Co w czym jest?

Matematyczne łamigłowki i zagadki...
TheZerter
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 13 paź 2013, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 1 raz

Co w czym jest?

Post autor: TheZerter »

Są trzy identyczne kosze. W jednym są jabłka, w drugim pomarańcze, w trzecim jabłka i pomarańcze. Nie wiadomo, w którym koszu co się znajduje. Ile najmniej owoców trzeba wyciągnąć, żeby jednoznacznie stwierdzić, w którym co jest. Przyjąć, że kosze mają nieskończoną pojemność.
Awatar użytkownika
AloneAngel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 630
Rejestracja: 19 mar 2012, o 17:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 176 razy

Co w czym jest?

Post autor: AloneAngel »

Może chociaż ten kawałek jakoś pomoże. Przy wyciągnięciu po jednym owocku z każdego kosza mamy dwie możliwości:
(*) dwa jabłka i pomarańcza - wtedy w koszu z którego wyciągnęliśmy pomarańczę są same pomarańcze (a w dwóch pozostałych jabłka i miks);
(*) dwie pomarańcze i jabłko - wtedy w koszu z którego wyciągnęliśmy jabłko są same jabłka (a w dwóch pozostałych pomarańcze i miks);
I teraz nie wiemy w którym z pozostałych koszy jest co, bo możemy cały czas z obu wyciągać to samo. Pewnie da się to jakoś sprytnie zrobić, ale na chwilę obecną nie widzę.
Ostatnio zmieniony 8 lip 2016, o 00:15 przez AloneAngel, łącznie zmieniany 1 raz.
TheZerter
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 13 paź 2013, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 1 raz

Co w czym jest?

Post autor: TheZerter »

Osobie, która zadała mi tą zagadkę, przedstawiłem tą myśl, ale nie została mi ona uznana za poprawną
athame
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 576
Rejestracja: 2 lut 2012, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 64 razy

Co w czym jest?

Post autor: athame »

Nie trzeba nic wyciągać - wystarczy zajrzeć do koszy. Jeśli to niedozwolone to wymagana ilość owców dąży do nieskończoności (wystarczy że z kosza mieszanego, za każdym razem wyciągniesz taki sam owoc).
Awatar użytkownika
AloneAngel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 630
Rejestracja: 19 mar 2012, o 17:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 176 razy

Co w czym jest?

Post autor: AloneAngel »

athame pisze:Nie trzeba nic wyciągać - wystarczy zajrzeć do koszy.
To też by raczej nie pomogło, bo w koszu w którym jest miks mogłoby z wierzchu być przeliczalnie wiele jabłek, a pod nimi pomarańczki. Więc zaglądając do nich nie wiedzielibyśmy czy jest to kosz z miksem, czy tylko z jabłkami. Ale tak jak kolega pisał, wydaje mi się, że nie da się tego stwierdzić na podstawie wyciągnięcia skończonej liczby owoców z koszy.
ODPOWIEDZ