smoki brak rozwiązania

Matematyczne łamigłowki i zagadki...
JerzyR
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 14 mar 2018, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kobierzyce

smoki brak rozwiązania

Post autor: JerzyR »

Wprawdzie znam odpowiedź na zadanie o smokach, ale nie wiem dlaczego jest taka odpowiedź. Może mnie ktoś oświeci?
Zadanie brzmi: W czarodziejskiej krainie żyją smoki o sześciu, siedmiu i ośmiu głowach. Te, które mają 7 głów, zawsze kłamią, natomiast te, które mają 6 lub 8 głów, zawsze mówią prawdę. Pewnego dnia spotkały się cztery smoki. Niebieski smok powiedział: Razem mamy 28 głów, zielony powiedział: Razem mamy 27 głów, żółty powiedział: Razem mamy 26 głów, a czerwony powiedział: Razem mamy 25 głów. Jaki kolor skóry miał smok, który nie skłamał?
Żeby nie było, to zadanie pochodzi z konkursu sprzed 8 lat.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: smoki brak rozwiązania

Post autor: Premislav »

Dokładnie jeden smok powiedział prawdę, gdyż więcej niż jeden nie mógł powiedzieć prawdy (bo odpowiedzi się różnią), a wszystkie nie mogły skłamać, gdyż wtedy miałyby razem \(\displaystyle{ 4\cdot 7=28}\) głów, a to jest jedna z odpowiedzi, które padły.
Zatem jedyne możliwości to trzy siódemki i szóstka (wtedy łącznie jest dwadzieścia siedem głów) bądź trzy siódemki i ósemka (ale wtedy wyszłoby łącznie dwadzieścia dziewięć głów, a nie ma takiej odpowiedzi). Zatem łącznie smoki miały dwadzieścia siedem głów, czyli prawdę powiedział zielony smok.

EDIT: poprawiłem „maiły" na „miały", ech, moje znienawidzone słowo, gdyby go nie było, to życie zdawałoby się prostsze.
Ostatnio zmieniony 14 mar 2018, o 15:29 przez Premislav, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MrCommando
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 554
Rejestracja: 5 gru 2016, o 21:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Płock/MiNI PW
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 107 razy

smoki brak rozwiązania

Post autor: MrCommando »

Ja bym to widział tak. Skoro wszystkie smoki podały inne odpowiedzi na to pytanie, to znaczy że dokładnie trzy spośród czterech smoków musiały skłamać (poprawna odpowiedź na to pytanie byłaby tylko jedna). Skoro kłamią tylko smoki o siedmiu głowach, to musiały być tu trzy takie smoki. Daje nam to \(\displaystyle{ 21}\) głów. Ostatni smok, skoro powiedział prawdę, to musiał mieć \(\displaystyle{ 6}\) lub \(\displaystyle{ 8}\) głów. Gdyby miał ich \(\displaystyle{ 8}\), to suma wszystkich głów byłaby równa \(\displaystyle{ 29}\), co jest sprzeczne ze wszystkimi odpowiedziami. Zatem musiał mieć \(\displaystyle{ 6}\) głów - wówczas suma wszystkich głów wynosi \(\displaystyle{ 27}\). Wynikałoby z tego, że prawdę powiedział smok zielony.

EDIT: No cóż, Premislav był pierwszy.
Awatar użytkownika
Bierut
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 26 paź 2006, o 17:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 84 razy

Re: smoki brak rozwiązania

Post autor: Bierut »

Rozwiązanie w ukryciu, jeśli ktoś będzie sam chciał dojść.
Ukryta treść:    
-- 14 marca 2018, 15:31 --O, i już mnie wyprzedziły dwie osoby.
JerzyR
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 14 mar 2018, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kobierzyce

smoki brak rozwiązania

Post autor: JerzyR »

Faktycznie proste. Powiem tylko, że jest to dla klasy 5-6 podstawówki
ODPOWIEDZ