Na czym polega różnica zdań

Matematyczne łamigłowki i zagadki...
adzik81
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 27 cze 2018, o 13:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Na czym polega różnica zdań

Post autor: adzik81 »

Ostatnio czytam i próbuję rozwiązywać zagadki z książki Smullyana "Szatan, Cantor i nieskończoność"

Rzecz dotyczy wyspy rycerzy i łotrów. Rycerze zawsze mówią prawdę, łotrzy zawsze kłamią.Jedna z zagadek brzmi następująco:
Przypuśćmy, że mieszkaniec wyspy powiedział "Jestem nieżonatym rycerzem". Czy można stad wywnioskować czy jest on rycerzem czy łotrem i cz jest żonaty?

Rozwiązanie: nie można. Każdy łotr mógłby wygłosić zdanie twierdzące, że jest nieżonatym rycerzem (ponieważ nie jest nieżonatym rycerzem), i każdy nieżonaty rycerz mógłby wygłosić takie stwierdzenie. Wszystko co możemy wywnioskować z tego stwierdzenia to to, że jeśli jest on rycerzem to jest nieżonaty.


Nawiązując do powyższego Smullyan pisze, że łatwo jest pomylić ze sobą dwa zdania: "Jestem nieżonatym rycerzem" i "Nie jestem żonatym rycerzem" bo mówią one coś zupełnie innego.

Właśnie nie rozumiem na czym polega różnica owych zdań. Czy mogę prosić o wyjaśnienie?
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8570
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 306 razy
Pomógł: 3347 razy

Na czym polega różnica zdań

Post autor: kerajs »

adzik81 pisze: Nawiązując do powyższego Smullyan pisze, że łatwo jest pomylić ze sobą dwa zdania: "Jestem nieżonatym rycerzem" i "Nie jestem żonatym rycerzem" bo mówią one coś zupełnie innego.

Właśnie nie rozumiem na czym polega różnica owych zdań. Czy mogę prosić o wyjaśnienie?
Może chodzi o to, że stwierdzenie: Jestem nieżonatym rycerzem oznacza że: Jestem nieżonaty i Jestem rycerzem
Jednak zdanie: Nie jestem żonatym rycerzem, czyli zaprzeczenie zdania Jestem nieżonatym rycerzem oznacza że: Nie jestem nieżonaty lub Nie jestem rycerzem


Edit.
Ech, tak się skupiłem na kolorkach że przegapiłem nadmiarowe nie. Sorry.
Ostatnio zmieniony 16 wrz 2018, o 09:32 przez kerajs, łącznie zmieniany 2 razy.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34123
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Na czym polega różnica zdań

Post autor: Jan Kraszewski »

kerajs pisze:Jednak zdanie: Nie jestem żonatym rycerzem, czyli zaprzeczenie zdania Jestem nieżonatym rycerzem oznacza że: Nie jestem nieżonaty lub Nie jestem rycerzem
Chyba zaprzeczenie zdania Jestem żonatym rycerzem, co oznacza że: Nie jestem żonaty (czyli Jestem nieżonaty) lub Nie jestem rycerzem.

JK
adzik81
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 27 cze 2018, o 13:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Re: Na czym polega różnica zdań

Post autor: adzik81 »

Chyba teraz rozumiem. Zdanie 'jestem nieżonatym rycerzem' oznacza jednoznacznie rycerza nieżonatego.
Natomiast zaprzecznie zdania 'jestem żonatym rycerzem' znaczy, że albo mieszkaniec wyspy jest nieżonaty,albo nie jest rycerzem, albo oba przypadki zachodzą jednocześnie (jest nieżonatym łotrem). Zgodnie z prawem De Morgana (negacja koniunkcji jest rownoważna alternatywie negacji)
ODPOWIEDZ