element minimalny a najmniejszy

Algebra zbiorów. Relacje, funkcje, iloczyny kartezjańskie... Nieskończoność, liczby kardynalne... Aksjomatyka.
czeper
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 21 maja 2012, o 12:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

element minimalny a najmniejszy

Post autor: czeper »

Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić, najprosciej jak się da, czym się różnią te elementy?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34289
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

element minimalny a najmniejszy

Post autor: Jan Kraszewski »

Element najmniejszy mówi: "Wszyscy nade mną!".

Element minimalny mówi: "Nikogo pode mną!".

El. najmniejszy zawsze jest minimalny - skoro wszyscy są nade mną, to oczywiście nie ma nikogo pode mną.

Problem polega na tym, że w porządku liniowym (a takie zna się ze szkoły) pojęcia te są tożsame - skoro nie ma nikogo pode mną, to wszyscy są nade mną. W ogólności nie musi tak być: to, że nie ma nikogo pode mną nie oznacza, że wszyscy są nade mną - mogą też być obok.

JK
czeper
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 21 maja 2012, o 12:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

element minimalny a najmniejszy

Post autor: czeper »

Tzn że w przypadku elementu najmniejszego faktycznie jest on najmniejszym, tzn nie mniejszech ani równych, a w przypadku minimalnego nie ma mniejszych, ale mogą byc równe. Czy tak? Wychodziło by na to że element najmniejszy może być tylko jeden, a minimalnych może byc kilka. Jednak gdzieś na prezentacji widziałem że tych i tych elementów może być kilka, a element najmniejszy nie zawsze jest minimalny. Trochę się pogubiłem.
adner
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 635
Rejestracja: 7 lut 2008, o 19:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok / Warszawa
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 63 razy

element minimalny a najmniejszy

Post autor: adner »

Element najmniejszy, jeżeli istnieje, jest wyznaczony jednoznacznie. Można to udowodnić z jego definicji(załóżmy, że istnieją dwa - wtedy z definicji pierwszego drugi musi być od niego większy a z definicji drugiego pierwszy musi być od niego większy - sprzeczność na podstawie antysymetrii relacji porządku).
ODPOWIEDZ