Zbadaj relacje

Algebra zbiorów. Relacje, funkcje, iloczyny kartezjańskie... Nieskończoność, liczby kardynalne... Aksjomatyka.
xkilzux
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 19 sty 2021, o 11:01
Płeć: Mężczyzna
wiek: 21
Podziękował: 3 razy

Zbadaj relacje

Post autor: xkilzux »

\(\displaystyle{ R \subset \RR^{2} \wedge xRy \Leftrightarrow x^{2} \neq y^{2} }\)
dodatkowo \(\displaystyle{ x,y}\) należą do liczb rzeczywistych
według mnie zachodzi symetria i antyzwrotność ale nie jestem pewien i co więcej nie umiem tego przedstawić
Ostatnio zmieniony 19 sty 2021, o 11:38 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34242
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Zbadaj relacje

Post autor: Jan Kraszewski »

xkilzux pisze: 19 sty 2021, o 11:29według mnie zachodzi symetria i antyzwrotność ale nie jestem pewien i co więcej nie umiem tego przedstawić
Zgadza się. Dla tych dwóch własności musisz przeprowadzić dowód ogólny z ich definicji, natomiast pokazanie, że inne własności nie zachodzą polega na wskazaniu kontrprzykładów.

JK
xkilzux
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 19 sty 2021, o 11:01
Płeć: Mężczyzna
wiek: 21
Podziękował: 3 razy

Relacja

Post autor: xkilzux »

Dobry wieczór wszystkim wrócę do tego zadania potwierdzono na tym forum że w tej relacji zachodzi symetria i przeciwzwrotność a pan profesor z uczelni zakwestionował przeciwzwrotność zapisem 'Przeciwzwrotność, błąd: dla \(\displaystyle{ (1^2 ) >< (-1^2)}\) mamy 1=1.'I tutaj moje pytanie czy ja coś źle zrozumiałem czy to może jakiś błąd pana profesora z uczelni.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 21 sty 2021, o 20:18 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Po co zakładasz drugi wątek na ten sam temat?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34242
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Relacja

Post autor: Jan Kraszewski »

xkilzux pisze: 21 sty 2021, o 20:16Przeciwzwrotność, błąd: dla \(\displaystyle{ (1^2 ) >< (-1^2)}\) mamy 1=1.'
Nie bardzo rozumiem, co miałby znaczyć ten napis. Nie ma on jednak żadnego związku z przeciwzwrotnością.

Relacja \(\displaystyle{ R}\) jest przeciwzwrotna, ponieważ dla każdego \(\displaystyle{ x\in \RR}\) mamy \(\displaystyle{ x^2=x^2}\), co jest równoważne z \(\displaystyle{ \neg\left( x^2\ne x^2\right) }\), co z kolei oznacza, że \(\displaystyle{ \neg xRx}\), co kończy dowód.

JK
ODPOWIEDZ