Całka funkcji złożonej - proszę o pomoc!

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
rhcp89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 23 kwie 2015, o 23:05
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 11 razy

Całka funkcji złożonej - proszę o pomoc!

Post autor: rhcp89 »

Dzień dobry,

Dawno już nie całkowałem, Mathematicę też już słabo pamiętam a muszę wyznaczyć całkę oznaczoną:

\(\displaystyle{ \int_{r}^{R} \sqrt{\ln{x}+ \frac{ \pi k h^{2} }{Q} -\ln{r} } \dd x }\)

Muszę to obliczyć dla pewnej organizacji pozarządowej. Mam mało czasu - te obliczenia trzeba szybko wysłać do urzędu.

Wyrażenie pod pierwiastkiem ma zawsze wartość dodatnią, w ogóle zmienna x i wszystkie parametry są zawsze dodatnie.

Jak już jakoś mi się udało w Mathematice zaznaczyć, że wyrazenie podpierwiastkowe jest dodatnie to pojawiał się wynik się wynik z funkcją błędu Gaussa "erf" - nie chcę takich dziwnych rzeczy. Ewentualnie rozwiązanie może być numeryczne.

Dziękuję za pomoc.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Całka funkcji złożonej - proszę o pomoc!

Post autor: a4karo »

Jak chcesz numeryczne wartości to wklep je do Wolframa i już
rhcp89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 23 kwie 2015, o 23:05
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 11 razy

Re: Całka funkcji złożonej - proszę o pomoc!

Post autor: rhcp89 »

Przepraszam pomyliłem się. Rozwiązanie numeryczne nie wchodzi w grę, bo wszystkim parametrom poza "k" nie mogę jeszcze przypisać danej wartości - ta całka ma mi później posłużyć do wyprowadzenia wzoru na "R" względem: "h", "r" , "Q".

No chyba, że można zrobić takie rozwiązanie numeryczne gdzie te parametry pozostają parametrami bez przypisanej konkretnej wartości przed tym całkowaniem numerycznym.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Całka funkcji złożonej - proszę o pomoc!

Post autor: a4karo »

To może spróbuj znaleźć jakąś prosta funkcje, która przybliża funkcje podcalkowa
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4068
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1393 razy

Re: Całka funkcji złożonej - proszę o pomoc!

Post autor: Janusz Tracz »

Zacznę od zdefiniowania \(\displaystyle{ a:=\frac{ \pi k h^{2} }{Q} -\ln{r}}\) co ułatwi zapiski przy jednoczesnym zachowaniu względnej ogólności. Do policzenia jest:

\(\displaystyle{ \int_{r}^{R} \sqrt{\ln x+a} \dd x }\)

Niech \(\displaystyle{ f_a(x)=\sqrt{\ln x+a} }\). Całka nieoznaczona z \(\displaystyle{ f_a(x)}\) jest nieelementarna dlatego dostajesz funkcje typu \(\displaystyle{ \text{erf}}\), gdy próbujesz na siłę liczyć powyższą całkę oznaczoną. Niestety nie wiele można z tym zrobić. Jedyne możliwości to: zamienić \(\displaystyle{ \text{erf}}\) na jeszcze inne dziwactwo lub się przyzwyczaić do \(\displaystyle{ \text{erf}}\). Jeśli jednak dopuszczasz możliwość rozwiązania numerycznego przy jednoczesnym zachowaniu parametrów to mam pewną propozycję. Zauważyłem, że dla dość szerokiego spektrum parametrów \(\displaystyle{ r,R,a}\) zachodzi dość dobre oszacowanie:

\(\displaystyle{ f_a(x) \approx \frac{f_a\left( \frac{r+R}{2} \right) \cdot \left( \frac{4}{r+R}x-2 +4f_a^2\left( \frac{r+R}{2} \right)\right) }{4f_a^2\left( \frac{r+R}{2} \right) } }\)

\(\displaystyle{ \blue{\sqrt{\ln x+a}} \approx \red{\frac{\sqrt{\operatorname{ln}\left( \frac{r+R}{2}\right) +a}\, \left( \frac{4}{r+R}x-2 +4 \operatorname{ln}\left( \frac{r+R}{2}\right) +4 a\right) }{4 \operatorname{ln}\left( \frac{r+R}{2}\right) +4 a}} }\)
obrazkowy dowód:    
Zatem dostaniesz dobre oszacowanie całki którą masz do policzenia gdy policzysz:

\(\displaystyle{ \eqalign{\int_{r}^{R}\frac{\sqrt{\operatorname{ln}\left( \frac{r+R}{2}\right) +a}\, \left( \frac{4}{r+R}x-2 +4 \operatorname{ln}\left( \frac{r+R}{2}\right) +4 a\right) }{4 \operatorname{ln}\left( \frac{r+R}{2}\right) +4 a} \dd x &= \frac{\sqrt{\operatorname{ln}\left( \frac{r+R}{2}\right) +a}}{4 \operatorname{ln}\left( \frac{r+R}{2}\right) +4 a} \int_{r}^{R} \left( \frac{4}{r+R}x-2 +4 \operatorname{ln}\left( \frac{r+R}{2}\right) +4 a\right) \dd x = \cr &= \frac{\sqrt{\operatorname{ln}\left( \frac{r+R}{2}\right) +a}}{4 \operatorname{ln}\left( \frac{r+R}{2}\right) +4 a} \left[ \frac{2x^2}{r+R}+\left(4 \operatorname{ln}\left( \frac{r+R}{2}\right) +4 a-2\right)x \right] \Bigg|_{r}^R
} }\)


Zatem całkiem niezłym przybliżeniem dynamicznie dostosowującym się do parametrów \(\displaystyle{ r,R,a}\) jest:

\(\displaystyle{ \int_{r}^{R} \sqrt{\ln x+a} \dd x \approx \frac{\sqrt{\operatorname{ln}\left( \frac{r+R}{2}\right) +a}}{4 \operatorname{ln}\left( \frac{r+R}{2}\right) +4 a} \left( \left[ \frac{2R^2}{r+R}+\left(4 \operatorname{ln}\left( \frac{r+R}{2}\right) +4 a-2\right)R \right] - \left[ \frac{2r^2}{r+R}+\left(4 \operatorname{ln}\left( \frac{r+R}{2}\right) +4 a-2\right)r \right]\right) }\)

Możesz też spróbować czegoś takiego. Zdefiniujmy \(\displaystyle{ \mathfrak{G}_{r,a}:\left[ e^{-a}, \infty \right)\to \mathfrak{G}_{r,a}\left[ \left[ e^{-a}, \infty \right)\right] }\) jako funkcję górnej granicy całkowania. Czyli funkcję daną wzorem:

\(\displaystyle{ \mathfrak{G}_{r,a}\left( R\right)= \int_{r}^{R} \sqrt{\ln x+a} \dd x}\)

taka funkcja z definicji jest suriekcją, a ponieważ \(\displaystyle{ f_a(x)}\) jest rosnąca to \(\displaystyle{ \mathfrak{G}_{r,a}}\) też, zatem \(\displaystyle{ \mathfrak{G}_{r,a}}\) jest iniekcją. Ostatecznie zatem \(\displaystyle{ \mathfrak{G}_{r,a}}\) jest bijekcją czyli istnieje \(\displaystyle{ \mathfrak{G}^{-1}_{r,a}}\) pozwalająca na wyliczanie szukanego \(\displaystyle{ R}\). Mianowicie:

\(\displaystyle{ \mathfrak{G}^{-1}_{r,a}\left(\int_{r}^{R} \sqrt{\ln x+a} \dd x \right)=R }\)

szansy na odkrycie wzoru (lub przybliżenia) \(\displaystyle{ \mathfrak{G}^{-1}_{r,a}}\) można by szukać w

Kod: Zaznacz cały

https://en.wikipedia.org/wiki/Lagrange_inversion_theorem
.
rhcp89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 23 kwie 2015, o 23:05
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 11 razy

Re: Całka funkcji złożonej - proszę o pomoc!

Post autor: rhcp89 »

@a4karo: dziękuję za podpowiedź
@Janusz Tracz bardzo dziękuję za odpowiedź ale chciałbym się dowiedzieć jak można przybliżyć tę funkcję \(\displaystyle{ f_{a}}\) nie za pomocą funkcji liniowej ale chociaż kwadratowej bo w rzeczywistości ta funkcja jest dosyć "wygięta". Jak to zrobić w Mathematice?

Ewentualnie: jak utworzyć tę przybliżoną funkcję liniową, żeby w miarę dobrze odzwierciedlała zachowanie prawdziwej funkcji dla parametrów w poniższych zakresach?:

\(\displaystyle{ r=183}\)
\(\displaystyle{ R=(10;500)}\) - to jest to czego m in szukam, więc trudno to z góry określić, spodziewam się ze bedzie coś koło \(\displaystyle{ R= 100}\)
\(\displaystyle{ h=(0;4)}\) - najpewniej coś pośrodku
\(\displaystyle{ k=0,0002}\)
\(\displaystyle{ Q= \frac{ \pi k(H ^{2}-h ^{2} )}{\ln R-\ln r} }\)

Patrzyłem też co wyjdzie jak obliczę całkę w granicach \(\displaystyle{ (r,R)}\) z tymi "erfami" (bez przybliżania, postać analityczna jak na początku). Generalnie program ma duże problemy żeby to wyliczyć ale raz wyszło coś takiego:

input: \(\displaystyle{ \text{Integrate}\left[\sqrt{a+\log (x)},\{x,r,R\},\text{Assumptions}\to x>e^{-a}\right]}\)

output:

\(\displaystyle{ \text{ConditionalExpression}\left[\frac{1}{2} e^{-a} \left(\frac{\sqrt{a+\log (r)} \left(\sqrt{\pi }-2 \Gamma \left(\frac{3}{2},-a-\log (r)\right)\right)}{\sqrt{-a-\log (r)}}-\frac{\sqrt{a+\log (R)} \left(\sqrt{\pi }-2 \Gamma \left(\frac{3}{2},-a-\log (R)\right)\right)}{\sqrt{-a-\log (R)}}\right),\left(\Re\left(\frac{a+\log (r)}{\log (r)-\log (R)}\right)>1\lor \Re\left(\frac{a+\log (r)}{\log (r)-\log (R)}\right)<0\lor \frac{a+\log (r)}{\log (r)-\log (R)}\notin \mathbb{R}\right)\land \left(\left(\Im(\log (r))\geq \Im(\log (R))\land \left(\Im(a)+\Im(\log (r))\leq 0\lor \Im(a)+\Im(\log (R))\geq 0\lor \Im(a) \left(\log \left(r^2\right)-\log \left(R^2\right)\right)+\Im(\log (R)) \left(2 \Re(a)+\log \left(r^2\right)\right)\leq \Im(\log (r)) \left(2 \Re(a)+\log \left(R^2\right)\right)\right)\right)\lor \left(\Im(\log (r))\leq \Im(\log (R))\land \left(\Im(a)+\Im(\log (r))\geq 0\lor \Im(a)+\Im(\log (R))\leq 0\lor \Im(a) \left(\log \left(r^2\right)-\log \left(R^2\right)\right)+\Im(\log (R)) \left(2 \Re(a)+\log \left(r^2\right)\right)\geq \Im(\log (r)) \left(2 \Re(a)+\log \left(R^2\right)\right)\right)\right)\right)\right]}\)

Czyli podaje coś w zbiorze liczb zespolonych. A jakby dookreślić, że wynik ma być w zbiorze liczb rzeczywistych? Wtedy chyba nie byłoby tych części rzeczywistych i urojonych - jak to zrobić w Mathematice? Może zamiast tego trzeba lepiej zdefiniować dziedzinę tego całkowanego wyrażenia (ze względu na te erfy?)?

No i nie oblicza do końca - "output" jest podany jako argument komendy (funkcji) ConditionalExpression - można coś poradzić żeby program policzył to do końca?

PS z tymi suriekcjami, iniekcjami i bijekcjami to sobie nie poradzę tak szybko, bo nigdy o czymś takim nie słyszałem, ale dziękuję :)
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2020, o 09:29 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości. Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4068
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1393 razy

Re: Całka funkcji złożonej - proszę o pomoc!

Post autor: Janusz Tracz »

rhcp89 pisze: 9 wrz 2020, o 17:24 chciałbym się dowiedzieć jak można przybliżyć tę funkcję \(\displaystyle{ f_{a}}\) nie za pomocą funkcji liniowej ale chociaż kwadratowej bo w rzeczywistości ta funkcja jest dosyć "wygięta". Jak to zrobić w Mathematice?
Ogólnie korzysta się z

Kod: Zaznacz cały

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wz%C3%B3r_Taylora
. Tylko nie pierwszego rzędu, a drugiego. A to jak to zrobić w Mathematice to nie wiem bo nie mam. Choć pewnie trzeba wpisać coś w stylu: Series[f,{x,x0,n}] i podać co rozwijamy, względem czego, wokół czego i jak daleko. Jednak nie wydaje mi się aby rozwinięcie \(\displaystyle{ 2}\) rzędu znacząco poprawiło dokładność. Funkcja ta jest raczej płaska. Choć to oczywiście subiektywne odczucia.
rhcp89 pisze: 9 wrz 2020, o 17:24 Ewentualnie: jak utworzyć tę przybliżoną funkcję liniową, żeby w miarę dobrze odzwierciedlała zachowanie prawdziwej funkcji dla parametrów w poniższych zakresach?:
A co to znaczy w miarę dobrze? Podana przeze mnie funkcja według mnie właśnie całkiem nieźle sobie radziła dla tak dużych \(\displaystyle{ r,R}\) choć to znów jest moje subiektywne odczucie. Jeśli uważasz, że przybliżenie było za słabe mogę jedynie polecić dalej rozwijać w szereg lub po prostu całkować numerycznie dla każdego przypadku osobno i zaprogramować problem.
Czyli podaje coś w zbiorze liczb zespolonych. A jakby dookreślić, że wynik ma być w zbiorze liczb rzeczywistych? Wtedy chyba nie byłoby tych części rzeczywistych i urojonych - jak to zrobić w Mathematice? Może zamiast tego trzeba lepiej zdefiniować dziedzinę tego całkowanego wyrażenia (ze względu na te erfy?)?

No i nie oblicza do końca - "output" jest podany jako argument komendy (funkcji) ConditionalExpression - można coś poradzić żeby program policzył to do końca?
Moim zdaniem wszystkie tego typu rozważania są skazane na niepowodzenie. Nie spodziewał bym się, że jakieś drobne zmiany w dziedzinie czy ogólnie definicji zmiennych miały by w magiczny sposób na tyle to uprościć by wyszło coś sensownego. Po prostu całka jest nieelementarna i trzeba z tym żyć. Po to powstały metody numeryczne. Skoro korzystasz z programów komputerowych oraz dopuszczasz wynik przybliżony to nie widzę problemy abyś po prostu zdefiniował sobie nową funkcję w programie:

\(\displaystyle{ \mathfrak{G}_{r,a}\left( R\right)= \int_{r}^{R} \sqrt{\ln x+a} \dd x}\)

i gdy będziesz chciał coś policzyć po prostu napiszesz \(\displaystyle{ \mathfrak{G}_{r,a}\left( R\right)}\). A program zrobi resztę.
ODPOWIEDZ