Obliczyć całkę zespoloną

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
legolas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 320
Rejestracja: 7 cze 2016, o 02:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 146 razy
Pomógł: 3 razy

Obliczyć całkę zespoloną

Post autor: legolas »

\(\displaystyle{ \oint_K \left( z-j\Re z\right) \dd z}\), gdzie \(\displaystyle{ K}\) jest dodatnio skierowanym względem wnętrza okręgiem \(\displaystyle{ \left| z-j\right| =1}\)

I nie wiem co z tym zrobić, tzn. czy rozbić tę całkę na \(\displaystyle{ \oint_K x\dd x + j\oint_K y\dd y}\)? Ale wtedy znowu, nie wiem co zrobić z równaniem okręgu.

Czy może jakaś parametryzacja, w stylu \(\displaystyle{ z=j+e^{jt}}\)?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Obliczyć całkę zespoloną

Post autor: Premislav »

I nie wiem co z tym zrobić, tzn. czy rozbić tę całkę na \(\displaystyle{ \oint_K x\dd x + j\oint_K y\dd y}\)?
A to tak można? Moim zdaniem nie można, ale może czegoś nie wiem, w sumie nie bardzo się starałem na analizie zespolonej (u mnie to się nazywało funkcje analityczne 1).
Czy może jakaś parametryzacja, w stylu \(\displaystyle{ z=j+e^{jt}}\)?
Dokładnie taka parametryzacja się przyda.
legolas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 320
Rejestracja: 7 cze 2016, o 02:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 146 razy
Pomógł: 3 razy

Re: Obliczyć całkę zespoloną

Post autor: legolas »

Premislav pisze:A to tak można? Moim zdaniem nie można, ale może czegoś nie wiem, w sumie nie bardzo się starałem na analizie zespolonej (u mnie to się nazywało funkcje analityczne 1).
Nie wiem jak jest z całką po obszarze zamkniętym, ale z oznaczoną można na pewno, tj. \(\displaystyle{ \int_a^bz(t)\dd t= \int_a^bx(t)\dd t +j\cdot\int_a^by(t)\dd t}\)
Premislav pisze:Dokładnie taka parametryzacja się przyda.
No dobra, to

\(\displaystyle{ z'(t)=je^{jt}\dd t \\ t\in\left[ 0;2\pi\right]}\)
\(\displaystyle{ \oint_K \left( z-j\Re z\right) \dd z=\int_0^{2\pi}(j+e^{jt}-j\cdot0)\cdot j e^{jt}\dd t=\dots}\)

?
Coś za proste
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Obliczyć całkę zespoloną

Post autor: Premislav »

Nie wiem jak jest z całką po obszarze zamkniętym, ale z oznaczoną można na pewno, tj. \(\displaystyle{ \int_a^bz(t)\dd t= \int_a^bx(t)\dd t +j\cdot\int_a^by(t)\dd t}\)
Owszem, ale to, co napisałeś, tyczy się funkcji o argumentach rzeczywistych i wartościach zespolonych, a tu masz funkcję zmiennej zespolonej (nie tylko rzeczywiste wartości) o wartościach zespolonych, więc...
No dobra, to

\(\displaystyle{ z'(t)=je^{jt}\dd t \\ t\in\left[ 0;2\pi\right]
\oint_K \left( z-j\Re z\right) \dd z=\int_0^{2\pi}(j+e^{jt}-j\cdot0)\cdot j e^{jt}\dd t=\dots}\)


?
Nie do końca, przecież \(\displaystyle{ \Re\left( j+e^{jt}\right) =\Re\left( j+\cos t+j\sin t\right) =\cos t}\)
legolas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 320
Rejestracja: 7 cze 2016, o 02:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 146 razy
Pomógł: 3 razy

Re: Obliczyć całkę zespoloną

Post autor: legolas »

Nie do końca, przecież \(\displaystyle{ \Re\left( j+e^{jt}\right) =\Re\left( j+\cos t+j\sin t\right) =\cos t}\)
ups, wpadka. Dzięki za czujność
ODPOWIEDZ