Zdjęcie nr 100 - paradoks

Matematyczne łamigłowki i zagadki...
Awatar użytkownika
Boolion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 13 lis 2019, o 15:17
Płeć: Mężczyzna
wiek: 40

Zdjęcie nr 100 - paradoks

Post autor: Boolion »

Witam,

Kilka dni temu wymyśliłem następujący paradoks - zagadkę. Jestem ciekawy Waszych opinii i ewentualnych propozycji odpowiedzi.

Wyobraźmy sobie salę, w której odbywa się aukcja fotografii numizmatycznej. Na aukcji zostanie wystawionych po kolei 100 zdjęć najsłynniejszej i najcenniejszej monety na świecie. Weźmie w niej udział kilkadziesiąt osób z całego świata. Aukcja się rozpoczyna - licytowane są po kolei zdjęcia monety. Cena wywoławcza każdego zdjęcia wynosi 50 euro. Fotografie przedstawiają zarówno awers (przód) monety, jak i jej rewers (tył) i wykonane są pod różnymi kątami. Po wylicytowaniu 99 zdjęć organizatorzy robią krótką przerwę. Po jej zakończeniu ma się odbyć licytacja ostatniego zdjęcia nr 100. Podczas trwania przerwy organizatorzy zauważyli następującą prawidłowość obowiązującą we wszystkich zakończonych 99 licytacjach, które wygrały osoby z kilku różnych stron świata:

zdjęcia awersu (przedniej strony) - każde sprzedane zdjęcie osiągnęło tym wyższą cenę, im bliższe było kąta patrzenia 90 stopni do płaszczyzny monety (widoku na wprost, en face, pokazującego cały awers jako idealne koło). Im bardziej kąt patrzenia był odchylony od osi centralnej, tym wylicytowana cena była niższa.

zdjęcia rewesu (tylnej strony) - sytuacja dokładnie odwrotna ... każde sprzedane zdjęcie osiągnęło tym wyższą cenę, im bardziej kąt patrzenia był odchylony od kąta 90 stopni (widoku en face).

Po zakończeniu przerwy wystawione zostaje ostatnie zdjęcie nr 100. Przedstawia ono słynną monetę w pozycji "na płasko" (wektor patrzenia leży na tej samej płaszczyźnie co moneta), czyli nie widać awersu ani rewersu, jednynie jej boczną krawędź.
PYTANIE: Jak zachowają się uczestnicy aukcji podczas ostatniej licytacji ?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22173
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Re: Zdjęcie nr 100 - paradoks

Post autor: a4karo »

:wink: Diabli wiedzą
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10211
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2359 razy

Re: Zdjęcie nr 100 - paradoks

Post autor: Dasio11 »

Jeśli dodatkowo założyć, że najtańsze zdjęcie awersu osiągnęło wyższą cenę niż najdroższe zdjęcie rewersu (co jest niesprzeczne z treścią zagadki), to można przypuszczać, że zdjęcie nr 100 osiągnie cenę pośrednią, czyli będzie droższe od wszystkich zdjęć rewersu i tańsze od wszystkich zdjęć awersu.
Awatar użytkownika
Boolion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 13 lis 2019, o 15:17
Płeć: Mężczyzna
wiek: 40

Re: Zdjęcie nr 100 - paradoks

Post autor: Boolion »

@a4karo Mam nadzieję, że powiedzą ;)

@Dasio11 Słuszna uwaga !

Mi natomiast chyba udało się częściowo rozwiązać problem, ale nie wiem czy poprawnie rozumuję. Może komuś uda się to dokończyć logicznie:

Zagadka oparta jest na paradoksie, a więc jest po części zagadką, a po części paradoksem. Przy założeniu, że w opisie zdjęcia nr 100 podano informację, z której strony monety jest awers, a z której rewers zagadka staje się paradoksem i nie ma rozwiązania. Wydaje mi się, że warunek ten musiał być spełniony we wszystkich poprzednich 99 licytacjach (łącznie z sytuacjami kiedy kąt patrzenia był bliski 0 stopni i mało było widać). Zatem ten warunek łączyłby ze sobą licytację nr 100 oraz wszystkie poprzednie licytacje i na zasadzie naturalnej konsekwencji mielibyśmy na końcu do czynienia z paradoksem.
Jeśli natomiast w opisie zdjęcia nr 100 zabrakło informacji o tym gdzie jest awers, a gdzie rewers, zagadka powinna mieć chyba jakieś rozwiązanie. Ciężko tu mówić o rozwiązaniu precyzyjnym (dokładna cena), ale możnaby np. stwierdzić, że licytacja się wtedy normalnie odbyła i wylicytowano jakąś tam cenę.
ODPOWIEDZ