Udowodnij, że pierwiastek do kwadratu się redukuje

Analiza funkcjonalna, operatory liniowe. Analiza na rozmaitościach. Inne zagadnienia analizy wyższej
fendur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 6 paź 2015, o 20:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 6 razy

Udowodnij, że pierwiastek do kwadratu się redukuje

Post autor: fendur »

\(\displaystyle{ \left( \sqrt[2]{a}\right) ^{2} = a}\)
Jak to udowodnić?
przyjęliśmy na zajęciach definicję pierwiastka:

\(\displaystyle{ \sqrt[n]{x} = b}\)
\(\displaystyle{ b=\sup\left( A\right)}\)
\(\displaystyle{ A = \left\{b \,| \, b ^{n} \le x \right\}}\)

Jestem na pierwszym roku, więc jestem zielony w takich dowodach. W liceum liczyliśmy deltę.
Nie wiem czy nie pomyliłem działów. Ale do innych działów ten temat nie pasował.

edit: zapomniałem dodać że \(\displaystyle{ a}\) jest dodatnie
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Udowodnij, że pierwiastek do kwadratu się redukuje

Post autor: SlotaWoj »

fendur pisze:\(\displaystyle{ A=\left\{b\ {\red{|}}\black\ b^n\le x\right\}}\)
A co oznacza znak zaznaczony na czerwono?
Awatar użytkownika
M Ciesielski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2524
Rejestracja: 21 gru 2005, o 15:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom
Podziękował: 44 razy
Pomógł: 302 razy

Udowodnij, że pierwiastek do kwadratu się redukuje

Post autor: M Ciesielski »

"Takich, że"
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Udowodnij, że pierwiastek do kwadratu się redukuje

Post autor: SlotaWoj »

@M Ciesielski
Dziękuje za wyjaśnienie, chociaż spodziewałem się go od autora wątku.
Kiedyś mnie uczono i, jak się orientuję, to nadal i to powszechnie do oznaczania frazy „takich że” jest używany znak : (dwukropek).
Ostatnio zmieniony 19 paź 2015, o 21:35 przez SlotaWoj, łącznie zmieniany 1 raz.
matmatmm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2282
Rejestracja: 14 cze 2011, o 11:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 351 razy

Udowodnij, że pierwiastek do kwadratu się redukuje

Post autor: matmatmm »

Musisz udowodnić, że funkcja \(\displaystyle{ x\mapsto x^n}\) jest ciągła. A potem, że funkcja ciągła ma własność Darboux. Stąd będzie wynikać, że dla każdego \(\displaystyle{ y\ge 0}\) istnieje liczba \(\displaystyle{ x\ge0}\) taka, że \(\displaystyle{ x^2=y}\). A dalej to już łatwo pokazać, że \(\displaystyle{ x}\) musi być kresem górnym twojego zbioru.

Można też atakować to zadanie bezpośrednio, bo dowód, że funkcja ciągła ma własność Darboux przebiega mniej więcej tak: Niech \(\displaystyle{ f(a)<y_0<f(b)}\) (w przypadku \(\displaystyle{ f(a)>y_0>f(b)}\) dowód jest podobny). Rozważmy zbiór \(\displaystyle{ A=\{x\in [a,b]: f(x)<y_0\}}\). Oznaczmy \(\displaystyle{ x_0:=\sup A}\). I teraz pokazuje się, że \(\displaystyle{ f(x_0)=y_0}\). A robi się to przez dojście do sprzeczności w przypadku \(\displaystyle{ f(x_0)<y_0}\) lub \(\displaystyle{ f(x_0)>y_0}\).

Edit. Poprawa wiadomości. Nie wiem czemu założyłem, że trzeba pokazać tylko, że \(\displaystyle{ \sqrt{2}^2=2}\).

PS. Temat pasuje do działu Granica i ciągłość funkcji.
liu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1330
Rejestracja: 10 paź 2004, o 13:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suchedniów
Pomógł: 104 razy

Udowodnij, że pierwiastek do kwadratu się redukuje

Post autor: liu »

SlotaWoj pisze:@M Ciesielski
Dziękuje za wyjaśnienie, chociaż spodziewałem się go od autora wątku.
Kiedyś mnie uczono i, jak się orientuję, to nadal i to powszechnie do oznaczania frazy „takich że” jest używany znak : (dwukropek).
Używa się powszechnie obydwu wersji, kwestia gustu (\(\displaystyle{ |}\) ma tę zaletę w piśmie odręczno-tablicowym, że lepiej go widać niż dwie kropki), chociaż w literaturze matematycznej coraz rzadziej widać dwukropek. Co gorsza, powszechnie pisze się np. \(\displaystyle{ C = \{ f(X, Y) = 0\}}\) mając na myśli \(\displaystyle{ \{(X,Y): f(X, Y)=0\}}\). Z drugiej strony kiedyś spotykało się zapis \(\displaystyle{ X = \{x\}}\) mając na myśli, że elementy zbioru \(\displaystyle{ X}\) będziemy oznaczali przez \(\displaystyle{ x}\) (np. w starych rosyjskich podręcznikach typu Fichtenholz), a teraz praktycznie każdy powie odruchowo, że \(\displaystyle{ X}\) jest zbiorem jednoelementowym. Notacja ewoluuje, jak język.
ODPOWIEDZ