Singleton zbioru w tymże zbiorze

Algebra zbiorów. Relacje, funkcje, iloczyny kartezjańskie... Nieskończoność, liczby kardynalne... Aksjomatyka.
patry93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1251
Rejestracja: 30 sty 2007, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koziegłówki/Wrocław
Podziękował: 352 razy
Pomógł: 33 razy

Singleton zbioru w tymże zbiorze

Post autor: patry93 »

Cześć.

Dopadło mnie zaćmienie - czy może być tak, by \(\displaystyle{ \{A\} \in A}\) w \(\displaystyle{ ZF}\)?
Z początku wydawało mi się, że odpowiedź negatywną od razu daje aksjomat regularności - ale nie, to było błędne skojarzenie (chyba).
Awatar użytkownika
Spektralny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3976
Rejestracja: 17 cze 2011, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Praga, Katowice, Kraków
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 929 razy

Singleton zbioru w tymże zbiorze

Post autor: Spektralny »

To nie jest możliwe, ale nie mam na podorędziu łatwiejszego argumentu niż powołanie się na następujące twierdzenie:

Jeżeli \(\displaystyle{ x\in y}\), to \(\displaystyle{ \mbox{rank}\, x < \mbox{rank}\, y}\),

przy czym \(\displaystyle{ \mbox{rank}\, x}\) oznacza rząd zbioru \(\displaystyle{ x}\) w \(\displaystyle{ (V_\alpha)_{\alpha\, {\rm liczba\; porządkowa}}}\), tj.

\(\displaystyle{ \mbox{rank}\,x = \min\{\alpha \colon x\in V_{\alpha+1}\}}\).

Zauważmy, że \(\displaystyle{ V_\alpha = \{x\colon \mbox{rank}\,x <\alpha\}}\). Rzeczywiście,

\(\displaystyle{ \mbox{rank}\, x < \alpha \iff (\exists \beta <\alpha) (x\in V_{\beta +1}) \iff x\in V_\alpha.}\)

Załóżmy więc teraz, że \(\displaystyle{ x\in y}\). Niech \(\displaystyle{ \alpha = \mbox{rank}\, y}\). Wówczas \(\displaystyle{ y\in \wp(V_\alpha)}\) czyli \(\displaystyle{ x\in V_\alpha}\). Ostatecznie, \(\displaystyle{ \mbox{rank}\,x <\alpha}\). \(\displaystyle{ \square}\)

Twoja intuicja z aksjomatem regularności była dobra. Używamy go tutaj istotnie wiedzieć, że

\(\displaystyle{ V=\bigcup_\alpha V_\alpha}\)

jest klasą wszystkich zbiorów.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34218
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5197 razy

Singleton zbioru w tymże zbiorze

Post autor: Jan Kraszewski »

patry93 pisze:Z początku wydawało mi się, że odpowiedź negatywną od razu daje aksjomat regularności - ale nie, to było błędne skojarzenie (chyba).
Daje od razu, bo gdyby \(\displaystyle{ \{A\}\in A}\), to mamy "pętelkę" \(\displaystyle{ \{A\}\in A\in \{A\}}\), które są w prosty sposób wykluczane przez aksjomat regularności (tu zastosowany do zbioru \(\displaystyle{ \{A,\{A\}\}}\)).

JK
patry93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1251
Rejestracja: 30 sty 2007, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koziegłówki/Wrocław
Podziękował: 352 razy
Pomógł: 33 razy

Singleton zbioru w tymże zbiorze

Post autor: patry93 »

Hah, fajnie jest popatrzeć na dwa różne podejścia (chyba, że znów mnie ktoś zadziwi i pokaże, że są one tak naprawdę zakamuflowanym jednym ).
Dziękuję!
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34218
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5197 razy

Singleton zbioru w tymże zbiorze

Post autor: Jan Kraszewski »

patry93 pisze:(chyba, że znów mnie ktoś zadziwi i pokaże, że są one tak naprawdę zakamuflowanym jednym ).
W pewnym sensie tak jest. Aksjomat regularności umożliwia nam zdefiniowanie rangi zbioru, więc ten dowód tak czy inaczej sprowadza się do aksjomatu regularności.

JK
ODPOWIEDZ