Pytanie o znaczenie terminu

Analiza funkcjonalna, operatory liniowe. Analiza na rozmaitościach. Inne zagadnienia analizy wyższej
mmss
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 170
Rejestracja: 1 lis 2018, o 15:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 2 razy

Pytanie o znaczenie terminu

Post autor: mmss »

Dzień dobry drodzy forumowicze,

niestety muszę zetknąć się z kilkoma tekstami naukowymi w najbliższym czasie które będą dotyczyć operatorów nieograniczonych i ograniczonych i w tym wszystkim słowem klucz jest " Rozwiązalny operator ".

Co to znaczy w ścisłym znaczeniu? Prowadzący mi powiedział że w w polskim tłumaczeniu termin "Ściśle rozwiązalne operatory" co wiem że w angielskim tłumaczeniu ma odpowiednik "Excatly solvable operators" - jak to rozumieć matematyczne - definicyjnie, na poziomie 2,3 roku studiów matematycznych/fizycznych? Jak nie da się na takim poziomie - to po prostu jak to powinno się rozumieć.

A jeśli "Excatly solvable operators" to co innego niż "solvable operators" to czy mógłbym poprosić o nakreślenie różnic w tych terminach?

Bardzo dziękuje za pomoc.
Awatar użytkownika
Gosda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 340
Rejestracja: 29 cze 2019, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Oulu
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 60 razy

Re: Pytanie o znaczenie terminu

Post autor: Gosda »

Liniowy operator różniczkowy

\(\displaystyle{ T = \sum_{k = 1}^n Q_k(z) \cdot \frac{\mathrm{d}^k}{\mathrm{d}z^k}}\)

nazywamy ściśle rozwiązalnym (exactly solvable), jeżeli stopień wielomianu \(\displaystyle{ Q_k}\) wynosi co najwyżej \(\displaystyle{ k}\), przy czym co najmniej jeden z nich jest dokładnie stopnia \(\displaystyle{ k}\). Nie wiem, czemu pytasz, można się nadziać na to pojęcia przy okazji problemu Bochnera-Kralla.
mmss
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 170
Rejestracja: 1 lis 2018, o 15:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 2 razy

Re: Pytanie o znaczenie terminu

Post autor: mmss »

Moje pytanie jest związane z rozwiązywalnością równań w mechanice kwantowej. Temat mojej pracy licencjackiej jest związany ze ściśle rozwiązalnymi operatorami Diraca i prawdę mówiąc - zastanawiam się o jakich w ogóle mowa.
ODPOWIEDZ