Miara domknięcia zbioru miary zero

Analiza funkcjonalna, operatory liniowe. Analiza na rozmaitościach. Inne zagadnienia analizy wyższej
MakCis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1023
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 72 razy
Pomógł: 15 razy

Miara domknięcia zbioru miary zero

Post autor: MakCis »

Załóżmy, że \(\displaystyle{ A \subset \mathbb{R}}\) jest zbiorem brzegowym miary Lebesgue'a zero. Co można powiedzieć o mierze zbioru \(\displaystyle{ \text{Cl}A}\)?

Oczywiście mamy \(\displaystyle{ \lambda(\text{Cl}A) \ge 0}\). Z brzegowości \(\displaystyle{ \text{Int}A=\emptyset}\) ale nie za bardzo wiem jak mam to wykorzystać w poszukiwaniu ograniczenia na \(\displaystyle{ \lambda(\text{Cl}A)}\). Intuicyjnie obstawiałbym, że \(\displaystyle{ \lambda(\text{Cl}A) \le \text{sup}A}\) albo nawet \(\displaystyle{ \lambda(\text{Cl}A) \le \text{sup}A - \text{inf}A}\) ale to tylko takie moje przemyślenia...
szw1710

Miara domknięcia zbioru miary zero

Post autor: szw1710 »

Zbiór liczb wymiernych jest brzegowy i ma miarę zero jako zbiór przeliczalny. Jego domknięciem jest całe \(\displaystyle{ \RR}\), więc ma miarę nieskończoną.

\(\displaystyle{ \QQ\cap[a,b]}\) też jest brzegowy i ma miarę zero. Domknięciem jest \(\displaystyle{ [a,b]}\) i ma miarę pełną, czyli \(\displaystyle{ b-a}\).

Zbiór skończony jest brzegowy i ma miarę zero. Jest domknięty, więc domknięcie też ma miarę zero.
MakCis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1023
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 72 razy
Pomógł: 15 razy

Miara domknięcia zbioru miary zero

Post autor: MakCis »

Czyli wniosek stąd taki, że o mierze domknięcia tak naprawdę nie wiemy nic, bo może być dowolną liczbą nieujemną?
szw1710

Miara domknięcia zbioru miary zero

Post autor: szw1710 »

Właśnie. Także nieskończonością.

Miara i topologia to dwie różne rzeczy. Owszem, miary definiujemy m. in. na sigma-ciele zbiorów borelowskich, które w konstrukcji ma zbiory domknięte. Ale różne są własności topologiczne, a różne teoriomiarowe.
ODPOWIEDZ