Zbieżność całki

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
Rokush
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 21 sty 2019, o 03:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 4 razy

Zbieżność całki

Post autor: Rokush »

Hej, mam takie zadanie:
W zależności od parametrów rzeczywistych \(\displaystyle{ a,b }\) zbadać zbieżność całki:
\(\displaystyle{ \int_{0}^{1} \frac{dx}{x ^{a}\ln ^{b} ( \frac{1}{x} ) } }\).
I na początek wpisywałem w wolframie tą całkę dla różnych liczb i wyszło mi, że \(\displaystyle{ a<0 }\) oraz \(\displaystyle{ b \in <0,1) }\). Co do tego \(\displaystyle{ b }\) nie jestem za bardzo pewien czy 0 jest rzeczywiście dolnym ograniczeniem bo dla ujemnych liczb b wolfram po prostu wywalał logarytm poza całkę nie bardzo wiem dlaczego. Starałem się więc zastosować jakieś oszacowanie na logarytm, że jeśli całka mniejsza od tej jest rozbieżna to ta też musi być rozbieżna ale nic nie wychodziło sensownego. Ma ktoś może jakiś pomysł jak to zrobić?
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7918
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Zbieżność całki

Post autor: janusz47 »

\(\displaystyle{ \int_{0}^{1}\frac{dx}{x^{a}\ln^{b}\left(\frac{1}{x}\right)} = \int_{0}^{1}\frac{dx}{x^{a}[-\ln^{b}(x)]} = }\)

Podstawienia: \(\displaystyle{ -\ln(x) = t, \ \ -\frac{1}{x}dx = dt }\)

\(\displaystyle{ = \int_{0}^{\infty} t^{-b} e^{-(1-a)t}dt =... }\)

Proszę przeprowadzić analizę zbieżności całki dla \(\displaystyle{ a\geq 1 }\) i \(\displaystyle{ b\in \RR }\) oraz dla \(\displaystyle{ a< 1 }\) i wtedy określić wartość \(\displaystyle{ b }\) dla której badana całka jest zbieżna.
Rokush
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 21 sty 2019, o 03:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 4 razy

Re: Zbieżność całki

Post autor: Rokush »

Dlaczego granica całkowania zmieniła nam się z 0 do 1 na 0 do nieskończoność?
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7918
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Zbieżność całki

Post autor: janusz47 »

Z podstawienia i własności funkcji logarytmicznej.
Rokush
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 21 sty 2019, o 03:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 4 razy

Re: Zbieżność całki

Post autor: Rokush »

Ok już widzę, widzę też, że dla \(\displaystyle{ a<1 }\) mogę zastosować kryterium Dirichleta ale ta część z \(\displaystyle{ a>1 }\) mam rosnącą szybko exponente i staram się to przez części rozbić ale pozbyć się wtedy tego \(\displaystyle{ t^{-b} }\) po b krokach jedynie dla całkowitych b i nie bardzo widzę co mam zrobić z niecałkowitymi
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7918
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Zbieżność całki

Post autor: janusz47 »

Dla \(\displaystyle{ a\geq 1 }\) całka jest rozbieżna dla każdego \(\displaystyle{ b\in \RR. }\)
ODPOWIEDZ