Suma uogólniona

Algebra zbiorów. Relacje, funkcje, iloczyny kartezjańskie... Nieskończoność, liczby kardynalne... Aksjomatyka.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Suma uogólniona

Post autor: a4karo »

Sprawdź \(n=2\)
p13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 10 lis 2019, o 20:01
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19
Podziękował: 18 razy

Re: Suma uogólniona

Post autor: p13 »

O rety faktycznie, przedział \(\displaystyle{ \left\langle 1,2\right\rangle }\) też jest częścią wspólną...
Czy zatem odpowiedź to: \(\displaystyle{ \left\langle 0,2\right\rangle }\)?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34285
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Suma uogólniona

Post autor: Jan Kraszewski »

p13 pisze: 16 lis 2019, o 23:01dla n = 1 : iloczyn to zbiór liczb rzeczywistych dodatnich
Ciężko mówić o przekroju jednego zbioru... Uważam, że zamiast wyznaczać częściowe przekroje lepiej przyjrzeć się kolejnym zbiorom z rodziny, którą kroisz. Ale może to kwestia gustu.

I nie "dodatnich" tylko "nieujemnych".
p13 pisze: 16 lis 2019, o 23:01dla n = 2: iloczyn to: \(\displaystyle{ \left\langle 0 ,1 \right\rangle \cup \left\langle 4, \infty \right ) }\)
No to zastanów się, jak wygląda zbiór

\(\displaystyle{ \left[ 0, n \right] \cup [ n^{2} , \infty [}\)

dla \(\displaystyle{ n=2}\).
p13 pisze: 16 lis 2019, o 23:01Nie wiem jak określić iloczyn uogólniony dla drugiego składnika sumy, kiedy lewa strona przedziału cały czas rośnie - rozumiem to tak, że z każdym następnym n przedział z drugiego składnika ograniczamy z lewej strony, ale nigdy nie określimy wspólnej części, gdyż jest ona w nieskończoności. :roll:
To zdanie brzmi... dziwnie. Nie wiem, co to jest "iloczyn uogólniony dla drugiego składnika sumy". Masz po prostu zbiory (to, czy są one sumami przedziałów, czy nie, jest wtórne) i masz ustalić, jak one wyglądają, a potem jaki dają przekrój.

JK
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34285
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Suma uogólniona

Post autor: Jan Kraszewski »

p13 pisze: 16 lis 2019, o 23:12O rety faktycznie, przedział \(\displaystyle{ \left\langle 1,2\right\rangle }\) też jest częścią wspólną...
To nie brzmi dobrze...
p13 pisze: 16 lis 2019, o 23:12Czy zatem odpowiedź to: \(\displaystyle{ \left\langle 0,2\right\rangle }\)?
Tak.

JK
p13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 10 lis 2019, o 20:01
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19
Podziękował: 18 razy

Re: Suma uogólniona

Post autor: p13 »

Dziękuję bardzo serdecznie za pomoc i przepraszam za swoje błędy w nazewnictwie, a wracając do wcześniejszego przykładu:
Jan Kraszewski pisze: 16 lis 2019, o 22:28
p13 pisze: 16 lis 2019, o 22:12Przyznam szczerze, że nie wiem jak rozwiązać ten przykład. :( Próbowałem przenieść prawą stronę nierówności na lewo i próbować rozwiązać nierówność kwadratową (najpierw uznając r za niewiadomą, potem jeden z x-ów, ale nawet nie będę się bardziej pogrążał dodając to co mi powychodziło. Czy mógłbym liczyć na jakieś wskazówki ?
To nie jest proste zadanie, ale warto zawsze zacząć od zrozumienia, jakie zbiory sumujesz. Widzisz to?

Czy każdy z sumowanych zbiorów składa się z 2 liczb? (\(\displaystyle{ x _{1} , x _{2} }\))
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34285
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Suma uogólniona

Post autor: Jan Kraszewski »

p13 pisze: 16 lis 2019, o 23:29Czy każdy z sumowanych zbiorów składa się z 2 liczb? (\(\displaystyle{ x _{1} , x _{2} }\))
Nie. Każdy z sumowanych zbiorów jest kołem na płaszczyźnie.

Najwyraźniej masz problem ze zrozumieniem zbiorów opisanych symbolicznie - nad tym powinieneś popracować.

JK
p13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 10 lis 2019, o 20:01
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19
Podziękował: 18 razy

Re: Suma uogólniona

Post autor: p13 »

Jan Kraszewski pisze: 17 lis 2019, o 00:03
p13 pisze: 16 lis 2019, o 23:29Czy każdy z sumowanych zbiorów składa się z 2 liczb? (\(\displaystyle{ x _{1} , x _{2} }\))
Nie. Każdy z sumowanych zbiorów jest kołem na płaszczyźnie.

Najwyraźniej masz problem ze zrozumieniem zbiorów opisanych symbolicznie - nad tym powinieneś popracować.

JK
Wyrysowałem sobie te koła, tylko nie wiem jak opisać wykres, który ogranicza wszystkie koła?
Przypomina on trochę funkcję wykładniczą.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34285
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Suma uogólniona

Post autor: Jan Kraszewski »

Według mnie suma ta ograniczona jest wykresem funkcji \(\displaystyle{ y=\frac{1}{x}-x.}\)

Dojście do tego to trochę dłubania. Zauważ, że wykres ten powstaje z końców tych średnic tych kół, które są równoległe do osi \(\displaystyle{ OX}\). A współrzędne tych końców da się policzyć. Potem trzeba tylko zauważyć jedną zależność.

JK
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10225
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2362 razy

Re: Suma uogólniona

Post autor: Dasio11 »

Jan Kraszewski pisze: 17 lis 2019, o 18:10Zauważ, że wykres ten powstaje z końców tych średnic tych kół, które są równoległe do osi \(\displaystyle{ OX}\).
A dlaczego uważasz, że szukana suma jest obszarem ograniczonym krzywymi zakreślanymi przez końce tych średnic?

Proponuję takie rozwiązanie: omawiany zbiór składa się z takich par \(\displaystyle{ (x, y) \in \RR^2}\), że dla pewnej liczby \(\displaystyle{ r \in \RR}\) zachodzi \(\displaystyle{ (x-r)^2 + (y+2r)^2 - r^2 - 1 \le 0}\). Lewa strona nierówności jest funkcją kwadratową zmiennej \(\displaystyle{ r}\) o dodatnim współczynniku wiodącym, przyjmuje ona więc wartość nieujemną wtedy i tylko wtedy, gdy wyróżnik jest nieujemny. Jeśli się nie pomyliłem, daje to nierówność \(\displaystyle{ 3x^2 + 4xy \le 4}\).
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34285
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Suma uogólniona

Post autor: Jan Kraszewski »

Dasio11 pisze: 17 lis 2019, o 21:33 A dlaczego uważasz, że szukana suma jest obszarem ograniczonym krzywymi zakreślanymi przez końce tych średnic?
To była pierwsza hipoteza, która wyglądała rozsądnie. Ale przyznaję, że nie weryfikowałem jej.

JK
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10225
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2362 razy

Re: Suma uogólniona

Post autor: Dasio11 »

W ramach nieformalnego argumentu przeciwko tej hipotezie: gdyby faktycznie szukany obszar był ograniczony trajektoriami końców wymienionych średnic, to w każdym punkcie \(\displaystyle{ p}\) na każdej z tych trajektorii styczna do tejże trajektorii musiałaby być pionowa, bo w przeciwnym razie w otoczeniu punktu \(\displaystyle{ p}\) trajektoria przecinałaby jedno z sumowanych kół - to, którego średnica ma jeden z końców w punkcie \(\displaystyle{ p}\) - a więc ta trajektoria nie mogłaby ograniczać sumy wszystkich rozważanych kół. Ale w takim razie cała trajektoria musiałaby być prostą pionową, a oczywiście nią nie jest.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34285
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Suma uogólniona

Post autor: Jan Kraszewski »

O, to mi się podoba (jak ładnie zostałem obalony :) ).

JK
p13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 10 lis 2019, o 20:01
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19
Podziękował: 18 razy

Re: Suma uogólniona

Post autor: p13 »

Dasio11 pisze: 17 lis 2019, o 21:33 \(\displaystyle{ 3x^2 + 4xy \le 4}\).
Czyli mogę zostawić taką odpowiedź?
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10225
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2362 razy

Re: Suma uogólniona

Post autor: Dasio11 »

Jeśli wyszło Ci tak samo, to tak - a dokładniej

\(\displaystyle{ \{ (x, y) \in \RR^2 : 3x^2 + 4xy \le 4 \}}\).
ODPOWIEDZ