Udowodnij równość

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
Dario1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1371
Rejestracja: 23 lut 2012, o 14:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 14 razy

Udowodnij równość

Post autor: Dario1 »

Udowodnij równość:

\(\displaystyle{ \int_{0}^{\pi}xf\left( \sin x\right)dx= \frac{\pi}{2} \int_{0}^{\pi}f\left( \sin x\right)dx}\)

Chciałem zrobić to przez części rozpisując prawą stronę i powinno wyjść, ale dostaje zależność nieco inną. Rozwiązanie jest trochę inne jednak interesuje mnie czy przez części da się to zrobić?
szw1710

Udowodnij równość

Post autor: szw1710 »

Przenosząc wszystko na lewą stronę łatwo zauważamy, że nowa funkcja podcałkowa jest symetryczna względem \(\displaystyle{ \frac{\pi}{2}}\). Można więc wprowadzić podstawienie \(\displaystyle{ t=x-\frac{\pi}{2}}\). DOjdziemy do funkcji nieparzystej na przedziale symetrycznym względem zera. Całka takiej funkcji znika. Wystarczy założenie, że funkcja \(\displaystyle{ f}\) ma pierwotną.
Dario1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1371
Rejestracja: 23 lut 2012, o 14:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 14 razy

Udowodnij równość

Post autor: Dario1 »

No ta tak to robili u mnie na ćwiczeniach. Pytanie czy przez części się da.
szw1710

Udowodnij równość

Post autor: szw1710 »

Nie sądzę. Nie masz potrzebnych założeń. Po co się przywiązujesz do tej metody, skoro masz tak prosty sposób?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22207
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Udowodnij równość

Post autor: a4karo »

Z ciekawości: możesz pokazać jak to robisz przez części i do fajnego Ci wychodzi?
Dario1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1371
Rejestracja: 23 lut 2012, o 14:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 14 razy

Udowodnij równość

Post autor: Dario1 »

No wychodzi mi po prostu coś takiego:

\(\displaystyle{ \int_{0}^{\pi}xf\left( \sin x\right)dx=x _{0} ^{\pi} \int_{0}^{\pi}f\left( \sin x\right)dx- \int_{0}^{\pi}f\left( \sin x\right)dx=\left( \pi-1\right) \int_{0}^{\pi}f\left( \sin x\right)dx}\)
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22207
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Udowodnij równość

Post autor: a4karo »

A znasz wzór na calkowanie przez części?
miodzio1988

Udowodnij równość

Post autor: miodzio1988 »

Dario1 pisze:No wychodzi mi po prostu coś takiego:

\(\displaystyle{ \int_{0}^{\pi}xf\left( \sin x\right)dx=x _{0} ^{\pi} \int_{0}^{\pi}f\left( \sin x\right)dx- \int_{0}^{\pi}f\left( \sin x\right)dx=\left( \pi-1\right) \int_{0}^{\pi}f\left( \sin x\right)dx}\)
Czym jest \(\displaystyle{ x_0}\) ?
szw1710

Udowodnij równość

Post autor: szw1710 »

Pochodną zawsze liczy się w punkcie \(\displaystyle{ x_0}\), granicę też.
miodzio1988

Udowodnij równość

Post autor: miodzio1988 »

A to już wszystko jasne
Dario1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1371
Rejestracja: 23 lut 2012, o 14:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 14 razy

Udowodnij równość

Post autor: Dario1 »

Tak jest błąd widzę. Chyba wyszłoby coś takiego:

\(\displaystyle{ \int_{0}^{\pi}xf\left( \sin x\right)dx=x _{0} ^{\pi} \int_{0}^{\pi}f\left( \sin x\right)dx- \int_{0}^{\pi}\int_{0}^{\pi}f\left( \sin x\right)dxdx}\)
miodzio1988

Udowodnij równość

Post autor: miodzio1988 »

miodzio1988 pisze:
Dario1 pisze:No wychodzi mi po prostu coś takiego:

\(\displaystyle{ \int_{0}^{\pi}xf\left( \sin x\right)dx=x _{0} ^{\pi} \int_{0}^{\pi}f\left( \sin x\right)dx- \int_{0}^{\pi}f\left( \sin x\right)dx=\left( \pi-1\right) \int_{0}^{\pi}f\left( \sin x\right)dx}\)
Czym jest \(\displaystyle{ x_0}\) ?
Jeszcze raz się zapytam...

Już Ci Przemek zwracał uwagę. Wyrażaj swoje myśli sensownie, bo o każdy szczegół na forum bedziesz pytany.

-- 17 maja 2016, 21:10 --
Dario1 pisze:Tak jest błąd widzę. Chyba wyszłoby coś takiego:

\(\displaystyle{ \int_{0}^{\pi}xf\left( \sin x\right)dx=x _{0} ^{\pi} \int_{0}^{\pi}f\left( \sin x\right)dx- \int_{0}^{\pi}\int_{0}^{\pi}f\left( \sin x\right)dxdx}\)
Jak Ci całka podwójna wyszła?
szw1710

Udowodnij równość

Post autor: szw1710 »

W sumie to tam nie ma podwójnej, bo liczysz wewnętrzną, rzuczasz przed całkę (funkcji jedynkowej), więc ta "podwójna" to \(\displaystyle{ \pi\int_0^{\pi}f(\sin x)\dd x.}\)

Ale można się tu dowiedzieć dużo radosnej matematyki. Może niekoniecznie prawdziwej, ale radosnej na pewno.
Dario1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1371
Rejestracja: 23 lut 2012, o 14:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 14 razy

Udowodnij równość

Post autor: Dario1 »

Nie ma żadnego \(\displaystyle{ x _{0}}\), po prostu nie wiem jak zrobić granicę całkowania w latexie.
miodzio1988

Udowodnij równość

Post autor: miodzio1988 »

Ta potęga przy \(\displaystyle{ x_0}\) też jest ciekawa. Tak się śmiejemy, ale to dosyć smutne jest w sumie

Bo to są bzdury które na tym poziomie już nie powinny mieć miejsca.-- 17 maja 2016, 21:22 --O jaką granicę całkowania chodzi?
ODPOWIEDZ