Spadek dla żony i dzieci

Matematyczne łamigłowki i zagadki...
virtue
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 229
Rejestracja: 3 cze 2012, o 18:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 32 razy

Spadek dla żony i dzieci

Post autor: virtue »

Umierający człowiek zostawił 960 szylingów i ciężarną żonę. Przed śmiercią polecił, że jeśli urodzi się chłopiec to dostanie \(\displaystyle{ \frac{3}{4}}\)całości, a jego matka \(\displaystyle{ \frac{1}{4}}\). Gdyby zaś urodziła się córka, miała dostac \(\displaystyle{ \frac{7}{12}}\), a jej matka \(\displaystyle{ \frac{5}{12}}\). Niespodziewanie urodziły się bliznieta - chłopiec i dziewczynka. Ile powinna dostać matka, ile syn, a ile córka?
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Spadek dla żony i dzieci

Post autor: yorgin »

Ukryta treść:    
Edycja: poprawa kwoty syna po zwróceniu uwagi w dalszej części tematu.
Jozekban
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 71
Rejestracja: 14 kwie 2013, o 20:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Barczewo
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 2 razy

Spadek dla żony i dzieci

Post autor: Jozekban »

yorgin pisze:
Ukryta treść:    
Chyba jest błąd przy obliczeniu z synem.

Ja zrobiłem tak:
\(\displaystyle{ \frac{1}{4}x + \frac{3}{4}x + \frac{5}{12}x + \frac{7}{12}x =2x\\
2x=960\\
x=480\\\\
( \frac{1}{4} + \frac{5}{12} ) \cdot 480 = 320\\\\
\frac{3}{4} \cdot 480 = 360\\\\
\frac{7}{12} \cdot 480 = 280\\\\}\)
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Spadek dla żony i dzieci

Post autor: yorgin »

Jozekban pisze: Ja zrobiłem tak:
\(\displaystyle{ \frac{1}{4}x + \frac{3}{4}x + \frac{5}{12}x + \frac{7}{12}x =2x\\
2x=960\\
x=480\\\\
( \frac{1}{4} + \frac{5}{12} ) \cdot 480 = 320\\\\
\frac{3}{4} \cdot 480 = 360\\\\
\frac{7}{12} \cdot 480 = 280\\\\}\)
To rozwiązanie nie zachowuje propocji w spadkach dla poszczególnych osób. Nie można go więc uznać za poprawne.

P.S. Byłoby fajnie, gdybyś opisał, czym jest \(\displaystyle{ x}\) oraz kto ile dostaje w spadku. Łyse liczby nic nie mówią jeżeli nie są opisane.
krl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 609
Rejestracja: 10 lis 2009, o 22:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 135 razy

Spadek dla żony i dzieci

Post autor: krl »

Ja odniosę się do zagadnienia praktycznie i pragmatycznie, traktując polecenia umierającego człowieka z pierwszego postu jako testament i stosując doń reguły logiki (to może być pewne nadużycie, bo prawnicy z logiką często są na bakier). No więc, skoro urodziły się bliźnięta różnej płci, to testament stał się wewnętrznie sprzeczny (bo urodził się zarówno chłopiec jak i dziewczynka). To mogłoby być podstawą do jego unieważnienia. Po takim unieważnieniu, stosując zasady dziedziczenia ustawowego (w prawie polskim):

matka i każde z dzieci otrzymałyby po jednej trzeciej spadku, czyli po 320 szylingów. Nie wiem, co w takim razie mówi prawo innych krajow (szylingi: Austria? Anglia?).
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Spadek dla żony i dzieci

Post autor: Kartezjusz »

Dodajmy,że postanowienia woli są wykonane ,ale testament jest niewykonalny, bo dajemy złamane szylingi.
virtue
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 229
Rejestracja: 3 cze 2012, o 18:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 32 razy

Spadek dla żony i dzieci

Post autor: virtue »

Jest to zadanie z pewnej książki, są dwa warianty odp, mi wyszedł ten pierwszy.
Ukryta treść:    
Ostatnio zmieniony 8 maja 2014, o 14:21 przez virtue, łącznie zmieniany 1 raz.
rogal4
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 23 gru 2011, o 00:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska

Spadek dla żony i dzieci

Post autor: rogal4 »

virtue pisze: Ile powinna dostać matka, ile syn, a ile córka?
Cóż począć? Gdyby znalazł się sponsor dokładający do spadku drugie tyle, to każde otrzymałoby wedle zapisu. Skoro jednak kwota do podziału nie jest dwukrotnie większa, to muszą się zadowolić połową oczekiwanej (w proporcji 7:8:9).
Ostatnio zmieniony 8 maja 2014, o 18:04 przez rogal4, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Spadek dla żony i dzieci

Post autor: yorgin »

virtue pisze:Jest to zadanie z pewnej książki, są dwa warianty odp, mi wyszedł ten pierwszy.
Ukryta treść:    
Ja znam podobne zadanie z innej książki i jest ono rozwiązane w sposób analogiczny do tego, który przedstawiłem wyzej. Dlatego podtrzymuję swoje rozwiązanie jako poprawne, choć istotnie niewykonalne ze wzlgędu na ułamkowe części szylingów.
virtue
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 229
Rejestracja: 3 cze 2012, o 18:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 32 razy

Spadek dla żony i dzieci

Post autor: virtue »

yorgin
W przedstawionym przez Ciebie rozwiązaniu stosunek spadku syna do matki wynosi 4:1, czyli jest wyższy niż gdyby tylko urodził się syn(3:1)a stosunek spadku matki do córki jest taki sam jakby ur się tylko córka. Więc nie wydaje mi się aby to rozwiązanie było poprawne.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Spadek dla żony i dzieci

Post autor: yorgin »

virtue pisze: W przedstawionym przez Ciebie rozwiązaniu stosunek spadku syna do matki wynosi 4:1, czyli jest wyższy niż gdyby tylko urodził się syn(3:1)
Cóż, \(\displaystyle{ x}\) policzyłem poprawnie, ale po prostu źle zapisałem kwotę syna (pomnożyłem z jakiegoś powodu iska przez cztery, nie przez trzy). Powinno być \(\displaystyle{ \frac{4800}{9}}\). Wtedy wszystko dalej się zgadza.
Kmitah
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 179
Rejestracja: 16 lut 2012, o 16:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suwałki / Białystok
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 28 razy

Spadek dla żony i dzieci

Post autor: Kmitah »

krl pisze: No więc, skoro urodziły się bliźnięta różnej płci, to testament stał się wewnętrznie sprzeczny (bo urodził się zarówno chłopiec jak i dziewczynka). To mogłoby być podstawą do jego unieważnienia.
Nie zgadzam się. Testament nie wyklucza możliwości urodzenia się bliźniaków. Mówi, co zrobić, jeśli urodzi się chłopiec, a co, gdy rodzi się dziewczynka, a urodzenie się bliźniaków oznacza urodzenie się jednocześnie i chłopca, i dziewczynki.

Uważam, że w tym zadaniu nie ma jednego słusznego rozwiązania. Możliwych jest kilka podziałów majątku i każdy da się poprzeć jakimiś argumentami, jak i jakimiś argumentami uznać za niesprawiedliwy czy niezgodny z wolą ojca.
ODPOWIEDZ