3 domki...

Matematyczne łamigłowki i zagadki...
Awatar użytkownika
DEXiu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1174
Rejestracja: 17 lut 2005, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 69 razy

3 domki...

Post autor: DEXiu »

Hmm. Undre ale nawet jeśli powiększymy kwadraty/zmniejszymy "pętle" to i tak będize lipa bo rozwiązanie sprowadzi się do tego, które zaproponował qsiarz, tj. "rury" będą przechodziły między domkami a nie ze "źródła" do domku.
Awatar użytkownika
Bierut
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 26 paź 2006, o 17:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 84 razy

3 domki...

Post autor: Bierut »

Widzidzisz Undre? DEXiu ma takie zdanie jak ja. I nie mów, że niepotrzebnie się czepiam, bo każdy wie, o co dokładnie chodzi w tym zadaniu, a ty tylko prubujesz znaleść jakąkolwiek nieścisłość.

W zadaniu chodzi oto, by: od gazu poprowadzić linię do I domku, od gazu poprowadzić linię do II domku, od gazu poprowadzić linię do III domku i tak samo należy postępować w przypadku wody i prądu.
Awatar użytkownika
Undre
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1430
Rejestracja: 15 lis 2004, o 02:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja:
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 92 razy

3 domki...

Post autor: Undre »

Jak pisałem, że widzę rozwiązanie, odnosiłem się stricte do samego ujęcia zagadki w pierwszym poście. Faktycznie moja koncepcja sprowadza się do rozwiązania qsiarza.
Cóż no, zagadka nie ma w takim układzie rozwiązania Na gruncie teorii grafów na pewno się to da udowodnić.
Natomiast jedno jest dla mnie oczywiste :
Bierut pisze:a ty tylko prubujesz znaleść jakąkolwiek nieścisłość.
w zadaniu jest "nieścisłość logiczna" ( że tak to nazwę ) bowiem kto by od jednej elektrowni do każdego domu prowadził osobną rurę ?
khorh
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 4 paź 2006, o 17:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: znienacka
Podziękował: 2 razy

3 domki...

Post autor: khorh »

nei ma takiej niescislosci do konca bo rura moze sie rozdzielac jak widac w moim 2 rysunku linia niebieska
Awatar użytkownika
Bierut
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 26 paź 2006, o 17:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 84 razy

3 domki...

Post autor: Bierut »

Według mnie nie ma tej nieścisłości, bo na potrzeby zadania można stworzyć taką elektrownię. W ostateczności ktoś jak by się uparł, to by też w życiu stworzył taką elektrownię.
Awatar użytkownika
qsiarz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 202
Rejestracja: 15 kwie 2006, o 15:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 18 razy

3 domki...

Post autor: qsiarz »

w dodatku z elektrowni to kable a nie rury
kucierek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 18 gru 2006, o 13:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stargard Szczecinski

3 domki...

Post autor: kucierek »



czy tak moze byc??
Awatar użytkownika
Undre
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1430
Rejestracja: 15 lis 2004, o 02:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja:
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 92 razy

3 domki...

Post autor: Undre »

Z zielonej powinna isc chyba osobno kazda linia do jednego domku, przynajmniej tak mi wmawiano wczesniej
ewe
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 8 mar 2007, o 10:53
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Świętokrzyskie

3 domki...

Post autor: ewe »

Czy ktoś może wymyslił już rozwiązanie do tej zagadki, bo mi ciągle jedna jedna linia zostaje:( , a mój kolega twierdzi że to da się zrobić, tylko jak??
Awatar użytkownika
DEXiu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1174
Rejestracja: 17 lut 2005, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 69 razy

3 domki...

Post autor: DEXiu »

ewe ==> No to się nie męcz bo kolega delikatnie mówiąc nie ma racji. Nie da się tego wykonać (oczywiście bez przekrętów i jakichś dziwnych nielogicznych kombinacji). Na życzenie wrzucę dowód niewykonalności (albo prześlę na PW)
niewiadomo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 119
Rejestracja: 17 paź 2006, o 17:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z nikąd
Podziękował: 7 razy

3 domki...

Post autor: niewiadomo »

napisz tu jak mozesz, bo ja tez slyszałem to zadanie i że ma rozwiazanie....
Awatar użytkownika
DEXiu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1174
Rejestracja: 17 lut 2005, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 69 razy

3 domki...

Post autor: DEXiu »

Na początek twierdzenie Eulera:
Dla dowolnej sieci na płaszczyźnie (sieć czyli zbiór punktów \(\displaystyle{ A_{1},A_{2},...A_{n}}\) połączonych ze sobą liniami w taki sposób, aby linie te nie miały punktów wspólnych poza \(\displaystyle{ A_{1},A_{2},...A_{n}}\) oraz aby z każdego punktu można było po tych liniach dotrzeć do każdege innego punktu (warunek spójności grafu)) zachodzi równość:
\(\displaystyle{ n-r+s=2}\)
gdzie \(\displaystyle{ n}\) oznacza ilość punktów (wierzchołków grafu), \(\displaystyle{ r}\) to ilość linii (krawędzi grafu), a \(\displaystyle{ s}\) ilość obszarów na jakie została podzielona płaszczyzna tymi liniami.
(twierdzenie przyjmiemy bez dowodu, gdyż jest on stosunkowo nietrudny)

Mamy połączyć każdy z trzech domków z trzema kolorowymi punktami, więc krawędzi będzie 9, a wierzchołków 6. Zatem na mocy tw. Eulera obszarów będzie 5. Każdy z tych obszarów będzie ograniczony co najmniej czterema krawędziami, bo z warunków zadania wiemy, że żadne dwa domy ani dwa kolorowe punkty nie mogą być bezpośrednio połączone ze sobą. Zatem liczba krawędzi musi być nie mniejsza od \(\displaystyle{ \frac{5\cdot4}{2}=10}\). Sprzeczność, bo krawędzi jest dokładnie 9.
ewe
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 8 mar 2007, o 10:53
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Świętokrzyskie

3 domki...

Post autor: ewe »

DEXiu pisze:ewe ==> No to się nie męcz bo kolega delikatnie mówiąc nie ma racji. Nie da się tego wykonać (oczywiście bez przekrętów i jakichś dziwnych nielogicznych kombinacji). Na życzenie wrzucę dowód niewykonalności (albo prześlę na PW)
Dzięki za informację, ja też wszędzie szukałam i wiem że z matematycznego punktu widzenia tej zagadki nie da się rozwiązac, ale i tak będę próbowac się dowiedzieć, jaki tam jest przekręt i jak wygląda to jego rozwiązanie [/b]
Dj_Roll
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 12 maja 2008, o 16:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wrocław

3 domki...

Post autor: Dj_Roll »

słuchajcie mam chyba rozwiązanie jeśli ktoś chce pisać na PW
Awatar użytkownika
DEXiu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1174
Rejestracja: 17 lut 2005, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 69 razy

3 domki...

Post autor: DEXiu »

Ehh. To zamiast chować je dla siebie i wybranych może podzieliłbyś się tym "odkryciem" z nami? I przy okazji dowiemy się, jaki przekręt zastosowałeś
ODPOWIEDZ