Książka do analizy funkcjonalnej

Analiza funkcjonalna, operatory liniowe. Analiza na rozmaitościach. Inne zagadnienia analizy wyższej
Awatar użytkownika
jcubic
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 20 gru 2011, o 12:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 11 razy

Książka do analizy funkcjonalnej

Post autor: jcubic »

Witam, Czy ma ktoś z was książkę do analizy funkcjonalnej, gdzie byłoby opisane Twierdzenie Riesza-Fischera?
Piszę artykuł do Wikipedii, zostałem poproszony o dodanie źródeł. Szukałem na Chomikuj książki do analizy funkcjonalnej,
ale żadne nie miało opisane tego twierdzenia.

Tutaj link do artykułu

Kod: Zaznacz cały

https://pl.wikipedia.org/wiki/Twierdzenie_Riesza-Fischera
na En Wiki jest więcej informacji.
Są źródła ale nie udało mi się znaleźć polskiego tłumaczenia (wolałbym polskie źródło chyba że nic nie znajdę).

W związku z tym ma prośbę jeśli masz książkę do analizy funkcjonalnej, czy mogłbyś sprawdzić czy masz opisane to twierdzenie i czy mógłbyś zrobić scan albo zdjęcie strony (wystarczy telefonem, nowoczesne smartfony mają dość dużą rozdzielczość). I chciałbym dostać informacje co to za książką abym mógł dodać odpowiedni przypis.

Dodam że definicja została dodana na podstawie

Kod: Zaznacz cały

https://mat.ug.edu.pl/~szafran/anFunkII.pdf
nie mam pojęcia czy to jest poprawna definicja. Dlatego chciałbym mieć dostęp do jakieś książki.

Dodam że nie wiem nic o analizie funkcjonalnej, więc nie mam jak sprawdzić czy to jest poprawne czy nie. Książka by dużo pomogła, bo to wiarygodne źródło.
Awatar użytkownika
Spektralny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3976
Rejestracja: 17 cze 2011, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Praga, Katowice, Kraków
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 929 razy

Re: Książka do analizy funkcjonalnej

Post autor: Spektralny »

Po polsku jest ciężko. W książce Równania całkowe i ich zastosowania Witolda Pogorzelskiego to twierdzenie jest omówione ale w wersji bardziej abstrakcyjnej, która podana jest w książce Garlinga Analysis on Polish Spaces and an Introduction to Optimal Transportation (Theorem 8.3.8).
Awatar użytkownika
jcubic
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 20 gru 2011, o 12:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 11 razy

Re: Książka do analizy funkcjonalnej

Post autor: jcubic »

Wielkie dzięki sprawdzę, w między czasie udało mi się dostać do książki History of Analysis (dzięki Grantowi Wikipedii, bo książka kosztowała ponad 400zł) było tam opisane to twierdzenie ale też nie do końca tak jak na Angielskiej Wikipedii. Tyle co udało mi się dowiedzieć to twierdzenia wygląda teraz totalnie inaczej niż jak zostało zdefiniowane.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7910
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1670 razy

Re: Książka do analizy funkcjonalnej

Post autor: janusz47 »

Jest taki przyjazny podręcznik do ANALIZY FUNKCJONALNEJ - notatki do wykładu Jacka Chmielińskiego Wydawnictwa Naukowego Akademii Pedagogicznej Kraków 1999 r.

Na stronie 100 mamy podane twierdzenie RIESZA-FISHERA.

Proszę podać swój e-mail, wykonam zdjęcie strony i prześlę z odnośnikami do wzorów 3.3 i 3.4.
Awatar użytkownika
jcubic
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 20 gru 2011, o 12:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 11 razy

Re: Książka do analizy funkcjonalnej

Post autor: jcubic »

Wielkie dzięki mój adres: jcubic@onet.pl
ODPOWIEDZ