Zagadka na logiczne myślenie, dość absurdalna

Matematyczne łamigłowki i zagadki...
an76
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 28 maja 2015, o 00:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Zagadka na logiczne myślenie, dość absurdalna

Post autor: an76 »

Witam wszystkich serdecznie,

Ostatnio natknąłem się na tego typu zagadkę. Wiem, że brzmi ona absurdalnie i nielogicznie, ale może znajdzie się ktoś, kto zdoła mi pomóc

Zagadka brzmi następująco: "Jeżeli \(\displaystyle{ 72 = 87}\), to \(\displaystyle{ 87}\) będzie zawsze wynosić \(\displaystyle{ 28}\). Jeśli \(\displaystyle{ 28}\) chce zostać \(\displaystyle{ 27}\), to nie może już być \(\displaystyle{ 28}\), ponieważ zmniejszyło się o jedną wartość, więc \(\displaystyle{ 72}\) nie równa się więcej \(\displaystyle{ 87}\), zaś \(\displaystyle{ 72}\) jest w rzeczywistości \(\displaystyle{ 71}\), które \(\displaystyle{ = 86}\). Zaokrąglamy to najbliższej dziesiątki. Jaki numer otrzymamy?"

Wiem także, że błędnymi odpowiedziami są: \(\displaystyle{ 0, 1, 10, 16, 20, 26, 30, 40, 42, 50, 60, 70, 74, 80, 85}\) i \(\displaystyle{ 90}\).
Ostatnio zmieniony 28 maja 2015, o 09:30 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa do wszystkich wyrażeń matematycznych.
Everard
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 166
Rejestracja: 11 lip 2007, o 22:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom
Pomógł: 49 razy

Zagadka na logiczne myślenie, dość absurdalna

Post autor: Everard »

"Logicznie" rzecz biorąc, z faktu że \(\displaystyle{ 72=87}\) możesz dostać jako odpowiedź każdą liczbę (bo wszystkie są sobie równe). Pytanie "Jaki numer otrzymamy" nie ma sensu - otrzymamy skąd?

Jakkolwiek nie lubię psuć  zabawy, zagadka z logiką nie ma nic wspólnego, a ma wiele wspólnego z podchwytliwymi pytaniami które można zinterpretować na tysiąc sposobów, ale tylko jeden jest "poprawny".
athame
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 576
Rejestracja: 2 lut 2012, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 64 razy

Zagadka na logiczne myślenie, dość absurdalna

Post autor: athame »

Ułatwię trochę... wybierz poprawną odpowiedź ze zbioru:
\(\displaystyle{ \{2, 7, 9, 15\}}\)
ODPOWIEDZ