Oblicz całkę nieoznaczoną

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
majusxp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 12 lip 2019, o 20:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 10 razy

Oblicz całkę nieoznaczoną

Post autor: majusxp »

Witam, mam do obliczenia taką całkę:
\(\displaystyle{ \int \sin^{7}(x) \cos^{3}(x) dx }\)

Zrobiłem następujące podstawienie: \(\displaystyle{ t = \sin^{6}(x) }\) skąd \(\displaystyle{ dt = 6\sin^{5}(x)\cos(x)dx}\)
Po podstawieniu dostałem: \(\displaystyle{ \frac{1}{6} \int t^{\frac{1}{3}}(1-t^{\frac{1}{3}})dt}\)
Na koniec dostałem wynik: \(\displaystyle{ \frac{1}{8} \sin^{8}(x)- \frac{1}{10}\sin^{10} (x)}\)

Czy to jest dobry wynik i dobre rozumowanie? Wiem, że może mogłem zrobić łatwiejsze podstawienie, chociażby \(\displaystyle{ t=\cos^{2}x}\), ale proszę o ocene tego sposobu.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Oblicz całkę nieoznaczoną

Post autor: Premislav »

Jest dobrze, tylko jeszcze zgubiłeś stałą całkowania. Aby się o tym przekonać, możesz zróżniczkować swój wynik, co daje
\(\displaystyle{ 8\cdot \frac{1}{8}\sin^{7}(x)\cos(x)-\frac{1}{10}\cdot 10\sin^{9}(x)\cos(x)=\sin^{7}(x)\cos(x)\left(1-\sin^{2}(x)\right)=\sin^{7}(x)\cos^{3}(x)}\)
czyli to, co powinno wyjść.
majusxp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 12 lip 2019, o 20:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 10 razy

Re: Oblicz całkę nieoznaczoną

Post autor: majusxp »

Premislav pisze: 28 sty 2020, o 00:07 Jest dobrze, tylko jeszcze zgubiłeś stałą całkowania. Aby się o tym przekonać, możesz zróżniczkować swój wynik, co daje
\(\displaystyle{ 8\cdot \frac{1}{8}\sin^{7}(x)\cos(x)-\frac{1}{10}\cdot 10\sin^{9}(x)\cos(x)=\sin^{7}(x)\cos(x)\left(1-\sin^{2}(x)\right)=\sin^{7}(x)\cos^{3}(x)}\)
czyli to, co powinno wyjść.
Racja, dziękuję bardzo!
ODPOWIEDZ