Zastosowanie całki pojedynczej

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
Vapikra
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 8 cze 2022, o 20:20
Płeć: Kobieta
wiek: 100

Zastosowanie całki pojedynczej

Post autor: Vapikra »

Zastosowania całki POJEDYNCZEJ

W pączkarni dzienne zapotrzebowanie na mąkę przedstawia poniższy wykres. Oblicz całkowite dzienne zużycie mąki oraz przeciętne dzienne zużycie mąki w pączkarni.

W pączkarni dzienne zapotrzebowanie na mąkę przedstawia poniższy wykres. Oblicz całkowite dzienne zużycie mąki oraz przeciętne dzienne zużycie mąki w pączkarni.
W pączkarni dzienne zapotrzebowanie na mąkę przedstawia poniższy wykres. Oblicz całkowite dzienne zużycie mąki oraz przeciętne dzienne zużycie mąki w pączkarni.

Z każdego obszaru (np. prostokąta od 2:00 do 3:00) należy stworzyć całkę, a po policzeniu każdej trzeba zsumować wynik z wszystkich (całek).
Ostatnio zmieniony 8 cze 2022, o 21:07 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Nie podpinaj się pod cudze tematy.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Zastosowanie całki pojedynczej

Post autor: Niepokonana »

Nie do końca rozumiem po co całkować, skoro mamy na wykresie tylko trapezy i trójkąty. Przy czym ten wykres jest niedobry, bo nie można odczytywać spomiędzy podziałek.

Dodano po 1 minucie 48 sekundach:
Jakby się uprzeć to mamy na wykresie w niezerowych odcinkach tylko 5 trapezów.
Vapikra
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 8 cze 2022, o 20:20
Płeć: Kobieta
wiek: 100

Re: Zastosowanie całki pojedynczej

Post autor: Vapikra »

Jeżeli chodzi o słabą jakość / rozdzielczość wykresu, to tylko w takiej opcji mogę go udostępnić. Po kliknięciu na rysunek jest już trochę lepsza rozdzielczość.

Mam podpowiedź, w jaki sposób trzeba rozwiązać to zadanie - wyznaczenie z każdego obszaru/figury (z wykresu od godziny np. 8:00 do 9:00) całki, czyli z kaźdej "godziny".
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Zastosowanie całki pojedynczej

Post autor: Niepokonana »

Nie nie nie. Chodzi o to, że np. godzinę 12:00 masz w połowie kratki a nie na linii kratki i mi się to nie podoba. Chociaż, czy to coś zmienia, nie wiem.
No dobrze. Ale po co całki ja się pytam? Wygugluj sobie wzór na pole trapezu.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34285
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Zastosowanie całki pojedynczej

Post autor: Jan Kraszewski »

Niepokonana pisze: 8 cze 2022, o 22:29np. godzinę 12:00 masz w połowie kratki a nie na linii kratki i mi się to nie podoba.
No i co z tego? Przecież to nie jest projekt inżynierski. Wykres jest dobrze opisany.

Inna sprawa, że całki tutaj to jak w dowcipie o polu koła. Vapikra, skąd jest to zadanie?

JK
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Zastosowanie całki pojedynczej

Post autor: Niepokonana »

Jan Kraszewski pisze: 8 cze 2022, o 22:34 Inna sprawa, że całki tutaj to jak w dowcipie o polu koła.
Właśnie o to mi chodzi, ale autor tematu mi nie wierzy. Jest dobrze opisany, ale brzydki wykres. Najlepiej usunąć z niego kratki i będzie dobrze.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34285
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Zastosowanie całki pojedynczej

Post autor: Jan Kraszewski »

Niepokonana pisze: 8 cze 2022, o 22:47 Właśnie o to mi chodzi, ale autor tematu mi nie wierzy.
Autorka.

Nie o to chodzi, że nie wierzy, to nie ona wymyślała polecenie użycia całek.

JK
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Zastosowanie całki pojedynczej

Post autor: Niepokonana »

No to co. Robimy całki oznaczone najpierw z zera, potem z liniowej, potem stałej itd.

Dodano po 11 minutach 41 sekundach:
Ok, rozpiszę, jak ja to widzę. Dzielimy wykres na przedziały, ale widać, że jest już podzielony. Całka określona z funkcji równej zero jest równa zero, czyli tam na końcach będą całki z zera. Całki oznaczone z każdego przedziału liczymy oddzielne. Są to całki z funkcji liniowych lub stałych (stała też jest liniowa, ale będzie miała inną całkę niż liniowa niestała). Do policzenia każdej z tych całek korzystamy z podstawowych wzorów (potrzebne będą dwa wzory). Pamiętamy o odpowiednich granicach całkowania. Potem jak wszystkie te całki policzymy to je do siebie dodajemy i to nam daje ostateczną odpowiedź.

Dodano po 20 minutach 17 sekundach:
Autorko, jak nie rozumiesz, to mów, ale jeśli rozumiesz mniej więcej, co to jest całka oznaczona, to będzie ok. A tym, że to się nazywa całka pojedyncza, to się na tym etapie nie przejmuj.
ODPOWIEDZ