Problem z różnowartościowością funkcji

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
shreder221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 181
Rejestracja: 5 cze 2015, o 21:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 2 razy

Problem z różnowartościowością funkcji

Post autor: shreder221 »

Dzień dobry ;) Uczę się właśnie do poniedziałkowego kolokwium i trafiłem na przykład
\(\displaystyle{ \int_{}^{} \frac{2(2x-2)}{x^{2}-2x+10}}\)

Wytłumaczy ktoś czemu nie można sprowadzić tego do logarytmu? W zeszycie mam uwagę że problem z różnowartościowością funkcji kwadratowej ale nie do końca rozumiem tej uwagi.
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10227
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2362 razy

Re: Problem z różnowartościowością funkcji

Post autor: Dasio11 »

shreder221 pisze: 13 gru 2019, o 19:33Wytłumaczy ktoś czemu nie można sprowadzić tego do logarytmu?
Według mnie - można. Co dokładnie mówi uwaga?
shreder221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 181
Rejestracja: 5 cze 2015, o 21:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 2 razy

Re: Problem z różnowartościowością funkcji

Post autor: shreder221 »

Trzeba wiedzieć czy całkowanie jest na lewo czy na prawo od x bo funkcja nie jest jednoznaczna. Z rysunkiem paraboli i 2 przyporządkowanymi punktami.
Nie chciało mi się babrać w latexie zwłaszcza że raczej nie ma to znaczenia ale może jest tu coś szczególnego

\(\displaystyle{ \int_{}^{} \frac{4x-5}{x^{2}-2x+10}= \int_{}^{} \frac{2(2x-2)}{x^{2}-2x+10} + I}\) Tutaj pojawia się powyższa uwaga. I dalej Idzie próba innego rozwiązania z dopełnieniem mianownika do kwadratu
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Problem z różnowartościowością funkcji

Post autor: a4karo »

Ale różnowartościowość tej funkcji nie ma nic wspólnego z jej całką.

Co to znaczy na prawo lub lewo od x? x jest zmienną.
Awatar użytkownika
JHN
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 668
Rejestracja: 8 lip 2007, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 206 razy

Re: Problem z różnowartościowością funkcji

Post autor: JHN »

shreder221 pisze: 13 gru 2019, o 20:23 \(\displaystyle{ \int_{}^{} \frac{4x-5}{x^{2}-2x+10}= \int_{}^{} \frac{2(2x-2)}{x^{2}-2x+10} + I}\) Tutaj pojawia się powyższa uwaga. I dalej Idzie próba innego rozwiązania z dopełnieniem mianownika do kwadratu
Według mnie uwaga może dotyczyć \(\displaystyle{ I=\int \frac{-1}{(x-1)^2+9} dx}\)
bo pierwsza z całek spełnia: \(\displaystyle{ \int\frac{2f' (x)}{f(x)} dx=2\ln|f(x)|+C}\) , o ile dobrze pamiętam...

Pozdrawiam
shreder221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 181
Rejestracja: 5 cze 2015, o 21:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 2 razy

Re: Problem z różnowartościowością funkcji

Post autor: shreder221 »

JHN pisze: 13 gru 2019, o 20:44
shreder221 pisze: 13 gru 2019, o 20:23 \(\displaystyle{ \int_{}^{} \frac{4x-5}{x^{2}-2x+10}= \int_{}^{} \frac{2(2x-2)}{x^{2}-2x+10} + I}\) Tutaj pojawia się powyższa uwaga. I dalej Idzie próba innego rozwiązania z dopełnieniem mianownika do kwadratu
Według mnie uwaga może dotyczyć \(\displaystyle{ I=\int \frac{-1}{(x-1)^2+9} dx}\)
bo pierwsza z całek spełnia: \(\displaystyle{ \int\frac{2f' (x)}{f(x)} dx=2\ln|f(x)|+C}\) , o ile dobrze pamiętam...

Pozdrawiam
Miałem od notatki jeszcze strzałkę do wspomnianej całki z \(\displaystyle{ \int\frac{f' (x)}{f(x)} dx=\ln|f(x)|+C}\) że to o to chodzi.


A tutaj \(\displaystyle{ I=\int \frac{-1}{(x-1)^2+9} dx}\) jest jakiś problem? Wyciągam -1 i mam normalną całkę

Dodano po 2 minutach 55 sekundach:
a4karo pisze: 13 gru 2019, o 20:32 Ale różnowartościowość tej funkcji nie ma nic wspólnego z jej całką.

Co to znaczy na prawo lub lewo od x? x jest zmienną.
Nwm. Możliwe że prowadzący znowu się pomylił lub nie był pewien czegoś i chciał na 100% prawidłowo zrobić. Kiedyś np rysowaliśmy 3* więcej niż trzeba diagramów vienna bo nie pewności czy 2 wystarczą
Awatar użytkownika
JHN
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 668
Rejestracja: 8 lip 2007, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 206 razy

Re: Problem z różnowartościowością funkcji

Post autor: JHN »

Wolfram nie widzi problemu z logarytmami ani z funkcjami cyklometrycznymi...

Cierpliwości w kontaktach z ćwiczeniowcem, pozdrawiam
shreder221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 181
Rejestracja: 5 cze 2015, o 21:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 2 razy

Re: Problem z różnowartościowością funkcji

Post autor: shreder221 »

Dzięki za pomoc ;) Ćwiczeniowiec ma super podejście w 90% przypadków, próbuje nas zmusić do myślenia i wytrenowania szarych komórek (kiedyś zapodał 40 min miniwykład o pracy neuronów, budowaniu połączeń między nimi i zasadzie 10 tys godzin :p ), Potrafi też czasami fajnie wytłumaczyć. Tylko że czasami odwala takie numery bo jak sam mówi nie czuje się najlepiej w tych zagadnieniach.
ODPOWIEDZ