w przedziale \(\displaystyle{ (k, k+1)}\) dla pewnego \(\displaystyle{ k}\) całkowitego.
stefcio2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 15 sie 2019, o 11:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Podziękował: 6 razy

Re: Zbiór nie zawiera żadnego nieskończonego podzbiory gęste

Post autor: stefcio2 »

No właśnie tak coś mi nie pasowało w tym zadaniu, że nie ma jasno napisane, że bierzemy pod uwagę relację niewiększości. Zapytałem się, bo może tu jaki haczyk jest który przeoczyłem. Jeśli to ma się tyczyć relacji niewiększość, to rozwiązanie wydaje mi się dość proste, ale jeśli to miałaby być dowolna relacja liniowo porządkująca, to przecież równie dobrze można by rozważać dowolny zbiór nieskończony? Sam nie wiem. A zadanie jest z książki "Wstęp do matematyki współczesnej" H. Rasiowa str. 138
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34244
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Zbiór nie zawiera żadnego nieskończonego podzbiory gęste

Post autor: Jan Kraszewski »

Jeżeli rozpatrujesz podzbiór zbioru częściowo uporządkowanego, to domyślnie z tym samym porządkiem. A na zbiorze liczb wymiernych masz naturalny porządek - jeśli nie został podany inny porządek, to zakładasz, że masz do czynienia właśnie z porządkiem naturalnym.

JK
ODPOWIEDZ