Całka podwójna

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
pavel232
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 21 cze 2014, o 17:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 3 razy

Całka podwójna

Post autor: pavel232 »

Mam do policzenia całkę \(\displaystyle{ \iint_{D}^{}\text{sgn} (x ^{2}-y ^{2}+2)}\) gdy \(\displaystyle{ D:\left\{ \left( x,y\right) \in \mathbb{R} ^{2}:x ^{2}+y ^{2} \le 4 \right\}}\). Otrzymam trzy całki. Dwie będą z \(\displaystyle{ -1}\)(będzie to górna i dolna część koła, które ogranicza wykres \(\displaystyle{ x ^{2}+y ^{2}+2=0}\). Trzecia to całka z \(\displaystyle{ 1}\) po pozostałej części obszaru \(\displaystyle{ D}\). Zastanawiam się czy jak liczę w tych przypadkach całki z \(\displaystyle{ -1}\) czy \(\displaystyle{ 1}\), to czy nie mogę po prostu policzyć pola tych obszarów? Bo można przecież policzyć normalnie te całki, ale to chyba bardziej skomplikowane by było. Niestety nie wiem jak policzyć pola tych dwóch mniejszych obszarów.
Ostatnio zmieniony 19 lut 2015, o 16:13 przez leszczu450, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
VillagerMTV
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 898
Rejestracja: 18 cze 2013, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 65 razy
Pomógł: 40 razy

Całka podwójna

Post autor: VillagerMTV »

Nie wiem czy Cię dobrze rozumiem i czy na pewno dobrze napiszę, ale:
\(\displaystyle{ sgn}\) będzie albo \(\displaystyle{ 0}\), albo \(\displaystyle{ 1}\), albo \(\displaystyle{ -1}\). Całka z \(\displaystyle{ 0}\) to \(\displaystyle{ 0}\), więc omijasz.
A jak liczysz całkę z \(\displaystyle{ 1}\) to liczysz objętość tego \(\displaystyle{ D}\) o wysokości \(\displaystyle{ 1}\), czyli tak naprawdę pole. Reasumując jak wyznaczysz takie \(\displaystyle{ x}\) i \(\displaystyle{ y}\), gdzie daje \(\displaystyle{ 1}\) to na tym obszarze liczysz miarę tego zbioru
octahedron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3568
Rejestracja: 7 mar 2011, o 22:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 910 razy

Całka podwójna

Post autor: octahedron »

\(\displaystyle{ x^2-y^2+2=x^2+y^2-4\,\Rightarrow\,x=\pm 1,\,y=\pm\sqrt{3}\\
\iint\limits_D\text{sgn}(x^2-y^2+2)\,dx\,dy=\iint\limits_D 1\,dx\,dy+4\int\limits_0^1\int\limits_{\sqrt{x^2+2}}^{\sqrt{4-x^2}}-2\,dy\,dx=\\
=4\pi-8\int\limits_0^1\sqrt{4-x^2}-\sqrt{x^2+2}\,dx=...}\)
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Całka podwójna

Post autor: SlotaWoj »

Można obliczyć pola kawałkami i zsumować, ale trzeba mieć wzór na pole odcinka hiperboli.

Ta trzecia całka to suma dwóch jednakowych pól odcinków koła, dla \(\displaystyle{ x\in\left(-2;\ -1\right)}\) i \(\displaystyle{ x\in\left(1;\ 2\right)}\) oraz całka: \(\displaystyle{ \int_{-1}^{1} \sqrt{x^2+2}\ dx}\) .
ODPOWIEDZ