Minimum funkcji danej przez całkę

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
Majeskas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1456
Rejestracja: 14 gru 2007, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 49 razy
Pomógł: 198 razy

Minimum funkcji danej przez całkę

Post autor: Majeskas »

Funkcja \(\displaystyle{ f\colon [a,b]\to(0,+\infty)}\) jest ciągła. Określamy nową funkcję \(\displaystyle{ \psi\colon(a,b)\to\mathbb{R}}\), \(\displaystyle{ \psi(t)=\int_a^b(x-t)^2f(x)\,dx}\). Wykazać, że funkcja \(\displaystyle{ \psi}\) osiąga na \(\displaystyle{ (a,b)}\) swoje minimum. W jakim punkcie? Scharakteryzować ten punkt w terminach wyjściowej funkcji \(\displaystyle{ f}\).

Zupełnie nie mam pomysłu. Nie wiem nawet, czy umieściłem to zadanie w odpowiednim dziale, bo nie widzę, o co w nim tak naprawdę chodzi. "Na co ono jest".
dec1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 714
Rejestracja: 21 mar 2016, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 191 razy

Re: Minimum funkcji danej przez całkę

Post autor: dec1 »

Parę wskazówek: musisz znaleźć takie \(\displaystyle{ c}\), że \(\displaystyle{ \phi'(c)=0}\) i dowieść, że \(\displaystyle{ \phi''(c)\geq 0}\). Po rozpisaniu pochodnej z tej całki wyznacz to \(\displaystyle{ c}\). Potem dowiedź, że \(\displaystyle{ c\in (a,b)}\). Przydadzą się do tego warunki o ciągłości i dodatniości \(\displaystyle{ f}\).
Majeskas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1456
Rejestracja: 14 gru 2007, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 49 razy
Pomógł: 198 razy

Re: Minimum funkcji danej przez całkę

Post autor: Majeskas »

O czymś takim myślałem, ale nie wiem, jak to zrobić. (Przy czym powinno być raczej \(\displaystyle{ \phi''(c)>0}\), bo z zerowania się drugiej pochodnej nic jeszcze nie wynika).

Widzę to tak: Mam sobie funkcję \(\displaystyle{ F(x,t)}\), o której wiem, że \(\displaystyle{ \frac{\partial F}{\partial x}=(x-t)^2f(x)}\).
Wtedy \(\displaystyle{ \psi(t)=F(b,t)-F(a,t)}\). No i chcemy różniczkować \(\displaystyle{ \psi}\) i przyrównywać to do zera… I nie wiem, co dalej.
dec1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 714
Rejestracja: 21 mar 2016, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 191 razy

Re: Minimum funkcji danej przez całkę

Post autor: dec1 »

No to różniczkujemy i przyrównujemy:
\(\displaystyle{ \phi'(t)=\int_a^b\frac{\partial}{\partial t}\left( (x-t)^2 f(x)\right)\,\mathrm dx= \int_a^b 2f(x)(t-x)\,\mathrm dx =\\\phantom{\phi'(t)}= 2t\int_a^bf(x)\,\mathrm dx-2\int_a^bxf(x)\,\mathrm dx=0}\)

Stąd nasza poszukiwana wartość to \(\displaystyle{ t=\frac{\int_a^b xf(x)\,\mathrm dx}{\int_a^bf(x)\,\mathrm dx}}\).

Teraz trzeba dowieść, że \(\displaystyle{ a<t<b}\). Jak?
Awatar użytkownika
Takahashi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 186
Rejestracja: 12 maja 2017, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: brak
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 22 razy

Re: Minimum funkcji danej przez całkę

Post autor: Takahashi »

Jeśli nie jesteś tego świadom, podpowiem: jest to zadanie na wyznaczenie środka ciężkości pewnej figury.
Majeskas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1456
Rejestracja: 14 gru 2007, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 49 razy
Pomógł: 198 razy

Re: Minimum funkcji danej przez całkę

Post autor: Majeskas »

OK. Kluczowym krokiem, którego się zląkłem, było przejście z różniczkowaniem pod znak całki. Z czego tu tak naprawdę korzystamy? Takie przejścia są zawsze delikatne.
Takahashi pisze:Jeśli nie jesteś tego świadom, podpowiem: jest to zadanie na wyznaczenie środka ciężkości pewnej figury.
Skojarzenie nasunęło mi się, kiedy zobaczyłem taki stosunek całek. Ale wydaje mi się, że środek ciężkości figury płaskiej wymaga jakiegoś całkowania podwójnego po tej figurze, a tu są całki pojedyncze. Zapewne \(\displaystyle{ f}\) wyraża gęstość tej figury.
Przy czym nie wiem, jak to ma pomóc w rozwiązaniu zadania. Chyba że chodzi o sam fragment "scharakteryzować ten punkt".
Awatar użytkownika
NogaWeza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1481
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 147 razy
Pomógł: 300 razy

Re: Minimum funkcji danej przez całkę

Post autor: NogaWeza »

put me down

Nie wiem jak na podstawie tego wyrażenia stwierdzić, że opisuje on \(\displaystyle{ x}\)-ową współrzędną środka ciężkości tej figury (jeśli komuś się chce, to może to rozumowanie przybliżyć), ale jak się zna pojęcie momentu figury (momentu statycznego) i widzi się takie wyrażenie, to coś świta

Kod: Zaznacz cały

https://pl.wikipedia.org/wiki/Moment_statyczny_pola
Ostatnio zmieniony 27 lip 2017, o 21:05 przez NogaWeza, łącznie zmieniany 1 raz.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22207
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Re: Minimum funkcji danej przez całkę

Post autor: a4karo »

To jest środek ciężkości pręta, którego gęstość wynosi \(\displaystyle{ f(x)}\)
Majeskas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1456
Rejestracja: 14 gru 2007, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 49 razy
Pomógł: 198 razy

Re: Minimum funkcji danej przez całkę

Post autor: Majeskas »

To jest środek ciężkości pręta, którego gęstość wynosi \(\displaystyle{ f(x)}\)
No jasne.
Ale powróciłbym do meritum rozwiązania deca1. Co trzeba wiedzieć o funkcji \(\displaystyle{ g(x,t)}\), aby zachodziła równość
\(\displaystyle{ \frac{\mathrm d}{\mathrm dt}\int_a^bg(x,t)\,dx=\int_a^b\frac{\mathrm d}{\mathrm dt}g(x,t)\,dx}\)?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: Minimum funkcji danej przez całkę

Post autor: Premislav »

Kod: Zaznacz cały

https://pl.wikipedia.org/wiki/Twierdzenie_Leibniza_%28o_r%C3%B3%C5%BCniczkowaniu_pod_znakiem_ca%C5%82ki%29
Majeskas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1456
Rejestracja: 14 gru 2007, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 49 razy
Pomógł: 198 razy

Re: Minimum funkcji danej przez całkę

Post autor: Majeskas »

No tak… Dzięki!
ODPOWIEDZ