Nie rozumiem przekształcenia

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
Bitinful
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 107
Rejestracja: 22 lis 2009, o 17:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 25 razy
Pomógł: 4 razy

Nie rozumiem przekształcenia

Post autor: Bitinful »

Witam, przepraszam jeśli w złym temacie. Nie rozumiem pewnego przekształcenia, które pojawiło się w pewnej książce. Spędziłem kilka godzin próbując to rozwikłać ale na marne. Mianowicie:

\(\displaystyle{ ... = e^{ \frac{w^2}{2} } \int_{- \infty }^{w}\left( \int_{- \infty }^{x} h'(t)\Phi(t)dt - \int_{x}^{\infty}h'(t)(1-\Phi(t))dt \right)e ^{- \frac{x^2}{2} } dx = \\ = -\sqrt{2\pi}e^{ \frac{w^2}{2} }(1-\Phi(w)) \int_{- \infty }^{w}h'(t)\Phi(t)dt -\sqrt{2\pi}e^{ \frac{w^2}{2} }\Phi(w) \int_{w }^{ \infty }h'(t)(1-\Phi(t))dt = ... }\)

Funkcja \(\displaystyle{ h}\) jest mierzalna o wartościach rzeczywistych. \(\displaystyle{ \Phi(t)}\) to dystrybuanta standardowego rozkładu normalnego. Domyślam się, że chodzi o tw. Fubiniego, oraz fakt, że

\(\displaystyle{ \int_{- \infty }^{w} \frac{1}{\sqrt{2\pi}}e^{ -\frac{x^2}{2} }dx = \Phi(w) }\).

Być może jest w tym przekształceniu błąd, albo czegoś nie widzę. Mało ćwiczyliśmy tw. Fubiniego więc może mi brakować wiedzy. Bardzo proszę o wyjaśnienie skąd bierze się takie przejście.
matmatmm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2282
Rejestracja: 14 cze 2011, o 11:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 351 razy

Re: Nie rozumiem przekształcenia

Post autor: matmatmm »

Udało mi się to trochę przekształcić. Otrzymałem prawie żądaną postać, ale pewnie jest tu masa błędów. Tak czy inaczej mam nadzieję, że załapiesz zasadę, skąd się wzięło to przekształcenie. Przy okazji dopytam jeszcze, czy są może jakieś dodatkowe założenia o \(\displaystyle{ h}\)?

\(\displaystyle{ \int_{-\infty}^xh'(t)\phi(t)\dd t-\int_{x}^{\infty}h'(t)(1-\phi(t))\dd t= \int_{-\infty}^xh'(t)\phi(t)\dd t- \int_x^{\infty}h'(t)\dd t+\int_x^{\infty}h'(t)\phi(t)\dd t =\int_{\RR}h'(t)\phi(t)\dd t-\int_x^{\infty}h'(t)\dd t}\)


\(\displaystyle{ \int_{-\infty}^w\left(\int_{\RR}h'(t)\phi(t)\dd t \right) e^{-\frac{x^2}{2}}\dd x=\int_{\RR}\int_{\RR}h'(t)\phi(t)e^{-\frac{x^2}{2}}\mathcal{X}_{(-\infty,w)}(x)\dd t \dd x=\int_{\RR}\left(\int_{\RR} h'(t)\phi(t)\dd t\right) e^{-\frac{x^2}{2}}\mathcal{X}_{(-\infty,w)}(x) \dd x=}\)
\(\displaystyle{ =\int_{\RR} h'(t)\phi(t)\dd t\int_{-\infty}^we^{-\frac{x^2}{2}}\dd x=\sqrt{2\pi}\phi(w)\int_{\RR}h'(t)\phi(t)\dd t=\sqrt{2\pi}\phi(w)\left( \int_{-\infty}^wh'(t)\phi(t)\dd t + \int_w^{\infty}h'(t)\phi(t)\dd t \right) }\)

\(\displaystyle{ \int_{-\infty}^{w}\left( \int_x^{\infty}h'(t)\dd t\right)e^{-\frac{x^2}{2}}\dd x =\int_{\RR}\int_{\RR}h'(t)e^{-\frac{x^2}{2}}\mathcal{X}_{[x,\infty)}(t)\mathcal{X}_{(-\infty,x)}(w)\dd t \dd x=\int_{\RR}\left( \int_{-\infty}^{w}e^{-\frac{x^2}{2}}\mathcal{X}_{[x,\infty)}(t)\dd x\right)h'(t) \dd t =}\)
\(\displaystyle{ =\int_{\RR} \sqrt{2\pi}(\phi(w)-\phi(t))\mathcal{X}_{(-\infty,w)}(t)h'(t)\dd t =\sqrt{2\pi}\int_{-\infty}^w(\phi(w)-\phi(t)) h'(t)\dd t =\sqrt{2\pi}\phi(w)\int_{-\infty}^wh'(t)\dd t -\sqrt{2\pi}\int_{-\infty}^w h'(t)\phi(t)\dd t}\)


\(\displaystyle{ e^{-\frac{w^2}{2}}\int_{-\infty}^w\left( \int_{\infty}^x h'(t)\phi(t)\dd t - \int_{-\infty}^x h'(t)(1-\phi(t))\dd t\right)e^{-\frac{x^2}{2}}\dd x=e^{-\frac{w^2}{2}}\left( \int_{-\infty}^w\left(\int_{\RR}h'(t)\phi(t)\dd t \right) e^{-\frac{x^2}{2}}\dd x- \int_{-\infty}^{w}\left( \int_x^{\infty}h'(t)\dd t\right)e^{-\frac{x^2}{2}}\dd x \right)=}\)
\(\displaystyle{ =e^{-\frac{w^2}{2}}\left(\sqrt{2\pi}\phi(w) \int_{-\infty}^wh'(t)\phi(t)\dd t +\sqrt{2\pi}\phi(w) \int_w^{\infty}h'(t)\phi(t)\dd t-\sqrt{2\pi}\phi(w)\int_{-\infty}^wh'(t)\dd t +\sqrt{2\pi}\int_{-\infty}^w h'(t)\phi(t)\dd t\right)}\)
Bitinful
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 107
Rejestracja: 22 lis 2009, o 17:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 25 razy
Pomógł: 4 razy

Re: Nie rozumiem przekształcenia

Post autor: Bitinful »

Bardzo dziękuję! Udało mi się w końcu dokładnie to rozpisać i dojść do końcowej postaci! Musiałem trochę zmodyfikować Twoje przekształcenia, które jednak bardzo mi pomogły :) Mianowicie

\(\displaystyle{ \int_{\RR}\left( \int_{- \infty }^{w} e^{- \frac{x^2}{2} } \mathcal{X}_{[x, \infty)}(t) dx \right) h'(t) dt = \int_{- \infty }^{w} h'(t) \left( \int_{- \infty }^{t}e^{- \frac{x^2}{2} }dx \right)dt + \int_{w}^{ \infty } h'(t) \left( \int_{- \infty }^{w} e^{- \frac{x^2}{2} }dx \right) dt }\)

i dalej poszło :D

A co do założeń, przepraszam, zapomniałem jeszcze dodać, że \(\displaystyle{ h}\) jest absolutnie ciągła. Czy to coś zmienia?
matmatmm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2282
Rejestracja: 14 cze 2011, o 11:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 351 razy

Re: Nie rozumiem przekształcenia

Post autor: matmatmm »

Teraz widzę, że moje przekształcenie tego fragmentu było niepoprawne (Ty masz dobrze). A o założenia dla \(\displaystyle{ h}\) pytałem dlatego, że potrzebne jest jakieś założenie, które zapewnia, że funkcja \(\displaystyle{ h'}\) jest całkowalna na \(\displaystyle{ \RR}\). Z tego zdaje się wynika już całkowalność wszystkich funkcji podcałkowych występujących w tych wyrażeniach.
Bitinful
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 107
Rejestracja: 22 lis 2009, o 17:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 25 razy
Pomógł: 4 razy

Re: Nie rozumiem przekształcenia

Post autor: Bitinful »

Rozumiem, dziękuję :)
ODPOWIEDZ